Moje przemyślenia

GG się rozpędza - otwierają katalog z aplikacjami i API

GM
Grzegorz Marczak
15

Pisałem już o tym, że podoba mi się strategia GG. Nie dlatego, że uważam iż będzie skuteczna (tego w tej chwili nikt nie wie) ale dlatego, że jest. Widać realizację przyjętego planu, widać w jakim kierunku chce się ten komunikator rozwijać i co najważniejsze skończył się marazm i zaczęły się działan...

Pisałem już o tym, że podoba mi się strategia GG. Nie dlatego, że uważam iż będzie skuteczna (tego w tej chwili nikt nie wie) ale dlatego, że jest. Widać realizację przyjętego planu, widać w jakim kierunku chce się ten komunikator rozwijać i co najważniejsze skończył się marazm i zaczęły się działania.

Dzisiaj GG zaprezentowało kolejny krok w rozwoju jakim jest katalog aplikacji zewnętrznych. Już wcześniej widzieliśmy gry które były dodatkiem do komunikatora teraz natomiast mamy również otwarcie na zewnętrznych deweloperów. Mogą oni korzystać z dostępnych zasobów API do tworzenia gier i aplikacji działających we wszystkich środowiskach czyli zarówno przez komunikator, urządzenie mobilne czy stronę www.

Jak to można wykorzystać i czy to ma sens pokazują pierwsze wdrożenia, które zostały zrealizowane z takimi firmami jak Onet.pl, Interia.pl Bankier.pl, GryOnline.pl, wp.pl i wiele innych. Widać więc, że GG udało się wejść bezkolizyjnie między portale i zaproponować im dodatkową platformę publikacji. Biorąc pod uwagę, że GG to nadal blisko 9 milionów użytkowników miesięcznie (wszystkie usługi) jest to atrakcyjny kąsek dla każdego na pokazanie swoich treści.

Oto kilka przykładowych aplikacji jakie będą dostępne już na starcie tej usługi (Katalog Aplikacji dla GG znajdziecie pod tym linkiem http://beta.gg.pl/#apps/), oraz kilka dodatkowych screenów pokazujących katalog i aplikacje działające przez www.

GG na razie z tego co podają nie ma planu wprowadzać aplikacji płatnych. Na starcie z pewnością byłby to problem, zakładam jednak że jeśli ktoś przyjdzie z dobrze uzasadnionym pomysłem na biznes w aplikacji to z czasem pojawią się też płatne rozszerzenia. Pytanie też o reklamy w aplikacjach? Zakładając, że che się przyciągnąć zewnętrznych deweloperów musi być dla nich jakaś marchewka czyli sposób na zarobienie na swojej pracy.

Ciekawy jestem jak się będą rozwijać aplikacje - start jest mocny ale można powiedzieć, że to był łatwiejsza część planu. Teraz trzeba zadbać o to aby ludzie zaczęli korzystać z aplikacji i aby powstawały nowe. Potrzebny jest na pewno na początku jakiś dobry pozytywny przykład czyli dzięki aplikacji X zyskaliśmy Y nowych czytelników , klientów itp.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

gadu gadukomunikator