Mobile

Facebookowy smartfon powraca - Zuckerberg zatrudnia byłych pracowników Apple i buduje telefon

Marcin Kamiński
Facebookowy smartfon powraca - Zuckerberg zatrudnia byłych pracowników Apple i buduje telefon
16

W tym roku, zgodnie z zapowiedziami Marka Zuckerberga, Facebook koncentruje się na mobilności. Co czeka nas jednak w roku 2013? Niektóre źródła mówią, że powrót do pomysłu stworzenia dedykowanego serwisowi społecznościowemu telefonu komórkowego. Na plany produkcji własnego smartfona wskazuje fakt, ż...

W tym roku, zgodnie z zapowiedziami Marka Zuckerberga, Facebook koncentruje się na mobilności. Co czeka nas jednak w roku 2013? Niektóre źródła mówią, że powrót do pomysłu stworzenia dedykowanego serwisowi społecznościowemu telefonu komórkowego. Na plany produkcji własnego smartfona wskazuje fakt, że Facebook zatrudnił byłych pracowników firmy Apple, zajmujących się dotychczas pracami nad iPhonem. Czy smartfon wydany przez Facebooka miałby realne szanse zagrozić dominacji Apple na rynku smartfonów?

Mark Zuckerberg niejednokrotnie udowodnił już, że potrafi jak mało kto zaskakiwać i przewidywać wydarzenia z przyszłości. Dlatego też po stworzeniu serwisu, który łączy ze sobą ludzi z całego świata, może przyjść pora na poszerzenie działalności Facebooka. Mowa o pracach nad wydaniem telefonu komórkowego, na co wskazuje fakt zatrudnienia nowych pracowników. Do projektu o tajemniczej nazwie „Buffy” zaangażowano już wiele osób, z czego ponad połowa to byli pracownicy firmy Apple, wcześniej zajmujący się pracami nad oprogramowaniem lub sprzętem przy telefonie iPhone oraz tablecie iPad.

Temat smartfona stworzonego przez Facebooka nie pojawia się pierwszy raz. Już wcześniej ten serwis społecznościowy blisko współpracował z marką HTC przy tworzeniu dedykowanych modeli słuchawek. Wypuszczenie całkowicie własnego urządzenia może być odpowiedzią na obawy Zuckerberga, że Facebook stanie się jedynie aplikacją na telefony innych producentów. Wyprodukowanie własnego telefonu ma pozwolić włączyć Facebooka do systemu operacyjnego, gdzie będzie on integralną częścią telefonu, a nie jedynie jednym z wielu zainstalowanych na nim programów.

Czy Facebook faktycznie pracuje nad projektem własnego smartfona? Oficjalnie nie wiadomo, nic jednak nie jest wykluczone. Zuckerberg ma nosa do interesów i tego typu ruchy z jego strony są jak najbardziej możliwe. Mówi się nawet o zainteresowaniu Facebooka przejęciem aplikacji Opera w celu stworzenia własnej, dedykowanej przeglądarki internetowej. Co z tego wyniknie? Przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych miesięcy, planem jest przygotowanie telefonu na nadchodzący rok.

Facebook ma już blisko 500 milionów mobilnych użytkowników, poświęcających mobilnej wersji serwisu 7,5 godziny miesięcznie. Ciekawe ilu z 900 milionów użytkowników Facebooka kupiłoby wydany przez niego telefon? Wy skusilibyście się na Facebookowego smartfona?

Źródło grafiki: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleFacebookMobileHTC