Telekomy

Duplikat karty SIM - co to i na co to komu potrzebne?

Grzegorz Ułan
Duplikat karty SIM - co to i na co to komu potrzebne?
20

Czym jest duplikat karty SIM, w jakich przypadkach będzie on nam niezbędny, a w jakich przydatny i jakie niesie ze sobą zagrożenia ta opcja? Na te pytania postaram się Wam odpowiedzieć dziś w poniższym wpisie.

Osobiście duplikat karty SIM wyrabiałem raz, gdy uszkodziłem swoją dotychczasową kartę poprzez jej przycięcie do formatu nanoSIM. Pozostałe przypadki wymiany karty SIM dokonywałem przy okazji zmiany operatora. Czym innym jest jednak wymiana karty SIM przy zmianie operatora, a czym innym jest wyrobienie sobie duplikatu karty SIM.

Czym jest duplikat karty SIM?

Duplikat karty SIM, to wierna kopia naszej karty SIM, z której do tej pory korzystaliśmy i którą otrzymaliśmy od operatora podczas podpisywania umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych lub przy zakupie startera w ofercie na kartę. Przypisany jest do niej nasz dotychczasowy numer i nasza osoba, jako właściciel tego numeru.

Komu przyda się duplikat karty SIM?

Duplikat karty SIM przydaje się w zasadzie w trzech przypadkach. W sytuacji, kiedy nasza dotychczasowa karta uległa uszkodzeniu, czy to mechanicznemu, na przykład podczas przycinania czy to w przypadku naturalnego zużycia po kilku latach korzystania z jednej i tej samej karty SIM.

Drugi przypadek to ten, w którym nie chcemy się bawić w przycinanie karty SIM, a kupiliśmy smartfona, który obsługuje inny format karty SIM. Dziś wydawane są już uniwersalne karty SIM, które możemy wyłamywać w zależności od posiadanego smartfona, dzięki czemu z największego formatu SIM z łatwością przejdziemy do Mini SIM, Micro SIM i Nano SIM. Gorzej jednak wygląda sprawa, gdy z mniejszego formatu przechodzimy na wyższy. W takich sytuacjach oczywiście można kombinować i wkładać mniejszy format w formatkę większego, jeśli takową posiadamy, ale prościej i lepiej wyrobić sobie w tym przypadku duplikat karty SIM.

Duplikat karty SIM potrzebny nam będzie także w sytuacji, gdy zgubimy telefon lub zostanie on nam ukradziony.

Jak wyrobić duplikat karty SIM?

Duplikat karty SIM wyrobić możemy sobie osobiście w salonie naszego operatora. Będziemy do tego potrzebowali dowodu osobistego. Konsultant po zweryfikowaniu naszej tożsamości, blokuje naszą poprzednią kartę SIM i odblokowuje jej duplikat, dzięki czemu praktycznie już po wyjściu z salonu nasza karta jest już aktywna.

Ile kosztuje wydanie duplikatu karty SIM? W zależności od operatora cena wydania takiej karty waha się od 5 zł do 25 zł.

W niektórych przypadkach jednak, duplikat karty SIM otrzymamy bez wychodzenia z domu i bezpłatnie. Tak jest w przypadku operatora Orange Flex, u którego z poziomu aplikacji zamówimy nową kartę, a którą to dostarczy nam kurier, bez pobierania opłat. Aktywację duplikatu karty SIM dokonujemy tutaj sami, również z poziomu aplikacji mobilnej Orange Flex.

Duplikat karty SIM może generować zagrożenia?

Duplikat karty SIM niesie też ze sobą pewne zagrożenia. Znanych jest wiele przypadków, w których przestępcy przy użyciu dowodu kolekcjonerskiego, w salonie operatora wyrabiali sobie duplikat karty SIM ofiary. Wcześniej, dzięki phishingowi przejmowali jej dane do logowania do bankowości elektronicznej i wyciągali z jej konta środki pieniężne, przelewając je na konto „słupa”. Przelewy zatwierdzali przy pomocy kodów SMS wysyłanych przez bank na numer telefonu klienta, w którego posiadaniu byli już przestępcy.

Przy dobrze przeprowadzonym ataku, w zasadzie ciężko się ustrzec przed takim zagrożeniem, więc w przypadku, gdy nagle nasza dotychczasowa karta SIM przestaje działać, warto od razu skontaktować się w tej sprawie ze swoim operatorem oraz bankiem jakimś innym dostępnym pod ręką kanałem.

Czy eSIM wyeliminuje duplikaty kart SIM z rynku?

eSIM to wirtualne karty SIM, więc w zasadzie siłą rzeczy wyeliminują fizyczne duplikaty karty SIM. Jednak potrwa to jeszcze jakiś czas, gdyż smartfonów czy innych urządzeń wspierających eSIM jest jeszcze niewielka ilość na rynku, a do tego jak na razie tylko jeden operator w Polsce wdrożył obsługę eSIM dla swoich klientów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu