Na co dzień wolę testować komputery, tablety oraz smartfony, dlatego jak dowiedziałem się, że otrzymam do zrecenzowania projektor multimedialny, byłem odrobinę zawiedziony. Jednak nie trwało to długo - po otworzeniu pudełka ze sprzętem, przetestowaniu go w większości scenariuszy i ostatecznie - spakowaniu go do odsyłki, zrobiło mi się odrobinę smutno. Dlaczego? Głównie dlatego, że z tym urządzeniem dogadywałem się naprawdę świetnie. A przecież nic nie wskazywało, że projektor "na pstryknięcie" stanie się ważnym, technologicznym elementem mojego domu.
Epson EH-TW5350 to projektor działający w Full HD głównie do przeznaczenia domowego. Co to oznacza? Ten sprzęt nie wydrenuje Waszych kieszeni, a jednocześnie sprawdzi się jako poważny sprzęt multimedialny w Waszym salonie. W sieci można go nabyć za około 3 tysiące złotych, co jak za urządzenie o takich możliwościach nie jest przesadnie dużo.
Projektor charakteryzuje się bardzo wysokim natężeniem światła (CLO) rzędu 2200 lumenów, równym dla barwy białej i kolorów, co przekłada się na realizm zdjęć, czy filmów. Dodatkowo, dynamiczny współczynnik kontrastu równy 35 000:1 gwarantuje odpowiednie wrażenia z korzystania ze sprzętu również podczas oglądania filmów. Sprzętowo, interpolowane są klatki, a także obsługiwana jest optymalizacja szczegółów, dzięki czemu - w grach, filmach oraz podczas wyświetlania prezentacji multimedialnych i zdjęć możemy cieszyć się ostrym i żywym obrazem. Dodatkowo, projektor Epson EH-TW5350 oferuje konwertowanie obrazu z 2D do 3D. Aby móc obsługiwać tryb 3D, potrzebne są jednak okulary niedołączane do zestawu.
Producent utrzymuje, że najwyższą jakość obrazu dla tego projektora można uzyskać na powierzchni wyświetlania do 332 cali. W przypadku domowych salonów, trudno będzie osiągnąć maksymalny rozmiar wyświetlanego ekranu, a wielkości nawet o połowę mniejsze będą zadowalające dla większości Kowalskich. Przy wstępnej konfiguracji sprzętu nie należy się obawiać o to, że zabraknie nam miejsca w pokoju - po pierwsze, projektor obsługuje bardzo dobrze działający tryb korekcji geometrii obrazu, który pomaga użytkownikowi w ustawieniu odpowiednich parametrów wyświetlania. Wygodny suwak umieszczony na górnej pokrywie, tuż nad wylotem dla lampy projektora pozwala na szybkie ustawienie geometrii poziomej obrazu. Jest to rozwiązanie niezwykle przydatne wtedy, gdy chcemy szybko skorygować wyświetlany obraz po przeniesieniu urządzenia w inne miejsce. W moim przypadku sprawdzał się znakomicie - bardzo często zmieniałem położenie projektora i użycia suwaka oszczędzało mi naprawdę mnóstwo czasu.
Projektor wyposażono również w niewielki, 5 - watowy głośnik. Oczywiście, domyślnym przeznaczeniem projektora jest praca z niezależnymi systemami nagłośnienia, jednak w wypadku, gdy nie posiadamy lepszego sprzętu audio, zainstalowany w projektorze głośnik powinien wystarczyć do salonowych seansów filmowych. Nieco inaczej jest z grami, czy muzyką. Trzeba liczyć się z normalnymi ograniczeniami dla tego komponentu projektora. Ale w sytuacjach awaryjnych - sprawdzi się po prostu dobrze.
3LCD w Epson EH-TW5350 - tę technologię pokochają i kinomani i gracze
W projektorze Epson EH-TW5350 znalazło się miejsce dla technologii 3LCD. Jej działanie opiera się na tworzeniu symultanicznych obrazów w trzech podstawowych kolorach: czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Następnie, są one nakładane na siebie przez pryzmat, dzięki czemu otrzymuje się obraz o żywych kolorach i eliminuje się przedwczesne zmęczenie oczu użytkownika. To zaś pozwala na komfortowe oglądanie filmów przez cały czas - redukowane są błyski oraz tzw. "efekt tęczy". Dodatkowo, zastosowanie technologii 3LCD pozwala na uzyskanie bardzo dynamicznych obrazów wyświetlanych na projektorze, co jest szczególnie pożądane w grach oraz filmach. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu, projektor Epson EH-TW5350 jest w stanie wyświetlać maksymalnie 68,7 mld kolorów.
W praktyce, projektor Epson EH-TW5350 oferuje naprawdę świetny obraz. Naturalnie, warto zadbać o to, by był on wyświetlany na gładkiej powierzchni o białym kolorze. Urządzenie odwdzięcza się natomiast naprawdę dobrze oddanymi kolorami w trakcie oglądania filmów, czy grania w gry. Warto wspomnieć o tym, że ten projektor cechuje się bardzo niskim opóźnieniem na wejściu (tzw. input lag). Ten wynosi około 20 milisekund, co głównie w przypadku gier przełoży się na bardzo komfortową rozgrywkę. Dlatego też, jeżeli zamierzacie korzystać z projektora jako urządzenia wyświetlającego dla konsoli, z pewnością się nie zawiedziecie. W filmach, projektor sprawdził się równie dobrze. Wyświetlając obraz na ścianie (grubo ponad 100 cali powierzchni wyświetlania) bardzo ciekawie odtwarzało się filmy oraz seriale z komputera. Obraz, szczególnie w zaciemnionym pomieszczeniu był bardzo jasny, a szczegóły świetnie oddane. Próbowałem pracować z tym projektorem w konfiguracji ekran komputera - ekran projektora podczas pracy z dokumentami, ale ze względu na typowe ograniczenia wszystkich projektorów pod tym kątem, szybko dałem sobie spokój. Jednak, na upartego jest to możliwe - choć od razu zaznaczam, z wygodą nie ma to nic wspólnego. Nie jest to jednak wina projektora.
Urządzenie oferuje kilka trybów wyświetlania, które warto zmienić w zależności od danego scenariusza wykorzystania. Między innymi tryb kinowy świetnie sprawdza się, gdy chcemy oglądać filmy - kolory oraz nasycenie kolorów są dobierane tak, aby użytkownikowi nie umknął żaden detal w trakcie oglądania dynamicznych obrazów. Ja korzystałem natomiast z niestandardowych ustawień wyświetlania obrazu i udało mi się znaleźć konfigurację, która odpowiadała moim oczekiwaniom. Sprzęt oferuje dostęp do wszystkich najważniejszych nastawów, jeśli chodzi o wyświetlany obraz, dzięki czemu można go dopasować praktycznie do każdego użytkownika multimediów.
W zestawie dostępny jest również poręczny, niewielki pilot, za pomocą którego można zmienić praktycznie wszystkie ustawienia bez podchodzenia do projektora. Nie warto rozpisywać się o tym akcesorium - jedyny problem do brak podświetlenia przycisków, a to przydałoby się w trakcie seansów w zaciemnionym miejscu.
Oprócz standardowych metod wprowadzania obrazu do projektora (HDMI, USB, RGB), dostępne jest również przesyłanie obrazu z urządzenia mobilnego przez sieć WiFi. A raczej WiDi, gdyż samego projektora nie podłączymy do naszej domowej sieci. Oznacza to, że możemy w bardzo prosty sposób otwierać filmy oraz zdjęcia bezpośrednio z naszego telefonu na projektorze. Wystarczy tylko przestawić projektor w tryb bezprzewodowy, ustalić ustawienia specjalnej sieci (projektor nadaje i odbiera sygnał bezprzewodowy, tworzy osobną sieć) i połączyć sprzęt z urządzeniem mobilnym za pomocą aplikacji iProjection. Możliwe jest połączenie naszego projektora z innymi urządzeniami za pomocą Miracast.
Aż żal się rozstawać
Naprawdę, nie myślałem, że projektor spodoba mi się tak bardzo, że nie będę chciał go oddać. Akurat jestem na etapie myślenia nad zmianą mieszkania na większe i w głowie mam mnóstwo planów na to, jak powinien wyglądać mój dom. Po testach tego projektora mam wrażenie, że niezłym pomysłem byłoby zainwestowanie właśnie w taki sprzęt, jak Epson EH-TW5350 - relatywnie niedrogi, wszechstronny i solidny projektor multimedialny do domu.
Tekst powstał we współpracy z firmą Epson.
Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu