Ciekawostki technologiczne

Dom Marka Zuckerberga przemówił - poznasz ten głos?

Konrad Kozłowski
Dom Marka Zuckerberga przemówił - poznasz ten głos?
6

Przed dwoma dniami poznaliśmy Jarvis - asystenta domowego stworzonego przez Marka Zuckerberga. Zadaniem Jarvis jest obsługa kilku podstawowych funkcji jak sterowanie światłem, multimediami czy bramką wejściową na posesję. Dzięki opublikowanym wczoraj klipom wideo poznaliśmy Jarvis nieco bliżej.

System inteligentnego domu zaprojektowany przez Zuckerberga w ciągu ostatnich 12 miesięcy był jednym z dwóch wyzwań Marka na 2017 rok. Choć nie poświęcił projektowi tak dużo czasu jak by chciał, to rezultaty i tak mogą są dość imponujące. Jarvis reaguje na komendy wysyłane poprzez Messengera na zasadzie konwersacji z botem, ale dzięki specjalnej aplikacji może wykonać nasze polecenia wydawane głosem. Na każdą naszą wypowiedź ma przygotowaną odpowiedź - zresztą, sami zobaczcie:

Zabawne, prawda? Taki był dokładnie cel - dla jasności Mark dodał komentarz pod wpisem wyjaśniający, że na filmie nie oglądamy w pełni działającego systemu, ale swego rodzaju podsumowanie. Trzeba jednak przyznać, że klip nakręcono w świetnym stylu - ktokolwiek doradzał Zuckowi ma ekstra wyczucie. Tym bardziej, że na jednym nagraniu się nie skończyło. Ten powyżej prezentuje Jarvisa z perspektywy Marka - a gdyby tak zapytać jego żonę, Priscillę, jak wspomina okres pracy nad systemem?

Równie dobre wideo, co poprzednie. Dlatego wykonano jeszcze jeden krok i zdecydowano o nakręceniu trzeciego klipu prezentującego całe zamieszanie z perspektywy Jarvis?

Jeśli nie poznaliście do tej pory głosu Jarvis to podpowiem - jest to Morgan Freeman. Czy usłyszymy go (lub zobaczymy?) w kolejnej części Avengersów? Byłoby ciekawie...

Cel nagrań jest więc prosty - mają pokazać jak tego typu system mógłby pomagać nam w codziennych obowiązkach. Trudno powiedzieć, czy Mark planuje przygotowanie konsumenckiej wersji Jarvis, ale nie byłbym tym faktem zdziwiony. System inteligentnego domu połączony z bazą znajomych z Facebooka oraz wykorzystujący inne zgromadzone przez niego dane mógłby przerażać, ale jednocześnie z zwiększa to jego możliwości.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami tego, jak działa Jarvis, to odsyłam do notatki przygotowanej przez Marka, w której opisał dokładniej to jak budował system na przestrzeni miesięcy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu