Świat

Google Latitude - na razie (znowu) tylko gadżet

Grzegorz Marczak
Google Latitude - na razie (znowu) tylko gadżet
14

Współdzielenie ze znajomymi moją lokalizacją na mapie to nowa możliwość mobilnych map od google - całość została nazwana Latitude. Tak więc przy pomocy GPS możemy nadać naszą pozycję naszym znajomym którzy zobaczą ją w swoim telefonie na mapie. Oprócz tego naszą obecną lokalizację możemy też przesła...

Współdzielenie ze znajomymi moją lokalizacją na mapie to nowa możliwość mobilnych map od google - całość została nazwana Latitude. Tak więc przy pomocy GPS możemy nadać naszą pozycję naszym znajomym którzy zobaczą ją w swoim telefonie na mapie. Oprócz tego naszą obecną lokalizację możemy też przesłać podczas pracy z naszym laptopem czy komputerem - wtedy jednak dokładność wskazania jest dużo gorsza (do 5,000 metrów).

Mnie więcej tak działa Latitude. Nie wiem czy wam się podoba możliwość szukania znajomych na mapie ? Ja cały czas nie mogę znaleźć jakiegoś pożytecznego dla mnie zastosowania. Rozumiem że usługi oparte na lokalizacji to duży potencjał i sam wyobrażam sobie kilka ciekawych zastosowań ale to z czym zaczyna Google to dla mnie gadżet.


Znajdź rodzinę zanim się z nią skontaktujesz

Piszę o tym dlatego bo po raz kolejny Google zamiast zrobić kompletny i gotowy produkt robi coś co pewnie ma potencjał ale dopiero jak się to dopracuje i uzupełni o pożyteczne usługi. Jeśli ktoś chce napisać o tej usłudze jako o czymś innowacyjnym to od razu spieszę sprostować, że to nie jest żadna innowacja. Google zamyka serwis dodgeball.com który z podobnym pomysłem na biznes jednak się nie przebił w stanach (mimo wsparcia Google). Nie wspominając już o całych serwisach dedykowanych tego typu i podobnym usługom jak whrrl.com czy loopt.com

Pomysły Google przeważnie są ciekawe natomiast coraz bardziej męczy mnie ich realizacja. Nawet jeśli aplikacja która instaluje się na telefonie wygląda tak jak na filmie reklamowym (na mojej noki zainstalowała się tylko mobilna mapa) to i tak czas jaki spędzę z tą aplikacją to góra 10minut (na testy) bo na więcej nie znajduję uzasadnienia.

Oczywiście można powiedzieć, że to pierwszy krok i usługi lokalizacyjne będą rozwijane itp - tylko dlaczego choć raz nie zacząć od czegoś porządnego co mam zastosowanie dla szerszego grona użytkowników?

Przyznam, że coraz bardziej zaczyna podobać mi się rzemieślnicze podejście Microsoftu do swoich usług online. Nie są one piękne i innowacyjne natomiast są porządnie wykonane i nastawione na dostarczanie dobrej jakości usług (nie tylko dla techno geeków i młodzież).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googleigoogle