Bezpieczeństwo w sieci

Facebook w końcu z dwuskładnikowym uwierzytelnianiem bez podawania numeru telefonu. Sprawdziliśmy Google i Microsoft

Grzegorz Ułan
Facebook w końcu z dwuskładnikowym uwierzytelnianiem bez podawania numeru telefonu. Sprawdziliśmy Google i Microsoft
13

Przedwczoraj Facebook udostępnił nowy sposób aktywacji dwuskładnikowego uwierzytelniania, bez konieczności podawania swojego numeru telefonu. Od teraz wystarczy Wam do tego aplikacja, na przykład Google Authenticator.

Przy okazji postanowiłem sprawdzić, czy dwóch innych gigantów, u których mamy pozakładane konta, czy to na Gmailu czy na Outlooku, również pozwala na włączenie dwuskładnikowego uwierzytelniania, bez podawania numeru telefonu. W tym celu założyłem nowe konta, bo akurat na kocie Google i Microsoft mam podpięty numer telefonu, ale nie każdy chce to robić, więc sprawdźmy, czy się w ogóle da.

Włączanie dwuskładnikowego uwierzytelniania na koncie Google

Nie dam sobie głowy uciąć, ale na koncie Google w pewnym momencie chyba było wymagane podanie numeru telefonu już podczas zakładania konta, sprawdziłem więc czy juz na tym poziomie jest to niezbędna opcja. Okazało się, że nie, widnieje jako opcjonalny formularz do wypełnienia.

Po założeniu konta od razu możemy przejść do ustawień konta pod tym linkiem i wybieramy z menu pozycję: Weryfikacja dwuetapowa.

I tu docieramy od razu do muru, nie da się go włączyć, bez podania numeru telefonu. W kolejnym kroku, aby włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie niezbędne jest podanie numeru telefonu, na który ma zostać przesłany kod weryfikacyjny.

Włączanie dwuskładnikowego uwierzytelniania na koncie Microsoft

Microsoft po założeniu nowego konta na Outlook.com, z chwilą gdy chcemy przejść do ustawień bezpieczeństwa, wymusza podanie dodatkowych danych uwierzytelniających podobnie jak Google, ale w odróżnieniu od Google, oprócz numeru telefonu może to być też alternatywny adres email.

Po weryfikacji adresu email możemy przejść do włączania dwuskładnikowego uwierzytelniania na koncie Microsoft pod tym linkiem, gdzie z dostępnych pozycji na stronie wybieramy: Konfiguruj weryfikację dwuetapową.

W dalszym kroku możemy wybrać, co chcemy wybrać jako dodatkowy składnik weryfikacji przy logowaniu na nowych urządzeniach. Może to być adres email, numer telefonu albo aplikacja mobilna. Po wybraniu systemu z jakiego korzystamy na urządzeniach mobilnych, pobieramy na telefon wybraną aplikację do autoryzacji, dla konta Outlook polecam aplikację Microsoft Authenticator, gdyż podczas weryfikacji wyskakuje okienko w telefonie, które zatwierdzamy tylko i logowanie następuje automatycznie, bez konieczności przepisywania kodu.

Po pobraniu aplikacji i dodaniu do niego konta Outlook parujemy nasze konto i możemy zacząć korzystać z weryfikacji dwuetapowej bez podawania swojego numeru telefonu.

Włączanie dwuskładnikowego uwierzytelniania na koncie Facebook

W przypadku Facebooka nie musiałem zakładać nowego konta, mam od jakiegoś czasu fakeowe konto właśnie do testów, nie dodawałem do niego nigdy numeru telefonu, więc nada się do sprawdzenia aktywacji tutaj dwuskładnikowego uwierzytelniania bez udostępniania swojego numeru telefonu.

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie na Facebooku włączamy w ustawieniach, które znajdziecie pod tym linkiem, gdzie wybieramy opcję edycji pod pozycją: Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Po przejściu dalej, w miejsce weryfikacji poprzez wiadomość SMS, wybieramy aplikację uwierzytelniającą, na przykład Google Authenticator i po zeskanowaniu kodu QR w następnym oknie możemy zacząć korzystać z dwuskładnikowego uwierzytelniania, bez konieczności podawania Facebookowi naszego numeru telefonu.

Źródło: Facebook.

Photo: golubovystock/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu