Moje przemyślenia

Facebook zaczyna zarabiać - $800 milionów w 2009 roku!

GM
Grzegorz Marczak
16

Wygląda na to, że skończyły się czasy "kopania" Facebooka za to, że brak mu pomysłów na zarabianie. Według nieoficjalnych informacji (FB nie komentuje tego typu doniesień) w zeszłym roku serwis wygenerował 800 milionów dolarów dochodu - nie wiemy wprawdzie jak dokładnie wygląda sytuacja finansowa bi...

Wygląda na to, że skończyły się czasy "kopania" Facebooka za to, że brak mu pomysłów na zarabianie. Według nieoficjalnych informacji (FB nie komentuje tego typu doniesień) w zeszłym roku serwis wygenerował 800 milionów dolarów dochodu - nie wiemy wprawdzie jak dokładnie wygląda sytuacja finansowa biorąc pod uwagę koszty ale jest to i tak lepszy wynik niż się spodziewano.

Wstępne estymacje co do Facebooka mówiły o osiągnięciu między 500 a 700 milionów dolarów w roku 2009 - tak więc obecne szacunki są zapewne sporym zaskoczeniem dla wielu osób, które nie wierzyły w przedsiębiorczość Zuckerberga (przyznam, że ja też się do nich zaliczałem).

Oczywiście to nie wszystko na co stać Facebooka, nie spodziewałbym się jednak że skoki jeśli chodzi o dochodowość będą duże. Najważniejszym momentem dla serwisu będzie ogłoszenie gotowości wejścia na giełdę i amunicję w postaci dobrych wyników finansowych trzeba zostawić na ten właśnie okres.

Facebook z wejściem na giełdę nie będzie się jednak spieszyć - ma jeszcze sporo do zrobienia jeśli chodzi o liczbę użytkowników i dochody. Koncepcja Zuckerberga odnośnie portalu z pewnością wymaga jeszcze kilku lat pracy, a z samego produktu można też wycisnąć dużo dużo więcej jak chociażby zapowiadana od dawna geolokalizacja i podobne usługi.

Warto jednak pamiętać, że w internecie nic nie trwa wiecznie a znużenie użytkowników następuję relatywnie szybko. Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażałem sobie, że ktoś mógłby skutecznie rywalizować Google - teraz natomiast dostrzegam coraz więcej wad wyszukiwarki tej firmy i wydaje mi się, że konkurencja bardzo skutecznie je wykorzystuje podnosząc swoje notowania w oczach użytkowników.

Może więc okazać się, że w ciągu najbliższych 5 lat wyrośnie serwis, który spowolni ekspansje Facebooka (choć trzeba przyznać, że instynkt Facebooka jeśli chodzi o oczekiwania użytkowników jest bardzo dobry) i wtedy IPO może nastąpić dużo wcześniej

Kupilibyście akcje Facebooka?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook