Felietony

Gdzie lepiej pracować? Google wreszcie pokonał Facebooka

Jan Rybczyński
Gdzie lepiej pracować? Google wreszcie pokonał Facebooka
13

Są firmy w których chcieliby pracować prawie wszyscy z branży. Estyma i odpowiednie zarobki są jednym z czynników, ale nie tylko to się liczy. Chyba wszyscy znają legendarne już pokoje wypoczynkowe dla pracowników, w których jest dostęp do konsol, bilarda, piłkarzyków czy bogato wyposażonej siłowni....

Są firmy w których chcieliby pracować prawie wszyscy z branży. Estyma i odpowiednie zarobki są jednym z czynników, ale nie tylko to się liczy. Chyba wszyscy znają legendarne już pokoje wypoczynkowe dla pracowników, w których jest dostęp do konsol, bilarda, piłkarzyków czy bogato wyposażonej siłowni. Liczy się też stołówka, atmosfera i wiele innych czynników. Prawdę mówiąc, wątpię aby większość z nas miała wybrzydzać na zasadzie: "Facebook nie, wolę Google", jednak satysfakcja pracowników przedstawiona w badaniach jest nie bez znaczenia dla samych firm. Bycie liderem podnosi prestiż firmy i ułatwia pozyskanie największych talentów.

Glassdoor po raz kolejny opracował wyniki porównujące Google i Facebooka w których Google po raz pierwszy od czterech lat pokonało rywala. Z Tech Crunch możemy dowiedzieć się, że Glassdoor jest platformą, gdzie pracownicy mogą anonimowo oceniać firmy w których pracują. Mamy więc do czynienia z oceną firmy od środka, co powinno być dla przyszłych pracowników szczególnie interesujące.

Przede wszystkim CEO Google - Larry Page  jest w tej chwili oceniany odrobinę wyżej niż Mark Zuckerberg. Inne rzeczy, które przeważają na rzecz Google to jedzenie, jak i ogólne: dodatkowe korzyści i profity. Faktycznie, oglądając jakiś dokument na temat Google utknęła mi w pamięci scena w której pracownicy wychodzą na lancz. Stołówka wyglądała jak dobrej klasy restauracja w pięciogwiazdkowym hotelu. Po prostu okazało się, że znacznie korzystniejsze dla firmy jest aby pracownicy tracili mniej czasu i zamiast szukać  restauracji na mieście, spędzili lancz we własnym gronie, rozmawiając o projektach, które prowadza.

Jeśli chodzi o największe minusy, to w przypadku Facebooka pracownicy narzekają przede wszystkim na ilość godzin w pracy i balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Za to w przypadku Google krytykowana jest przede wszystkim polityka wewnątrz firmy. Tak przynajmniej wyglądał rok 2011, zobaczymy czy obecny przyniesie jakieś zmiany w tym zakresie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GooglepracaFacebookporównanie