VOD

Gdzie obejrzeć najnowsze filmy, których nie ma na VOD?

KK
Konrad Kozłowski
46

Usługi abonamentowe VOD mają to do siebie, że do ich ofert kinowe filmy trafiają z dużym opóźnieniem. Od premiery w kinie potrafią mijać lata, ale to nie znaczy, że wcześniej nie zobaczycie kinowych hitów na telewizorze, laptopie czy smartfonie. Oto sklepy i wypożyczalnie online, gdzie filmy trafiają często wcześniej niż na DVD i Blu-ray.

Ceny we wszystkich usługach rozpoczynają się od kilkunastu złotych za wypożyczenie filmu na 24 lub 48 godzin, a kończą na kilkudziesięciu złotych przy zakupie filmu, do którego dostęp będziemy mieli zawsze, na każdym urządzeniu, także w trybie offline.

CHILI

[okladka rozmiar=srednia][/cover]

CHILI to jedna z największych usług z filmami online, choć jej oferta wykracza poza cyfrowe treści tego rodzaju, ponieważ na stronie możemy także kupować wydania fizyczne oraz filmowe gadżety. W katalogu znajduje się całe mnóstwo nowości (pojawiają się niejednokrotnie szybciej niż na płytach), ale nie brakuje klasyki. Jedną z najważniejszych zalet CHILI jest uniwersalność, bo z usługi skorzystamy na chyba wszystkich najważniejszych urządzeniach i platformach. Poniżej znajdziecie ich listę (za stroną FAQ CHILI). Co istotne, do oferty wprowadzono jakiś czas temu produkcje w 4K (obecnie tylko dla niektórych pozycji Foxa), które można oglądać w aplikacjach na smart TV. Dla maniaków jakości mam złą wiadomość odnośnie dźwięku, bo nie uświadczymy tam przestrzennego 5.1, lecz tylko stereo. Wspierany jest natomiast tryb offline.

Lista wspieranych urządzeń:

  • Smart TV produkowane od 2013 roku następujących marek: Samsung, Sony, Sharp, Haier, Hisense, Zeasn, Vestel, Changhong, Arçelik, Netrange
  • Smart TV Philips produkowane od 2013 roku, poza modelami 48PFT5500/12 oraz 40PUT6400/12 produkowanymi od 2015
  • Smart TV LG produkowane od 2015
  • Smart TV Panasonic produkowane od 2017 (z wyjątkiem niektórych modeli wysokiej klasy modeli z 2015 i 2016 r.)
  • PC/Mac
  • Tablety oraz smartfony z systemem Android i iOS

iTunes (Apple TV)

[okladka rozmiar=srednia][/cover]

Pod kilkoma względami sklep iTunes to najlepsze rozwiązanie na rynku. Jakość obrazu (do 4K z Dolby Vision) i dźwięku (wsparcie dla Dolby Atmos, zazwyczaj 5.1) w połączeniu z szerokim katalogiem nowości i starszych produkcji nie daje szans konkurencji, ale niestety nie jest to dostępne dla wszystkich. Aplikacja Apple TV pojawiła się tylko na wybranych telewizorach Samsunga i LG, zaś dla Android TV (w tym Sony) dostępne jest tylko rozwiązanie AirPlay2 (odpowiednik Chromecasta).

Na urządzeniach mobilnych Android w ogóle nie jest wspierany, zaś na PC dla Windowsa oferowana jest powszechnie nielubiana aplikacja iTunes. Jeśli jednak spełnicie konkretne warunki sprzętowe, to do Waszej dyspozycji będzie chyba najlepszy sklep i wypożyczalnia z filmami online, bo w ofercie znajdują się filmy w 4K, których nie znajdziemy w innych usługach ani na nośnikach fizycznych, a duża część produkcji posiada mnóstwo dodatków, które najczęściej dostępne są tylko na wydaniach DVD lub Blu-ray. Wspierany jest tryb offline (tylko iOS, macOS i Windows). iTunes nie jest dostępne w przeglądarce.

Rakuten TV

[okladka rozmiar=srednia][/cover]

Rakuten TV jest najnowszą w Polsce usługą z wideo na życzenie, dlatego możecie słyszeć o niej po raz pierwszy. Sklep posiada już polski interfejs, a w wielu produkcjach dostępna jest polska wersja językowa w postaci audio oraz napisów. O tym, w jakiej jakości oferowany jest film na Waszym urządzeniu przekonacie się odwiedzając podstronę tytułu. Wspierany jest tryb offline. Coraz więcej filmów zobaczymy również w 4K (z HDR10), natomiast Dolby Vision i Dolby Atmos wspierane są tylko i wyłącznie na telewizorach LG, zaś dźwięk przestrzenny na następujących urządzeniach:

- Samsung Smart TV z Tizen OS (rok produkcji 2015, modele wyższe od J6000i nowsze) + obraz UHD 4K

- LG Smart TV z systemem webOS (rok produkcji 2016 i nowsze) + obraz UHD 4K

- Panasonic Smart TV (począwszy od roku produkcji 2018)

- Hisense Smart TV (wybrane modele z lat 2016-2018)

- Philips Smart TV (począwszy od roku produkcji 2019)

- Sony Smart TV z Android TV (począwszy od roku produkcji 2019) tylko modele: XG95/AG9/ZG9.

Filmy Google Play

[okladka rozmiar=srednia][/cover]

Choć usługa Filmy Google Play jest dostępna w Polsce od dłuższego czasu, to rzadko spotykam osoby, które z niej korzystają. Szeroka oferta i dodatki do wielu filmów mogą spodobać się wielu osobom, podobnie jak uniwersalność pod względem dostępu na wielu urządzeniach. Niestety, w Polsce nie uświadczymy jakości 4K i polskich ścieżek audio - dostępne są tylko polskie napisy. W kwestii obsługiwanych urządzeń sytuacja prezentuje się następująco: telewizory smart TV marek Samsung, LG oraz te z Android TV (Sony), a także przez Chromecasta. Wśród urządzeń mobilnych obsługiwane są obydwie platformy: Android i iOS. Wspierany jest tryb offline.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu