Bezpieczeństwo w sieci

Nieostrożność może Cię sporo kosztować. Nie daj się złapać na to oszustwo

Jakub Szczęsny
Nieostrożność może Cię sporo kosztować. Nie daj się złapać na to oszustwo
15

Zarówno inne media technologiczne, jak i nasi czytelnicy alarmują o głuchych telefonach, najczęściej z numerów +53 (Kuba). Jak zwykle w takich przypadkach apelujemy o ignorowanie takich połączeń, blokowanie ich i nie oddzwanianie. Jak się okazuje, wykonanie pożądanej przez oszustów operacji może być dla Was niezwykle kosztowne.

Mniej więcej od okresu świątecznego, klienci różnych operatorów komórkowych (z naszych obserwacji wynika, iż najwięcej sygnałów jest od tych, którzy korzystają z usług Orange) uskarżają się na serie nieodebranych połączeń z numerów należących do podejrzanych stref numeracyjnych. Najczęściej są to abonenci "pochodzący" z Kuby (prefiks +53), a sama operacja trwa na tyle krótko, że ich próby kontaktu wpadają do rejestru połączeń nieodebranych. To nieświadomych użytkowników może skłonić do oddzwonienia na dany numer, a to zaś może się skończyć źle dla naszego rachunku telefonicznego.

Jak podaje Niebezpiecznik, wśród zidentyfikowanych niebezpiecznych numerów znajdują się: +5354990418, +5354990763, +5354990760, +5362624481 i inne podobne. Ostrzegawcza lampka powinna zaświecić się nam właściwie za każdym razem, gdy widzimy połączenie od nieznanego nam numeru z obcej strefy numeracyjnej. Niedawno bardzo popularne były scamy związane z abonentami z Wybrzeża Kości Słoniowej (+225), które na pierwszy rzut oka mogą być bardzo podobne do tych, które nierzadko dzwonią do nas z Warszawy. Trzeba mieć się zatem na baczności, bowiem nieostrożność może spowodować spore straty finansowe - od kilkunastu aż do kilkudziesięciu złotych.

oszustwo, +53, głuche telefony

Co mogę zrobić, aby nie paść ofiarą telefonicznych oszustów?

Dobrym sposobem na uchronienie się przed niebezpiecznymi połączeniami jest zainstalowanie dodatkowej aplikacji, która pozwala na identyfikowanie scamów. TrueCaller na przykład to baza wiedzy o numerach telefonów, które zostały rozpoznane jako te, które mogą nam wyrządzić szkody. Wśród zgłoszonych jako potencjalnie niebezpieczne znajdują się także te nękające, należące m. in. do telemarketerów oferujących produkty za pośrednictwem telefonów.

Warto również sprawdzić, czy po stronie naszego operatora sieci komórkowej doszło do blokady numerów premium. Jeżeli wiemy, że nie będziemy z nich korzystać i obawiamy się telefonicznych scamów, dobrze jest złożyć dyspozycję blokady albo u konsultanta, albo w ramach platformy telefonicznej / internetowej. Możliwe jest także zablokowanie połączeń międzynarodowych (wychodzących i przychodzących).

W całkiem dobrej sytuacji są osoby korzystające z ofert na kartę lub miksów - szczególnie te, które przeznaczaja doładowania tylko na cykliczne pakiety. Te zwyczajnie nie połączą się z takim numerem telefonu, bo stan konta będzie niewystarczający na zrealizowanie takiego połączenia.

Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek - wiedząc o tym, że dochodzi do takich oszustw, powinniśmy baczniej przyglądać się temu, kto próbuje się z nami skontaktować. Naprawdę nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy by rozpoznać potencjalne zagrożenie i nie wpaść w sidła przestępców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu