Facebook

Facebook kupił firmę robiącą e-książki, będzie rewolucja w interfejsie?

Wojciech Usarzewicz
7

Facebook wyruszył na łowy, wypuścił trochę dolarów i kupił sobie Push Pop Press - firmę budującą książki na platformę iOS (no, w sumie jedną książkę zbudowali). Budującą, bo ciężko to nazwać klasycznym DTP - ebooki od Push Pop Press to interaktywne dzieła, z płynną nawigacją, elementami multimedialn...

Facebook wyruszył na łowy, wypuścił trochę dolarów i kupił sobie Push Pop Press - firmę budującą książki na platformę iOS (no, w sumie jedną książkę zbudowali). Budującą, bo ciężko to nazwać klasycznym DTP - ebooki od Push Pop Press to interaktywne dzieła, z płynną nawigacją, elementami multimedialnymi i przyjaznym interfejsem użytkownika. Czy Facebook chce wydawać książki? No tak nie bardzo, zakup PPP może jednak wpłynąć na użytkowników tego giganta społecznościowego.

Facebook nie planuje wydawania książek - choć jest czymś więcej niż tylko serwisem społecznościowym, bo przecież stanowi też centrum rozrywki ze swoimi filmami czy grami społecznościowymi, to sprzedaż ebooków nie wydaje się być czymś, do czego ciągnie Zuckerberga. Choć i takie spekulacje się pojawiają po dokonanej transakcji. Nie, zakup Push Pop Press zdaje się jednak być typowym przejęciem firmy celem przejęcia pracowników i technologii na potrzeby innych projektów.

Push Pop Press ma po prostu coś, czego nie ma Facebook - zdolną, doświadczoną ekipę z wiedzą z zakresu tworzenia aplikacji na potrzeby systemu iOS - a więc też na urządzenia mobilne od Apple. Z tym Facebook sobie za bardzo nie radzi. Dzięki nowemu zakupowi, FB może zacząć budować wygodne i interaktywne aplikacje na potrzeby urządzeń od Apple. A sam iOS może nie być jedynym celem dla giganta społecznościowego - smartphony czy tablety z innymi systemami operacyjnymi to również ciekawy kąsek. Ta grupa urządzeń mobilnych to po prostu inny sposób poruszania się po sieci. Tym samym, wymaga czegoś innego, niż myszki i klawiatury. Klasyczne interfejsy nie są już tak wygodne na tablecie, jak są na klasycznym komputerze.

No, chyba, że Facebook jednak planuje wydawać interaktywne książki. Te spekulacje szybko jednak negują przedstawiciele giganta, a nawet samo Push Pop Press zapewnia, że technologia może być wykorzystana na zupełnie inne potrzeby, niż ebooki.

Przejęcie Push Pop Press może więc zaowocować zupełnie nowymi aplikacjami i interfejsami użytkownika na urządzenia mobilne. A kto wie, może część technologii znajdzie również zastosowanie na klasycznych pecetach? Płynne, wygodne i intuicyjne interfejsy nie wydają się może być jakimś priorytetem, ale trzeba przyznać, że wygodniej korzystać z aplikacji, jeśli ta nie sprawia nam trudności w obsłudze. A rynek smartphonów i tabletów cały czas rośnie, Facebook zdaje się więc dobrze planować swoje posunięcia na rynku serwisów społecznościowych.

I tylko czekać, aż Google podchwyci podobny pomysł - to może jacyś Polacy zbudują odpowiednie interfejsy, a potem się sprzedadzą jakiemuś olbrzymowi?

A dla zainteresowanych film, jak wygląda efekt pracy Push Pop Press:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook