Startups

Glukomi z pomocą cukrzykom

Grzegorz Marczak
Glukomi z pomocą cukrzykom
44

Właśnie dostałem informacje od Grzegorza Jabłońskiego o uruchomionym przez niego serwisie Glukomi.pl. Będzie to miejsce (na razie serwis jest w fazie testowej), dla osób chorych na cukrzyce. Jak wiadomo przy tej chorobie niezmiernie ważna jest systematyczność zażywania leków oraz pełna kontrola nad...

Właśnie dostałem informacje od Grzegorza Jabłońskiego o uruchomionym przez niego serwisie Glukomi.pl. Będzie to miejsce (na razie serwis jest w fazie testowej), dla osób chorych na cukrzyce. Jak wiadomo przy tej chorobie niezmiernie ważna jest systematyczność zażywania leków oraz pełna kontrola nad poziomem cukru oraz spożywanymi regularnie posiłkami. Co będzie oferował serwis? :

Idea działania serwisu nie jest nowa - polega na tym, że chory używa telefonu komórkowego do bieżącego zapisywania swoich pomiarów cukru, dawek insuliny oraz posiłków. Zebrane dane są następnie zapamiętywane na serwerze i udostępniane na stronie WWW.



Oprócz zbierania danych i udostępniani ich przez stronę WWW, Glukomi ma też aktywnie wspierać chorego w prowadzeniu choroby poprzez funkcje takie jak:

-wysyłanie do chorego, jego lekarzy czy opiekunów cotygodniowe raporty które, oprócz wykresu i statystyk, zawierają ogólną ocene wyrównania cukrzycy w ostatnim tygodniu
- prezentacje wyniki w zestawieniach dziennych, tygodniowych oraz miesięcznych, a także w nowatorskich wykresach przekrojowych, w których pomiary z wielu dni nakładane są na jeden wykres. Wszystkie zestawienia można wydrukować lub wysłać e-mailem do wybranej osoby.
- oznaczanie pomiary cukru etykietami, na postawie których grupuje pomiary do statystyk. Oprócz standardowych etykiet takich jak na czczo lub po posiłku, serwis pozwala użytkownikom dodawać własne etykiety.
- skracanie czas zapisu pojedynczego pomiaru na telefonie do kilkunastu sekund

Przyznam, że podoba mi się idea Glukomi. Jeśli serwis się sprawdzi będzie to naprawdę przydatne narzędzie do kontroli nad chorobą, która prześladuje coraz więcej ludzi. Dobry pomysł powstały z własnych potrzeb (Grzegorz jest cukrzykiem), który może stać się również biznesem. W fazie testów serwis dostępny jest za darmo docelowo korzystanie z niego ma być płatne - będzie to jednak kwota ok 4 PLN miesięcznie. Wydaje mi się, że taką opłatę jest w stanie przełknąć każdy - szczególnie osoba która uzna serwis za pomocny w walce z problemem jakim jest cukrzyca.

Jako ciekawostkę można dodać, że serwis otrzymał dofinansowanie unijne - jednak autor zrezygnował z niego i postanowił za własne pieniądze dokończyć projekt. Jak napisał mi w mailu powodem rezygnacji było ryzyko związane z odpowiedzialnością zwrotu
dotacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu