Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Bezpieczeństwo

Twoje dziecko gra w gry Disneya? Lepiej spójrz na ten pozew przeciwko firmie

JS
Jakub Szczęsny
13

Disney to największy na świecie producent filmów dla dzieci, legendarny koncern który zapisał się w historii jako autor ponadczasowych filmów animowanych. Marka jest tak silna, że udało się stworzyć nawet sieć tematycznych parków rozrywki. Disney idzie jednak z duchem czasu i pojawia się też na telefonach i tabletach. Według zmartwionych rodziców, to właśnie jest problemem.

Okazuje się bowiem, że wytoczono pozew zbiorowy Disneyowi za "szpiegowanie" grających w gry należące do koncernu dzieci. Jak się okazuje - nie tylko Disney, ale i Upsight, Unity oraz Kochava mają być zaangażowani w stworzenie oraz rozprzestrzenienie 42 aplikacji dla różnych mobilnych repozytoriów, w których naruszane jest prawo do ochrony prywatności najmłodszych. Gry proszą młodych graczy o uzupełnienie kilku rubryk, które według pozywających Disneya są sprzedawane firmom trzecim - oczywiście w celu stworzenia odpowiedniego profilu reklamowego.

Według powództwa, tego typu działanie narusza dokument COPPA, który został zatwierdzony przez Kongres w 1999 roku. Zakłada on zabezpieczenie prywatności dzieci w sieci. Jeżeli użytkownik dowolnego programu ma mniej niż 13 lat, firma odpowiadająca za niego powinna otrzymać najpierw pisemną zgodę na gromadzenie oraz przetwarzanie danych osobowych i dzieci. W 2013 roku wzbogacono COPPA o zapisy mówiące o tym, że dane lokalizacyjne oraz adresy IP również należą do chronionych wśród dzieci danych. Redakcja Antyweb sprawdziła kilka tytułów należących do firmy Disney i okazuje się, że te dostępne w Google Play nie proszą o dane dotyczące dziecka. Dodatkowo, są całkiem dobrze zabezpieczone przed niepowołanymi zakupami w aplikacji (aby dokonać zakupu, należy wpisać odpowiedni kod ustalany przez rodzica).

Nie jest to pierwsza sytuacja, w której Disney narusza COPPA. W 2011 roku okazało się, że spółka zależna Disneya - Playdom otrzymała karę 3 milionów dolarów za nielegalne z punktu widzenia ustawy gromadzenie danych o użytkownikach poniżej 13 roku życia.

Do czego mogą zostać użyte takie dane?

Na podstawie takich informacji można skonstruować profil reklamowy również Waszego dziecka. M. in. w trakcie grania w gry ze sklepu Google Play, otrzyma ono reklamy dotyczące jego zainteresowań, wieku oraz płci. Dla tego typu koncernów dzieci stanowią niesamowicie łakomy kąsek, gdyż są one bardzo podatne na reklamy. Mimo faktu, że nie mają zbyt dużej siły nabywczej, są jednak w stanie przekonać rodziców do zakupu konkretnego produktu.

Oto pełna lista tytułów firmy Disney, które zdaniem powództwa naruszają prywatność dzieci

 

AvengersNet
Beauty and the Beast
Perfect Match
Cars Lightening League
Club Penguin Island
Color by Disney
Disney Color and Play
Disney Crossy Road
Disney Dream Treats
Disney Emoji Blitz
Disney Gif
Disney Jigsaw Puzzle!
Disney LOL
Disney Princess: Story Theater
Disney Store Become
Disney Story Central
Disney Magic Timer
Disney Princess: Charmed Adventures
Dodo Pop
Disney Build It Frozen
DuckTales: Remastered
Frozen Free Fall
Frozen Free Fall: Icy Shot
Good Dinosaur Storybook Deluxe
Inside Out Thought Bubbles
Maleficent Free Fall
Miles from Tomorrowland: Missions
Moana Island Life
Olaf's Adventures
Palace Pets in Whisker Haven
Sofia the First Color and Play
Sofia the First Secret Library
Star Wars: Puzzle DroidsTM
Star WarsTM: Commander
Temple Run: Oz
Temple Run: Brave
The Lion Guard
Toy Story: Story Theater
Where's My Mickey?
Where’s My Water? (paid, lite, and free)
Where's My Water? 2
Zootopia Crime Files: Hidden Object

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: