Startups

Dlaczego Dolina Krzemowa jest jednym z najbardziej innowacyjnych regionów na świecie? Bo tam inwestują w nastolatków!

Adrian Drózd
Dlaczego Dolina Krzemowa jest jednym z najbardziej innowacyjnych regionów na świecie? Bo tam inwestują w nastolatków!
38

Bo tam przedsiębiorczość nie jest ograniczana przez wiek i po prostu inwestuje się w najlepsze pomysły – nawet nastolatków! Firma „Appcelerator” nawiązała współpracę z Teens in Tech, której owocem jest Stratup Inkubator dla bardzo młodych przedsiębiorców. Inicjatywa ma na celu pomóc utalentow...

Bo tam przedsiębiorczość nie jest ograniczana przez wiek i po prostu inwestuje się w najlepsze pomysły – nawet nastolatków!

Firma „Appcelerator” nawiązała współpracę z Teens in Tech, której owocem jest Stratup Inkubator dla bardzo młodych przedsiębiorców. Inicjatywa ma na celu pomóc utalentowanym, ambitnym, a przede wszystkim młodym przedsiębiorcom, czy programistom wcielić swój projekt w życie i założyć pierwszą firmę z sektora high-tech.

Program oficjalnie rozpoczął się 22 czerwca i trwa przez sześć tygodni. Inkubator mieści się w siedzibie Appcelerator w Mountain View, CA. Każda drużyna składa się maksymalnie z trzech nastolatków – poniżej 19 roku życia. Osoby te będą współpracować ze światowej klasy specjalistami, którzy na czas programu staną się mentorami i doradcami przyszłych młodych firm. Program kończy się uruchomieniem przez zespoły swoich produktów jako część Demo Day podczas corocznej imprezy Teens in Tech Conference, odbywającej się 5 sierpnia w Palo Alto Research Center.

Zespoły są szkolone w designie (projektowaniu) przez Jesse Thomas sławę z JESS3, oraz designera Joey Primiani. Otrzymali również lekcję od inwestorów takich jak Silicon Beach, a także wskazówki dotyczące kodowania i marketingu od twórców: Seesmic, Twilio, PBworks, Disqus, Posterous, Eventbrite, Paypal, Salesforce itd.

Ogólnie w programie bierze udział ponad 60 weteranów ściśle związanych z branżą internetową, wolontariuszy, VC, mentorów, którzy będą prowadzili raz w tygodniu zajęcia praktycznie na każdy temat związany z internetowym biznesem. Forma jest niezwykle przyjazna – niektóre punkty programu przewidują kolację dla zespołów z takimi ludźmi jak David Crane (a partner at Google Ventures), który opowie o tym jak zaczynało Google. Istnieją również wydzielone godziny pracy jak i warsztaty, gdzie mentorzy dołączają się do wybranej drużyny i pomagają przy biznesplanie, prezentacji, programowaniu itd.

Poza dostarczeniem technologii i mentorów, Appcelerator zapewnia powierzchnię biurową na czas trwania programu.

Aby nie wątpić w ideę przedsięwzięcia i młodych przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie Jeff Haynie, współzałożyciel i dyrektor generalny Appcelerator oświadczył:

I started my first company when I was 14, and there were a lot of people who generously helped mentor and provide me with valuable guidance along the way. Having benefited from that support network, I think it's important for seasoned entrepreneurs to pay it forward and proactively lend a guiding hand to our next generation of aspiring tech entrepreneurs and contribute to them hopefully building the next Google or Apple.

Lista zakwalifikowanych zespołów (w oryginale ładniej brzmi opis:)

Codulous (Santa Cruz, CA): an online code editor that works in the cloud and syncs with your desktop and many other services

BuyNomial (Oakland, CA): helping you budget for whatever you want in a faster and smarter way

MySchoolHelp (White Plains, NY): making it easy for high school students to find and share their classmates’ notes

Bubbls (Palo Alto, CA): a geo-social mobile application that lets your friends know when you can hang out

CM Studios (Atherton, CA): bringing a zombie game to the iPhone, and soon Android

Workcrib (Walnut Creek, CA): a social sharing site for your workspace

Sam założyłem pierwszą firmę w wieku 17 lat. Wiem jak wiele problemów było na mojej głowie. Brakowało mi wsparcia praktycznie na każdym polu. Nauka wyciągnięta z lekcji życia, którą otrzymałem mając 17 lat nie poszła na marne. Uczyłem się na własnych błędach i dzisiaj jest mi łatwiej spoglądać w przyszłość. Jednak nurtuje mnie problem, iż mój przypadek to praktycznie ewenement na skalę naszego kraju, a na zachodzie to wręcz norma, która skutkuje rozwojem gospodarki i skokiem technologicznym całego państwa. Brakuje mi kształcenia młodzieży, aby nie bała się próbować realizować swoich idei, a przede wszystkim, aby nie bała się popełniać błędów…

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupVC