Telekomy

Gdzie darmowy transfer do Facebooka i Messengera przez smartfona? Bo już nie w Mobile Vikings

Grzegorz Ułan
Gdzie darmowy transfer do Facebooka i Messengera przez smartfona? Bo już nie w Mobile Vikings
20

Najwyraźniej Mobile Vikings nie radzi sobie z usługami transferu danych, najpierw pod koniec kwietnia operator ten poinformował klientów o wycofaniu z oferty Viking Net, teraz kończy się promocja „Facebook za free”.

Mobile Vikings jeszcze do niedawna był jedynym operatorem wirtualnym, który oferował usługę nielimitowanego transferu danych w nocy w usłudze Viking Night w ramach pakietu Viking Net 45 (80 GB za 45 zł) oraz Viking Net 35 (40 GB za 35 zł). Za darmowy transfer w nocy pobierana była dodatkowa opłata 10 zł.

Mobile Vikings wycofał się jednak w ogóle z świadczenia usług internetu mobilnego, pozostawiając jedynie usługi komórkowe i swoją ofertę na kartę. Do ubiegłego piątku można w nich było korzystać z Facebooka czy Messengera bez zużywania danych z pakietu. Od 5 października jednak Mobile Vikings zakończył promocje „Facebook za free”, w wyniku czego korzystanie z tych aplikacji będzie pomniejszało pakiet danych. Tłumaczą to tym, iż coraz więcej mediów dostępnych jest z poziomu tych aplikacji.

Coraz więcej mediów znajduje się bezpośrednio na serwerach Facebooka. W ramach nowej polityki giganta z Doliny Krzemowej, użytkownicy powinni pozostawać w obrębie niebieskiego portalu przez cały czas, bez względu na to czy oglądają na nim filmy, zdjęcia czy grają w gry. Co to oznacza dla nas? W ciągu ostatnich miesięcy, ilość facebookowych danych obsługiwanych przez nas wzrosła kilkunastokrotnie. W świetle takich zmian, nie będziemy kontynuować naszej promocji „Facebook za free”, która do tej pory umożliwiała Wam korzystanie z Facebooka oraz Messengera bez zużywania transferu. Od 5.10, z technicznego punktu widzenia, Facebook stanie się dla nas stroną taką samą, jak każda – czytamy w mailach rozsyłanych do klientów Mobile Vikings Polska.

Prawdopodobnie decyzja ta przyspieszona została z uwagi na dostępność Facebook Watch bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej Facebooka, do tego została wyciągnięta do głównego paska menu, więc wykorzystanie jej na pewno wzrosło kilkukrotnie. Ponadto w Messengerze można wysyłać sobie nawzajem linki do treści wideo, nawet zewnętrznych jak YouTube i odtwarzania ich bez opuszczania aplikacji. Więc to też mogło dać im w kość.

Darmowy transfer do Facebooka i Messengera u polskich operatorów

Przy okazji tej smutnej wiadomości dla klientów Mobile Vikings, zwłaszcza dla tych, dla których darmowy transfer do Facebook i Messengera był kluczową kwestią podczas wyboru tego operatora, sprawdziłem, jacy operatorzy oferują taką opcję w swoich ofertach. Okazało się, że nie ma ich tak dużo.

Virgin Mobile swojego czasu w każdym pakiecie oferty na kartę miał opcję darmowego transferu do tych aplikacji, ale od czasu wprowadzenia nowej oferty na kartę i abonament, pozostał już tylko w pakiecie #GIGADAJE.

Darmowy transfer do FB i FBM dostaniemy również w ofercie Plush - w opcji abonamentowej oraz w ofercie na kartę. Co ciekawe, nawet w pakiecie za 10 zł przy abonamencie i do 20 zł w ofercie na kartę, korzystanie z Facebooka nie pomniejsza transferu danych. W ofercie na kartę w Plusie, darmowy transfer do Facebooka i Messengera dostępny jest przy doładowaniu powyżej 25 zł.

Pakiet społecznościowy dostępny jest też w ofercie a2mobile - za darmo u klientów, którzy mają już aktywny któryś z pakietów na rozmowy, wiadomości lub internet. Dostępny jest też jako osobny pakiet w cenie 5 zł miesięcznie.

Na koniec pozostał nam jedyny operator strukturalny z ofertą abonamentową, czyli T-Mobile, oferujący dość obszerny zakres aplikacji nie zużywających transferu, wśród których znajdziemy i przedmiotowego Facebooka oraz Messengera.

Jak długo będzie ta opcja dostępna u wymienionych operatorów? Wszystko zależy od wzrostu popularności Facebook Watch. T-Mobile powinien to udźwignąć, ewentualnie włączyć później do płatnego pakietu Supernet Video, podobnie mogą postąpić przecież pozostali operatorzy. Tak więc podejrzewam, że z czasem, jako darmowa opcja nie będzie dostępna u nikogo, jedynie jako dodatkowo płatna, myślę, że w granicach 5 zł miesięcznie, to tyle za ile wyceniło ją a2mobile jako samodzielny pakiet.

Źródło: Telix.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu