5

Jaki smartfon jest najlepszy do selfie? DxOMark już to wie

DxOMark od dawna już zajmuje się testowaniem modułów fotograficznych w telefonach komórkowych - myśląc o ewaluacji najlepszych jednostek foto w tych urządzeniach za każdym razem wynika potrzeba przynajmniej podejrzenia wskazać ekspertów z tej grupy. Choć niektórzy uważają, że DxOMark "lekko" przekłamuje swoje benchmarki, w dalszym ciągu to dosyć prestiżowe zestawienie najlepszych z najlepszych.

Dotychczas jednak wyniki urządzeń testowanych w DxOmark były jedynie kompilacją wszystkich możliwości konstrukcji. Wiedząc o tym, że mobilna fotografia to w niektórych przypadkach przede wszystkim tzw. „selfie”, DxOMark stworzył specjalny protokół „Selfie”, który dedykowany jest właśnie przednim aparatom. Te w ciągu ostatnich lat mocno zyskały na znaczeniu – coraz częściej spotyka się tam naprawdę „wypasione” jednostki, nierzadko umieszcza się tam więcej niż jeden obiektyw po to, aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

DxOMark w trakcie testów takich urządzeń sprawdza jak radzą sobie one w kontekście typowych selfie, zdjęć grupowych oraz w trakcie rozmów wideo. Mimo sugestii zawartej w samej nazwie, nowy protokół nie ogranicza się jedynie do robionych „samemu sobie” zdjęć, ale także do innych aktywności ściśle związanych z przednią jednostką fotograficzną.

Najlepsze telefony do selfie według DxOMark – zaskoczeń nie ma

DxOMark przy okazji pochwalił się wstępnym zestawieniem najlepszych telefonów do selfie. I tutaj rzeczywiście zaskoczeń nie ma – Google Pixel 3, który charakteryzuje się naprawdę genialnym aparatem fotograficznym (głównym), podobne możliwości wykazuje również w kontekście przedniej kamery. 92 punkty w teście selfie to naprawdę „nie byle co” – niemniej, tak samo dobry okazał się być Samsung Galaxy Note 9. Te dwa urządzenia znacznie odstają od reszty stawki: Xiaomi Mi Mix 3 traci do nich aż 8 punktów, a o 2 punkty od Xiaomi gorszy okazał się być Apple iPhone XS Max. Tuż za nim znalazł się Samsung Galaxy S9 Plus.

selfie

Testy DxOMark od 2012 roku zyskały sporo na prestiżu – właściwie każdy nowy test popularnego sprzętu powoduje wysyp informacji w mediach na ten temat. Niemniej, doskonale wiadomo, że niektóre testy mają charakter komercyjny i m. in. z tego powodu warto brać je maksymalnie jako punkt odniesienia. W przypadku bardzo niewielkich różnic między konkretnymi konstrukcjami należy być ostrożnym i nierzadko zdarza się, że użytkownicy nie zgadzają się ze wskazaniami ekspertów.

Podobnie może być z DxOMark Selfie – osobnym protokołem dla możliwości fotograficznych przednich aparatów. Mimo wszystko jednak nie dziwi tutaj hegemonia takich sprzętów jak Note 9 czy Pixel 3 – to konstrukcje od dawien dawna uznawane za jedne z najlepszych w kontekście mobilnej fotografii i ich hegemonia to właściwie kontynuacja poprzednich osiągnięć. Co więcej, Google zdecydowanie przoduje jeżeli chodzi o implementowanie sztucznej inteligencji w swoich telefonach komórkowych. Ta natomiast odpowiada m. in. za upiększanie tworzonych ujęć.