Felietony

Od 27 lutego nie złożycie już wniosku o stary dowód przez internet - wszystko przez nowe e-Dowody

Grzegorz Ułan
Od 27 lutego nie złożycie już wniosku o stary dowód przez internet - wszystko przez nowe e-Dowody
4

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało na dzisiejszej konferencji prasowej o już ostatnich przygotowaniach związanych z wdrożeniem nowych e-Dowodów, ale i o utrudnieniach z tym związanych.

Nowe e-Dowody to wieloletnia batalia, różne projekty i pomysły z nimi związane, mniej lub bardziej udane. Na szczęście dobiegła ona końca i od 4 marca możemy składać wnioski już o nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną.

Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji:

Finalizujemy projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu. Jesteśmy tuż przed uruchomieniem wydawania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Robimy wszystko, by proces wdrożenia skrócić do niezbędnego minimum i by przebiegał bez żadnych zakłóceń. Zakończyliśmy testy, proces szkolenia i informowania urzędów jest w toku. Zależy nam, by ani obywatele, ani urzędnicy nie odczuli żadnych komplikacji związanych z wdrożeniem e-Dowodu.

Drobne zakłócenia jednak będą, wszystko spowodowane kwestiami technicznymi. 27 lutego wyłączona zostanie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego przez internet, ponownie będzie można to uczynić od 4 marca. Tak więc 26 lutego, to ostatni moment na uzyskanie starego dowodu osobistego, wszystkie wnioski złożone od 4 marca skutkować będą już wydaniem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Jeśli nie zdążycie złożyć wniosku o wydanie starej wersji dowodu osobistego online, można to będzie jeszcze zrobić osobiście w urzędzie, ale tylko do 1 marca do godziny 11:30, gdyż od 12:00 do zamknięcia urzędów nie będzie można przeprowadzić żadnych czynności związanych z dowodami osobistymi, łącznie z odebranie już gotowego dokumentu.

Miejmy nadzieję, że obejdzie się bez innych, tych nieprzewidzianych utrudnień i od 4 marca wkroczymy w nową erę bez większych problemów z wymianą czy otrzymywaniem już nowych e-Dowodów.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu