VOD

Gdzie obejrzeć najnowsze filmy, których nie ma na VOD?

Konrad Kozłowski
Gdzie obejrzeć najnowsze filmy, których nie ma na VOD?
46

Usługi abonamentowe VOD mają to do siebie, że do ich ofert kinowe filmy trafiają z dużym opóźnieniem. Od premiery w kinie potrafią mijać lata, ale to nie znaczy, że wcześniej nie zobaczycie kinowych hitów na telewizorze, laptopie czy smartfonie. Oto sklepy i wypożyczalnie online, gdzie filmy trafiają często wcześniej niż na DVD i Blu-ray.

Ceny we wszystkich usługach rozpoczynają się od kilkunastu złotych za wypożyczenie filmu na 24 lub 48 godzin, a kończą na kilkudziesięciu złotych przy zakupie filmu, do którego dostęp będziemy mieli zawsze, na każdym urządzeniu, także w trybie offline.

CHILI

CHILI to jedna z największych usług z filmami online, choć jej oferta wykracza poza cyfrowe treści tego rodzaju, ponieważ na stronie możemy także kupować wydania fizyczne oraz filmowe gadżety. W katalogu znajduje się całe mnóstwo nowości (pojawiają się niejednokrotnie szybciej niż na płytach), ale nie brakuje klasyki. Jedną z najważniejszych zalet CHILI jest uniwersalność, bo z usługi skorzystamy na chyba wszystkich najważniejszych urządzeniach i platformach. Poniżej znajdziecie ich listę (za stroną FAQ CHILI). Co istotne, do oferty wprowadzono jakiś czas temu produkcje w 4K (obecnie tylko dla niektórych pozycji Foxa), które można oglądać w aplikacjach na smart TV. Dla maniaków jakości mam złą wiadomość odnośnie dźwięku, bo nie uświadczymy tam przestrzennego 5.1, lecz tylko stereo. Wspierany jest natomiast tryb offline.

Lista wspieranych urządzeń:

  • Smart TV produkowane od 2013 roku następujących marek: Samsung, Sony, Sharp, Haier, Hisense, Zeasn, Vestel, Changhong, Arçelik, Netrange
  • Smart TV Philips produkowane od 2013 roku, poza modelami 48PFT5500/12 oraz 40PUT6400/12 produkowanymi od 2015
  • Smart TV LG produkowane od 2015
  • Smart TV Panasonic produkowane od 2017 (z wyjątkiem niektórych modeli wysokiej klasy modeli z 2015 i 2016 r.)
  • PC/Mac
  • Tablety oraz smartfony z systemem Android i iOS

iTunes (Apple TV)

Pod kilkoma względami sklep iTunes to najlepsze rozwiązanie na rynku. Jakość obrazu (do 4K z Dolby Vision) i dźwięku (wsparcie dla Dolby Atmos, zazwyczaj 5.1) w połączeniu z szerokim katalogiem nowości i starszych produkcji nie daje szans konkurencji, ale niestety nie jest to dostępne dla wszystkich. Aplikacja Apple TV pojawiła się tylko na wybranych telewizorach Samsunga i LG, zaś dla Android TV (w tym Sony) dostępne jest tylko rozwiązanie AirPlay2 (odpowiednik Chromecasta).

Na urządzeniach mobilnych Android w ogóle nie jest wspierany, zaś na PC dla Windowsa oferowana jest powszechnie nielubiana aplikacja iTunes. Jeśli jednak spełnicie konkretne warunki sprzętowe, to do Waszej dyspozycji będzie chyba najlepszy sklep i wypożyczalnia z filmami online, bo w ofercie znajdują się filmy w 4K, których nie znajdziemy w innych usługach ani na nośnikach fizycznych, a duża część produkcji posiada mnóstwo dodatków, które najczęściej dostępne są tylko na wydaniach DVD lub Blu-ray. Wspierany jest tryb offline (tylko iOS, macOS i Windows). iTunes nie jest dostępne w przeglądarce.

Rakuten TV

Rakuten TV jest najnowszą w Polsce usługą z wideo na życzenie, dlatego możecie słyszeć o niej po raz pierwszy. Sklep posiada już polski interfejs, a w wielu produkcjach dostępna jest polska wersja językowa w postaci audio oraz napisów. O tym, w jakiej jakości oferowany jest film na Waszym urządzeniu przekonacie się odwiedzając podstronę tytułu. Wspierany jest tryb offline. Coraz więcej filmów zobaczymy również w 4K (z HDR10), natomiast Dolby Vision i Dolby Atmos wspierane są tylko i wyłącznie na telewizorach LG, zaś dźwięk przestrzenny na następujących urządzeniach:

- Samsung Smart TV z Tizen OS (rok produkcji 2015, modele wyższe od J6000i nowsze) + obraz UHD 4K

- LG Smart TV z systemem webOS (rok produkcji 2016 i nowsze) + obraz UHD 4K

- Panasonic Smart TV (począwszy od roku produkcji 2018)

- Hisense Smart TV (wybrane modele z lat 2016-2018)

- Philips Smart TV (począwszy od roku produkcji 2019)

- Sony Smart TV z Android TV (począwszy od roku produkcji 2019) tylko modele: XG95/AG9/ZG9.

Filmy Google Play

Choć usługa Filmy Google Play jest dostępna w Polsce od dłuższego czasu, to rzadko spotykam osoby, które z niej korzystają. Szeroka oferta i dodatki do wielu filmów mogą spodobać się wielu osobom, podobnie jak uniwersalność pod względem dostępu na wielu urządzeniach. Niestety, w Polsce nie uświadczymy jakości 4K i polskich ścieżek audio - dostępne są tylko polskie napisy. W kwestii obsługiwanych urządzeń sytuacja prezentuje się następująco: telewizory smart TV marek Samsung, LG oraz te z Android TV (Sony), a także przez Chromecasta. Wśród urządzeń mobilnych obsługiwane są obydwie platformy: Android i iOS. Wspierany jest tryb offline.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu