Filmy

Walczył nie tylko z Godzillą. Oto wszystkie filmy o King Kongu

Paweł Winiarski
Walczył nie tylko z Godzillą. Oto wszystkie filmy o King Kongu
2

King Kong wraca w ramach tworzonego od kilku lat MonsterVerse. Nowy zwiastun, w którym ogromna małpa walczy z Godzillą jest kapitalny, a to dobry moment żeby przypomnieć sobie i Wam o wszystkich filmach z tym kultowym dla świata filmu i popkultury stworem.

Zawsze lubiłem filmy o Godzilli, również te stare, kiedy niszczącym miasto potworem był aktor przebrany w gumowy kostium. Gdybym miał jednak wskazać tego jedynego ogromnego stwora, do którego mam największy sentyment, bez wahania powiedziałbym "King Kong". Głównie dlatego, że właśnie King Kong z 1976 roku. Nadawano go często w polskiej telewizji, jeszcze za czasów kiedy po nowości chodziło się do wypożyczalni kaset VHS. Wielka małpa doczekała się od tego czasu jeszcze kilku obrazów, a w tym roku wróci w wielkim, efektownym starciu z Godzillą. I właśnie ten świeży zwiastun Godzilla vs. Kong zachęcił mnie do zebrania w jednym tekście wszystkich filmów o King Kongu.

Kim jest King Kong?

King Kong, zwany również Kong, to ogromny, fikcyjny potwór, który dziś jest już ikoną kina. Niektóre filmy starały się jakoś wyjaśnić pochodzenie tej ogromnej małpy i na ogół był to mieszkaniec zapomnianej wyspy - czczony niczym bóg przez lokalną ludność. Kinowemu tematowi wielkich potworów bliżej przyjrzeli się twórcy najnowszych obrazów o Godzilii tłumacząc, że ogromne stwory to tak zwani tytani, którzy niegdyś władali ziemią, a przez długie lata byli uśpieni pod jej powierzchnią. W dawnych latach filmowcy tworzyli Konga za pomocą poklatkowej animacji, przebierano również aktora w specjalny kostium, a niszczone miasta były jedynie makietami. CGI, czyli animację komputerową zastosowano natomiast pierwszy raz w 2005 roku przy okazji remake'u oryginalnego filmu z 1933 roku. Jak możecie się domyślić, później wielki potwór tworzony był już zawsze właśnie w ten sposób, a największe wrażenie zrobił w Kong: Wyspa Czaszki z 2017 roku.

Filmy o King Kongu

Dużych, pełnoprawnych filmów Kong doczekał się aż ośmiu, w tym dwóch remake'ów/rebootów. Oto cały zestaw

King Kong (1933)

Debiut potwora na kinowym ekranie i jednocześnie fabularna baza do późniejszych produkcji. Podczas wielkiego kryzysu w USA pewien filmowiec chce stworzyć obraz życia. Postanawia więc wybrać się na tajemniczą Wyspę Czaszki, gdzie ekipa filmowa znajduje wielki mur. Okazuje się, że chroni on okoliczną ludność przed ogromnym potworem, King Kongiem. Wielki goryl porywa mającą wystąpić w filmie aktorkę, przyjaciele ruszają jej z pomocą. Okazuje się jednak, że Kong to nie jedyny potwór zamieszkujący na tajemniczej wyspie, ta roi się od dinozaurów. Reżyser zamiast swojego dzieła życia postanawia przewieźć King Konga do Nowego Jorku i pokazać go tam publiczności, jako "ósmy cud świata". Małpa jednak ucieka i niszczy miasto, ginie dopiero na szczycie Empire State Building zestrzelona karabinami latających obok niej dwupłatowców. Klasyk, który doczekał się dwóch odświeżonych wersji z bardzo podobną fabułą.

The Son of Kong (1933)

King Kong błyskawicznie doczekał się kontynuacji. Znany z pierwszej części reżyser Carl Denham ponownie odwiedza Wyspę Czaszki, gdzie odkrywa gigantycznego goryla-albinosa, którego uznaje za syna King Konga i ratuje go przed śmiercią w ruchomych piaskach. Później obaj szukają tajemniczego skarbu znajdującego się w świątyni i walczą z dinozaurami. Film nigdy nie doczekał się odświeżonej wersji i patrząc na opowieść, kompletnie się temu nie dziwię.

King Kong kontra Godzilla (1962)

W 1962 roku Japończycy stworzyli ciekawy crossover popularnej Godzilli z King Kongiem, stawiając oba stwory przeciwko sobie. W pewnym sensie można powiedzieć, że oba potwory czekały prawie 60 lat by móc znów się spotkać. Jeśli zerkniecie jednak na zwiastun, w tym roku czeka nas zdecydowanie ładniejsze widowisko.

Ucieczka King Konga (1967)

Kolejna japońska wizja King Konga, tym razem z 1967 roku. Co ciekawe, aby przyciągnąć zachodnich widzów, zatrudniono amerykańskich aktorów. W obrazie możemy zobaczyć zarówno "żywego" King Konga (standardowo dla tamtych czasów - aktora w kostiumie) oraz Mechani-Konga, mechanicznego ogromnego robota. Walka obu stworów jest więc nieunikniona.

King Kong (1976)

Bezapelacyjnie mój ulubiony film i King Kongu, może dlatego, że właśnie dzięki niemu pierwszy raz poznałem wielką małpę. To nic innego jak nowa wersja pierwowzoru, choć zamiast reżysera filmowego chcącego nakręcić dzieło swojego życia oglądaliśmy pracownika kampanii naftowej Petrox, który na tajemniczej wyspie chce odnaleźć ropę. Ostatecznie bierze King Konga w niewolę i przewozi go do Nowego Jorku, gdzie potwór - standardowo - niszczy miasto i ginie na szczycie World Trade Center. W rolach głównych można było zobaczyć znanych aktorów, w tym Jessicę Lange i Jeffa Bridgesa.

King Kong żyje (1986)

Kontynuacja filmu z 1976 roku. Zestrzelony ze szczytu World Trade Center King Kong nie zginął, ale przez 10 lat był w śpiączce. Grupa chirurgów z Atlantic Institute przeprowadza jednak udaną operację serca, potwór wraca do życia i zakochuje się w sprowadzonej z Borneo wielkiej gorylicy. W rolach głównych między innymi znana z serii Terminator - Linda Hamilton.

King Kong (2005)

Odświeżonej wersji klasycznej historii King Kong doczekał się dopiero w 2005 roku i trzeba przyznać, że z uwagi na efekty specjalne i komputerową animację, film robił wrażenie. To dość prostolinijna powtórka opowieści z 1933 roku, bez zmian jak miało to miejsce w filmie z 1976. Jest więc pragnący sukcesu reżyser, piękna aktorka, którą porywa potwór i niszczenie Nowego Jorku przez Konga. Co ciekawe, film podobnie jak oryginał zabiera nas do 1933 roku.

Kong: Wyspa Czaszki (2017)

Kolejny remake, czy raczej reboot serii filmów o King Kongu, tym razem z większymi planami osadzenia potwora w tak zwanym MonsterVerse, w którym znajduje się w tej chwili również Godzilla. Na odkrytą niedawno wyspę na Oceanie Spokojnym zostaje wysłany zespół badawczy. Okazuje się, że tajemnicza Wyspa Czaszki skrywa potwory, w tym ogromnego, niebezpiecznego Konga. Kapitalne efekty specjalne i unowocześniona opowieść o odnalezieniu stwora. W rolach głównych bardzo mocna obsada - Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson i Brie Larson.

A Wy macie jakiś ulubiony film z King Kongiem?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu