Dell

Dell Vostro - marka widmo się odrodzi?

MS
Mateusz Stach
15

Amerykańska firma, chyba na dobre, zmieniła podejście do jednej ze swoich marek.

Pomyśleć, że jeszcze pięć lat temu notebooki Dell Vostro należały u nas nie tylko do cieszących cię dobrą opinią, ale i jednych z najpopularniejszych. Modele serii 3000 dostępne były w czterech rozmiarach od 13 do 17 cali. Przyciągały uwagę atrakcyjnym stosunkiem możliwości do ceny i dobrymi warunkami gwarancyjnymi. Wśród ważnych cech wymienić należy też solidne, kolorowe obudowy o oryginalnym wzornictwie. Notebooki wyglądały tak, jak by były owinięte w płaty aluminium.

Dell jednak zmienił swoją politykę i maszyny te miały zostać zastąpione przez najnajniższą serię z bardziej biznesowej rodziny Latitude. Marka Vostro miała zostać wygaszona, ewentualnie służyć na niektórych rynkach do sprzedaży najtańszych komputerów (nie tylko laptopów) biurowych.

Co ciekawe, chociaż zakładka Vostro zniknęła z polskiej strony Della, już dwa lata temu zaczęły się pojawiać pojedyncze modele maszyn z serii 3000 i 5000. Danych technicznych na ich temat trzeba było jednak szukać w tak egzotycznych oddziałach Della jak Indonezja czy Tajlandia. Ewidentnie okazało się, że Vostro jest na wielu rynkach na tyle rozpoznawalne, że nie warto z niego lekką ręką rezygnować. A że do takich miejsc należała Polska, to naszym dystrybutorom udawało się „odbić” partie po kilkaset sztuk, mające trafić w inne miejsca.

Powrót po cichu, ale na poważnie

Od jakiegoś czasu widać, że Dell już bardziej oficjalnie, choć bez rozgłosu, znów stawia na Vostro. Modele z serii Vostro 5000 są duchowymi spadkobiercami legendarnych już Vostro 3000 sprzed lat. Kolorowe obudowy, dobre wykonanie i gwarancja. Były to też pierwsze laptopy z Kaby Lake realnie dostępne w polskich sklepach. Na stronie polskiej producenta pojawił się też ostatnio pierwszy model serii Vostro 7000 - 7570. Ma czterordzeniowy procesor i grafikę GTX. Wpisuje się to w tradycję prezentowania notebooków przeznaczonych dla użytkowników chcących łączyć pracę z rozrywką i innymi bardziej domowymi funkcjami.

A teraz, na razie na chińskiej stronie Della, pojawiły się najnowsze modele z rodziny 5000. Dell Vostro 14 5471 swoim projektem nawiązuje do wspomnianego przeze mnie „owijania w aluminium”. Oczywiście w bardziej współczesnej, ultrabookowej formie. Czternastocalowy laptop ma mieć 17 mm grubości i ważyć 1,61 kg. Aluminiowa obudowa ma mieć trzy kolory, ekran Full HD IPS oraz czytnik linii papilarnych zintegrowany z włącznikiem komputera. Podświetlana klawiatura, Thunderbolt 3 i HDMI 2.0 – czegóż chcieć jeszcze? Pod maską mamy czterordzeniowe procesory Intel Kaby Lake Refresh, do 32 GB pamięci DDR4 i możliwość stworzenia konfiguracji dwudyskowej. Będzie można wybrać grafikę zintegrowaną lub Radeona z 4 GB własnej pamięci. Ten ostatni nazywany jest AMD R17-M2-50 , ale pojawiło się też bliższe nam oznaczenie Radeon 530.

Są tu jacyś użytkownicy starszych Vostro, którzy dobrze wspominają tę markę i z chcieli by kupić nowy model o tak atrakcyjnej specyfikacji? Tak, wiem, sporo zależy od ceny…

Źródło: Dell via laptopmain

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: