Motoryzacja

Oto Ferrari 488 Pista Spider: poczuć wiatr we włosach

Marek Adamowicz
Oto Ferrari 488 Pista Spider: poczuć wiatr we włosach
3

Podczas Festiwalu elegancji w Pebble Beach, Ferrari przywiozło do Stanów Zjednoczonych wyjątkowy samochód. Oto nowe Ferrari 488 Pista Spider – szybkie Ferrari, które pozwoli poczuć wiatr we włosach.

Od dawien dawna Ferrari jest jako firma budująca piękne i bardzo szybkie samochody. Najczęściej są one tworzone jako coupe, jednak z czasem dołączają też wersje z otwartym dachem. Tak też było z Ferrari 488 Pista, której wersja Spider zadebiutowała podczas festiwalu elegancji w amerykańskim Pebble Beach. 488 Pista Spider to idealne auto by poczuć wiatr we włosach.

Auto powstaje na tej samej bazie co jego wersja ze sztywnym dachem. Do stworzenia 488 Pista użyto doświadczeń z wyścigów samochodowych. Drogowa wersja 488 została oparta m.in. na 488 Challenge oraz 488 GTE, które startuje w mistrzostwach FIA WEC (World Endurance Championship). Inżynierowie z Maranello dołożyli wszelkich starań by odtworzyć wyścigowego ducha w samochodzie dopuszczonym do jazdy po drogach publicznych. W ten sposób powstało Ferrari 488 Pista Spider.

Najnowsze Ferrari zostało wyposażone w wyjątkowy i opatentowany system otwierania sztywnego dachu RHT – Retractable Hard Top. Dzięki temu w 14 sekund sportowe cabrio zmienia się w sportowe coupe i na odwrót. Do napędu 488 Pista Spider służy benzynowe V8 o pojemności 3.9 litra, wspomagane podwójnym turbodoładowaniem. Generuje oko 720 KM i 770 Nm momentu obrotowego, co pozwala osiągnąć 100 km/h w 2,85 sekundy. Sprint do 200 km/h trwa aż 8 sekund – to szybciej niż kilkanaście innych aut rozpędzających się do 100 km/h. Prędkość maksymalna? 340 km/h. Co ciekawe Ferrari 488 Pista Spider jest cięższa od tradycyjnego coupe jedynie o 91 kg. W wersji Spider, konstruktorzy mocno popracowali nad obniżeniem masy. W efekcie czego nie znajdziemy klasycznej wykładziny pod stopami – zastąpiono ją aluminiowymi podkładkami. Klamki w drzwiach zostały z kolei zastąpione skórzanymi paskami.

Debiut Ferrari 488 Pista Spider nastąpił podczas festiwalu elegancji w amerykańskim Peeble Beach. Sprzedaż powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku, jednak cena samochodu nie jest jeszcze znana.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu