Świat

Google Goggles - mobilne szukanie przy pomocy zdjęć

Grzegorz Marczak
10

Dzisiejsza konferencja Google nie była poświęcona jedynie real-time search. Zaprezentowano na niej min kilka rozwiązań mobilnych (głosowe wyszukiwanie, usprawnienia w wyszukiwani na podstawie naszej lokacji) wśród których interesujący wydał mi się projekt Google Goggles, który jest już dostępny dla...

Dzisiejsza konferencja Google nie była poświęcona jedynie real-time search. Zaprezentowano na niej min kilka rozwiązań mobilnych (głosowe wyszukiwanie, usprawnienia w wyszukiwani na podstawie naszej lokacji) wśród których interesujący wydał mi się projekt Google Goggles, który jest już dostępny dla posiadaczy telefonów z systemem Android.

Goggles to nic innego jak wyszukiwanie informacji za pomocą zdjęć jakie robimy naszym aparatem telefonicznym. Wyobraźmy sobie sytuację, że będąc w muzeum na tyle zaintrygował nas jakiś eksponat, że chcielibyśmy natychmiast dowiedzieć się więcej na jego temat. Wyjmujemy więc telefon, uruchamiamy Goggles i robimy zdjęcie. Aplikacja analizuje sfotografowany obiekt po czym wyświetla nam wszystkie informacje jakie znalazły się w wyszukiwarce Google na jego temat.


Brzmi pięknie. W praktyce rzeczy które możemy fotografować ograniczone są do : miejsc, książek, wizytówek, win, logosów itp. Warto też pamiętać o tym, że nadal dla Google priorytetem jest język Angielski, dlatego interpretowanie polskich znaków, logosów i miejsce może nie działać tak dokładne.

Przeprowadziłem krótki test w dość słabych jak na zdjęcia telefonem warunkach. Rezultat dla wizytówki znajomego był niezadowalający, natomiast zdjęcie loga producenta herbaty "Nestea" zaprowadziło mnie na stronę główną producenta. Mimo wszystko potencjał takiego wyszukiwania jest moim zdaniem ogromny i z pewnością jest to technologia warta dalszego rozwoju.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google Goggles