Felietony

Emotikony istnieją już 30 lat :-)

Marcin Kamiński
Emotikony istnieją już 30 lat :-)
Reklama

Emotikona to jak wskazuje sama nazwa, połączenie emocji i ikony – ten charakterystyczny dla internetu element obchodzi właśnie swoje 30. urodziny. Pie...

Emotikona to jak wskazuje sama nazwa, połączenie emocji i ikony – ten charakterystyczny dla internetu element obchodzi właśnie swoje 30. urodziny. Pierwszy raz emotikony pojawiły się w wiadomości przesłanej w roku 1982 i zyskały tak wielką popularność, że dzisiaj używane są nawet na urządzeniach bez dostępu do sieci. Wyrażające nasze emocje proste buźki składające się ze znaków przystankowych i nawiasów na stałe wpisały się do języka używanego w internecie.

Reklama

Aż 30 lat temu, dokładnie 19 września 1982 roku, pierwszy raz wykorzystano w wiadomości przesłanej przez internet cyfrową wersję emotikonki. Autorem maila był Scott Fahlman z Carnegie Mellon University w Pitsburgu. Chciał on przelać emocje towarzyszące rozmowie telefonicznej na ekran komputera, dlatego w momencie pisania żartu wykorzystał doskonale znany nam dziś ciąg znaków oznaczający uśmiech: :-)

19-Sep-82 11:44 Scott E Fahlman :-)
From: Scott E Fahlman
I propose that the following character sequence for joke markers: :-)
Read it sideways. Actually, it is probably more economical to mark things that are NOT jokes, given current trends. For this, use :-(

Jak wszyscy doskonale wiemy 30 lat później, propozycja Fahlmana przyjęła się na całym świecie i jest wykorzystywana do dziś. Jego pomysł na dodawanie emocji do internetowych listów został szybko podłapany przez innych pracowników uniwersyteckich i rozprzestrzenił się po całej sieci. Dzisiaj, aż 30 lat po pierwszym wykorzystaniu emotikonki w postaci cyfrowej, wiele osób z pewnością nie wyobraża sobie pisania maili czy SMS’ów bez ich wykorzystania. Przyznam, że osobiście należę do tej grupy osób.


Osoby głębiej zainteresowane momentem, w którym pierwszy raz użyto emotikonki w mailu, mogą pod tym linkiem przeczytać zapis całej rozmowy, w której Fahlman proponuje wykorzystanie prostego ciągu znaków do wyrażania emocji.

Źródło obrazka: 1.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama