Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Aplikacje webowe

Doka.Photo - darmowy edytor zdjęć online do przerabiania i obróbki zdjęć w przeglądarce

GU
Grzegorz Ułan
7

Jeśli szukacie szybkiego narzędzia do prostej obróbki zdjęć, takiej jak zmniejszenie go, przycięcie, obrócenie czy dodanie do nich opisów, nie trzeba od razu do tego instalować programu, wystarczy zwykła aplikacja webowa. Poznajcie Doka.Photo.

Doka.Photo to aplikacja działająca w przeglądarce, pozwalająca na prostą i szybką edycję zdjęć, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Świetnie się sprawdzi u użytkowników Chromebooków, które do dzisiaj nie doczekały się edytora zdjęć z prawdziwego zdarzenia, ale i użytkowników innych systemów operacyjnych. Co najważniejsze nie tylko na PC, ale również na urządzeniach mobilnych, gdzie rzadko pod ręką mamy jakiś edytor zdjęć, w którym można nanieś na zdjęcia takie zmiany, jakie możemy zrobić w Doka.Photo.

Na początek od razu powiem, że osoby dbające o swoją prywatność mogą korzystać z tego spokojnie, bez obaw, że ktoś te zdjęcia będzie oglądał - wgrywane zdjęcia nie są nigdzie przesyłane, na żadne serwery, całość dzieje się tylko po stronie naszej przeglądarki, włącznie z edycją zdjęć.

Jeśli chcemy tylko sprawdzić narzędzie, wystarczy skorzystać z kilku gotowych zdjęć na stronie głównej Doka.Photo. W przypadku, gdy chcemy już poddać edycji jakieś nasze zdjęcie, klikamy odpowiedni przycisk na tej samej stronie lub wrzucamy je na stronę w przeglądarce metodą przeciągnij i upuść.

Edytor zdjęć online - przycinanie

Pierwszą funkcją w Doka.Photo jest przycinanie zdjęć. Przed tą czynnością możemy wybrane zdjęcie dowolnie obrócić o określoną liczbę stopni, korzystając z górnych przycisków lub z dolnej podziałki do obrócenia o stopień inny niż 90. Jest też opcja odbicia zdjęcia w pionie oraz w poziomie lub wybranie konkretnych proporcji zdjęcia.

Oczywiście przy pomocy kotwic na rogach zdjęcia możemy też wybrać konkretny fragment zdjęcia i tylko do tego obszaru przyciąć nasz obraz.

Edytor zdjęć online - nakładanie filtrów

Osoby, które wrzucają przerobione zdjęcia do mediów społecznościowych z pewnością skorzystają tu z filtrów, które można nałożyć na zdjęcia.

Do wyboru jest tylko kilka podstawowych filtrów, w szczególności pewnie używane będą tylko te zamieniające na zdjęcie czarno-białe.

Edytor zdjęć online - zmiana kolorów

W aplikacji tej nie zabrakło też miejsca na zmianę kolorów w zdjęciach, możemy tu zmienić suwakiem ich nasycenie, kontrast czy jasność.

Edytor zdjęć online - nanoszenie tekstu czy strzałek

Jeśli dzielimy się ze znajomymi jakimś zdjęciem, w którym chcielibyśmy zwrócić ich uwagę na konkretne obiekty, możemy oznaczyć je okręgiem czy kwadratem, które myszką można przesuwać dowolnie po zdjęciu po nadaniu im odpowiedniej wielkości.

Możemy też nanosić tu konkretne opisy czy wskazywać obiekty strzałką, zmieniać kolory naniesionych obiektów oraz rodzaj i wielkość fontów użytych do opisu. W domyślnym foncie są polskie znaki, więc nie będą Was straszyć krzaki w stawianych opisach.

Edytor zdjęć online - zmiana rozmiaru zdjęcia

Ostatnią z funkcji Doka.Photo jest zmiana rozmiaru zdjęcia według ręcznie wprowadzonych parametrów z opcją zachowania właściwych proporcji obrazu lub bez.

Na koniec pobieramy gotowe zdjęcie na dysk. Wszystko za darmo i bez zbędnych wodotrysków. Jak wspominałem, strona ta działa też na urządzeniach mobilnych, na których korzystając z dotyku możemy jeszcze wygodniej edytować swoje zdjęcia, korzystając z tych samych funkcji, co w przeglądarce na komputerze.

Źródło: Product Hunt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: