Windows

Firefox wbija kolejnego gwoździa do trumny Windowsów XP oraz Visty

Jakub Szczęsny
Firefox wbija kolejnego gwoździa do trumny Windowsów XP oraz Visty
Reklama

Firefox wydał w tym tygodniu nową wersję swojej przeglądarki oznaczonej numerem 52. Oprócz kolejnych zmian w programie, ujawniono iż jest to ostatnia odsłona, która będzie działać na systemach Windows Vista oraz XP. To kolejny producent przeglądarek internetowych, który odpuścił sobie rozwijanie swojego produktu dla starszych wersji systemu Microsoftu.

To bardzo zrozumiałe - te wersje Windows nie są już popularne: Windows XP nie uzyskuje już oficjalnego wsparcia technicznego ze strony Microsoftu, a data wydania ostatniej w historii łatki dla Visty została wyznaczona na 11 kwietnia tego roku. Oznacza to, że Windows Vista od tego momentu nie będzie już doposażany w kolejne poprawki, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo użycia tej wersji oprogramowania. Firefox biorąc pod uwagę te czynniki podjął decyzję o zaprzestaniu dalszego rozwijania swojej przeglądarki dla tych iteracji Windows - chodzi między innymi o zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem wsparcia dla systemów, które nie cieszą się już takim zainteresowaniem użytkowników.

Reklama

Co nowego w Firefox 52?

Ponadto, Firefox skupił się na bezpieczeństwie swojej przeglądarki, postanowiono zlikwidować wsparcie dla źle zabezpieczonych, leciwych wtyczek takich jak Java, Silverlight oraz Acrobata, pozostawiając tylko Flasha, który i tak jest domyślnie wyłączony w przeglądarce.

Dodatkowo, Mozilla dodała do przeglądarki wsparcie dla Web Assembly, platformy pozwalającej webdeveloperom tworzenie bardziej kompleksowych i wydajnych aplikacji webowych do otwarcia w przeglądarce. Co ciekawe, Firefox to pierwsza popularna przeglądarka, która w oficjalnej wersji wdraża to rozwiązania - Chrome testuje je jak na razie w wersjach beta, natomiast Microsoft zapowiada wdrożenie tego standardu w przyszłości.

Oprócz tego, Firefox nie charakteryzuje się żadnymi poważniejszymi / widocznymi zmianami w interfejsie - użytkownicy mogą w ogóle nie zauważyć wdrożonych nowości. Najmniej oczywiście będą zadowoleni ci, którzy korzystają z Windowsów Vista oraz XP, które kolejnej wersji przeglądarki już nie dostaną. Osoby upierające się w dalszym ciągu przed przesiadką na nowszą wersję systemu Windows powinny się mocno zastanowić nad tym, czy nie warto dokonać aktualizacji.

Dlaczego nie warto korzystać ze starszych wersji Windows?

O ile sprawa z Windows 7 oraz Windows 8.1 nie jest taka oczywista, uporczywe trzymanie się Windows Vista, czy Windows XP to jak proszenie się o kłopoty. A tymczasem, z tych wersji systemu Microsoftu korzysta około 10 procent z ogółu wszystkich komputerów na świecie. To naprawdę sporo. Tymczasem, nieaktualizowane oprogramowanie (a szczególnie takie, które nie otrzymuje żadnych łatek i nowych wersji programów) stanowią otwarte drzwi dla wszelkich cyberzagrożeń. Niestety, wielu użytkowników często nie zdaje sobie z tego sprawy i ani myśli przesiadać się na wyższe wersje. Osoby, które korzystają m. in. z Windows 7 lub 8.1 nie mają się czego obawiać (przynajmniej na razie).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama