Bezpieczeństwo w sieci

DuckDuckGo udostępnia bazę danych na temat skryptów śledzących. Która firma ma ich najwięcej?

Kamil Świtalski
DuckDuckGo udostępnia bazę danych na temat skryptów śledzących. Która firma ma ich najwięcej?
8

DuckDuckGo, twórcy bezpiecznej wyszukiwarki, przeglądarki i zestawu rozszerzeń stawiających na pierwszym miejscu prywatność użytkowników udostępnili publicznie swoją bazę danych nazywaną Tracker Radar.

Gdyby świat choć w drobnym procencie oszalał na punkcie bezpieczeństwa w sieci tak, jak czyni to w sprawie koronawirusa, to internet stałby się lepszym miejscem... a wszyscy duzi gracze stawiający na śledzenie użytkowników mieliby przekichane. No cóż, może kiedyś — na tę chwilę realnie śledzeniem w sieci i tamtejszym bezpieczeństwem interesuje się mniej niż więcej użytkowników. Smutne, ale prawdziwe. Przejmowanie się w tym temacie rodzi sporo problemów, narzędzia nie są tak wygodne i doskonałe w serwowaniu podpowiedzi. Kto przez kilka dni korzystał chociażby z DuckDuckGo, ten wie. A do wyszukiwarki tej nawiązuję nie bez powodu. Jej twórcy po latach pracy nad zbieraniem danych do swojego Tracker Radaru postanowili opublikować te dane: dla dalszego pogłębiania tematu i tworzenia narzędzi pozwalających je skutecznie blokować.

DuckDuckGo publikuje dane ze swojego Tracker Radaru

Opublikowane przez DuckDuckGo informacje są szczegółowe i, jak już wspomniałem, ich celem jest poznanie mechanizmów śledzących i — w dalszej kolejności — blokowanie ich, by użytkownicy mogli przeglądać sieć bez ducha przeszłości. Na co dzień prawdopodobnie niewielu sobie coś z tego robi, ale te kłopotliwe momenty gdy szukacie prezentów dla kogoś bliskiego, a tuż po jego zakupie wszystkie reklamy na komputerze chcą zepsuć niespodziankę osoby obdarowywanej to klasyka gatunku dla tych, którzy nie blokują wyświetlania reklam. Jeżeli jesteście na tyle mocni że korzystacie z przeglądarki DuckDuckGo Privacy Browser lub opracowanego przez tę samą ekipę rozszerzenia — to nie macie powodów do zmartwień. Ale jeżeli rynkowa konkurencja zdecyduje się poczęstować bazą danych opublikowaną przez DDG, to bardzo możliwe że niebawem pojawi się dużo więcej równie skutecznych rozwiązań.

Udostępnione pliki dotyczące poszczególnych domen są szczegółowe i zawierają wszystkie zgromadzone informacje na ich temat, są też skojarzenia innych domen z nimi związanych. W udostępnionej bazie znalazły się informacje o 5326 domenach, za którymi stoją 1727 firmy rozsiane po całym świecie.

Kto śledzi najbardziej? Tutaj żadnej niespodzianki nie ma

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się które firmy śledzą użytkowników najbardziej, to takie badanie już zostało przeprowadzone. Wzięto w nim pod uwagę pięćdziesiąt tysięcy najpopularniejszych stron internetowych i... na 85,6% z nich nie zabrakło skryptów Google. Za nim (i to daleko w tyle) jest Facebook (36,2%) i Adobe, Inc. (21,8%). Oto pełna lista:

Google 85.6%
Facebook 36.2%
Adobe, Inc. 21.8%
Amazon 21.7%
Oracle 20.3%
TowerData 18.9%
AppNexus, Inc. 15.9%
Rubicon Project 13.9%

Dokładniejsze dane dają możliwość opracowania doskonalszych narzędzi

Informacje z Tracker Radaru są szczegółowe i pozwalają lepiej zrozumieć działanie skryptów śledzących, a tym samym efektywniej się z nimi rozprawić. Czy ktoś poza DuckDuckGo zrobi z tego użytek — zobaczymy, ale mimo wszystko warto docenić gest ekipy i podzielenie się efektami swoich kilku lat badań i analiz!

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu