Google

Android z funkcją żywcem z iOS-a - Fast Pair był bardzo potrzebny

Konrad Kozłowski
Android z funkcją żywcem z iOS-a - Fast Pair był bardzo potrzebny
23

Czasami pewne rozwiązania trzeba po prostu powielić. Widujemy to na porządzku dziennym w branży technologicznej i nie inaczej stało się w przypadku szybkiego parowania telefonu ze słuchawkami. Google powieliło pomysł Apple.

Wszyscy bowiem doskonale pamiętamy prezentację słuchawek AirPods, który etui wystarczyło otworzyć w pobliżu iPhone'a, by móc połączyć urządzenia w parę. Żadnego wyszukiwania urządzeń, wpisywania kodów i czekania na potwierdzenie łączności. To. Po prostu. Działa.

Google nie tylko zaprezentowało Pixel Buds, czyli bezpośrednią odpowiedź na AirPods, ale postanowiło także wprowadzić do Androida software'owe rozwiązanie pozwalające szybko sparować różne modele słuchawek z telefonem. Mowa o nowej funkcji o nazwie Fast Pair.

Fast Pair w Androidzie, czyli szybkie parowanie słuchawek

Jak zostało to wytłumaczone, Fast Pair używa technologii Bluetooth Low Energy w celu wykrywania i rozpoznawania innych sprzętów. Wtedy do akcji wkracza zwykłe połączenie Bluetooth. Co ciekawe, po otrzymaniu odpowiedniej paczki danych wysłanych przez słuchawki znajdujące się blisko telefonu, smartfon przekazuje je do serwerów Google, dzięki czemu w odpowiedzi uzyskujemy wszystkie podstawowe informacje o słuchawkach, które mielibyśmy podłączyć do telefonu.

W tej chwili lista modeli słuchawek obsługujących nowość jest dość skromna i zawiera 3 pozycje, zaś czwarta wkrótce do nich dołączy:

  • Google Pixel Buds
  • Libratone's Q Adapt On-Ear
  • Bose® QuietComfort 35 II,
  • Plantronics Voyager 8200 (wkrótce)

Google nadrabia sporo braków w porównaniu do konkurencji pod względami bezprzewodowo-muzycznymi. Dopiero od niedawna Android wyświetla informację o stanie naładowania akumulatorów słuchawek - iOS pozwalał na to nieco wcześniej - zaś szybkie parowanie to także nowość z delikatnym poślizgiem. Mimo wszystko, cieszę się, że Googlerzy starają się podgonić rywali pod tym względem, zyskują partnerów z którymi mogą te nowinki wdrożyć - za jakiś czas to wszystko stanie się normą na każdym smartfonie z Androidem i zestawem słuchawek bezprzewodowych. Przynajmniej mam taką nadzieję.

Do działania wymagane są Google Play services w wersji 11.7+, które wspierane są od Android 6.0 Marshmallow wzwyż.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu