Moje przemyślenia

Foursquare dostaje kolejne finansowanie - tym razem 50 milionów

Szymon Barczak
3

Tydzień temu Foursquare poinformował na swoim blogu o tym, że osiągnął kamień milowy w postaci 10 milionów użytkowników, a teraz dowiadujemy się, że pozyskał 50 milionów dolarów z kolejnej rundy inwestycji. Po tej kolejnej inwestycji w największy serwis geolokalizacyjny na świecie, jego wycena sięga...

Tydzień temu Foursquare poinformował na swoim blogu o tym, że osiągnął kamień milowy w postaci 10 milionów użytkowników, a teraz dowiadujemy się, że pozyskał 50 milionów dolarów z kolejnej rundy inwestycji. Po tej kolejnej inwestycji w największy serwis geolokalizacyjny na świecie, jego wycena sięga 550 do 600 milionów dolarów. Jeszcze rok temu mogliśmy czytać o odrzuceniu przez serwis oferty Facebooka - 120 milionów dolarów za przejęcie całego serwisu. Foursquare odmówił, a obecna wycena jest pięć razy większa - to się nazywa wiara w swój projekt, o czym mówił m.in. twórca Pandory.

Żeby odmówić największemu serwisowi na świecie - Facebookowi - trzeba mieć tupet. Twórca Foursquare, Dennis Crowley, chciał jednak 30 milionów dolarów więcej za swój projekt, przez co umowa nie doszła do skutku. I dobrze, gdyż świetnie radzi sobie sam, a fuzja z Facebookiem umocniłaby tylko tego drugiego jako monopolistę kolejnej niszy.

Foursquare nawiązał niedawno porozumienie biznesowe z American Express oraz Grouponem. W ciągu ostatniego roku ekipa serwisu powiększyła się z 15 do 70 osób. Oprócz tego, ostatnimi czasy serwis pozyskał także finansowanie od takich funduszy jak Union Square Ventures czy O'Reilly AlphaTech Ventures na kwotę około 20 milionów dolarów - obecne finansowanie to trzecia runda. Więcej na temat historii serwisu i pozyskanych inwestorów można przeczytać na profilu w CrunchBase.

Ciekawe co na to Facebook, który po nieudanej transakcji z Foursquare zadowolił się za 10 milionów jego konkurentem - Hot Potato, który to serwis po przejęciu został zamknięty, a jego domena przekierowuje na główną domenę Facebooka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu