Dell

Klawiatura Mag-Lev w XPS, Latitude z ekranem SLP i odbieranie połączeń na PC. Dell mnie zaskoczył.

Mateusz Stach
Klawiatura Mag-Lev w XPS, Latitude z ekranem SLP i odbieranie połączeń na PC. Dell mnie zaskoczył.
30

Dell też miał swoje pięć minut na CES 2018. Najważniejsza premiera to nowa rodzina biznesowych laptopów Latitude. Ale jest też nowy, zaskakujący XPS 15 2-w-1 oraz aplikacja synchronizująca komputer ze smartfonem.

Po tym, jak Lenovo zaprezentowało przebudowaną rodzinę ThinkPad, spodziewana była natychmiastowa odpowiedź ze strony Della. Zgodnie z przewidywaniami zaprezentowano łącznie osiem nowych laptopów z cenionej rodziny biznesowej Latitude. Dodatkowo przedstawiony został konwertowalny wariant popularnego modelu XPS 15, który będzie konkurował z HP Spectre x360 15.

Nowa rodzina Latitude

Chociaż większość nowych to klasyczne laptopy, Dell (podobnie jak inni producenci) nie ma wątpliwości, że popularność urządzeń konwertowalnych rośnie. Według badań IDC, w jednym z kwartałów 2017, wykorzystanie hybryd w pracy było o 1/3 większe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nie dziwi więc w ofercie biznesowej modeli takich jak Latitude 5290 i 7390. Pierwszy z nich to tablet z dołączaną klawiaturą, podczas gdy w drugim konwersja dokonywana jest przez przechylenie ekranu o kąt 360 stopni. Podstawą wyposażenia w obu modelach są niskonapięciowe procesory Intel, zarówno dwurdzeniowe, jak i czterordzeniowe. W obu rozbudowane są sprzętowe opcje bezpieczeństwa, obsługiwane jest piórko, a w opcjach wyposażenia znajdziemy też wbudowany modem LTE. Mniejszy model ma ekran 12,3 cala o proporcjach 3:2 i rozdzielczości 1920 x 1280, podczas gdy w większym matryca Full HD ma przekątną 13,3 cala.

Uzupełnieniem dla nich są bardzo podobnie skonfigurowane, wspomniane już klasyczne laptopy. Bracia Latitude 5290 to Latitude 5290, 5490 i 5590 (12, 14 i 15,6 cala). W dwóch ostatnich będzie można wybrać dodatkowo wersję z dedykowaną kartą graficzną NVIDIA GeForce MX130. Do Latitude 7390 2-w-1 dołączą z kolei ultrabooki 7290,7390 i 7490 w rozmiarach od 12 do 14 cali, ważące od 1,17 do 1,4 kg. Uwagę zwraca przede wszystkim ostatni model – Latitude 7490. Może być on w opcji wyposażony w matrycę SLP (Super Low Power), która pobiera o połowę mniej energii, dzięki czemu laptop Della będzie działał na baterii nawet 22 godziny.

Konwertowalny XPS 15

Dell XPS 15 9575 2-w-1 będzie bezpośrednim konkurentem HP Spectre x360 15 dlatego, że też jest wyposażony w układ Intel Kaby Lake G z grafiką AMD. Według producenta, wydajność graficzna jest nieco większa niż w przypadku GeForce GTX 1050. Hybryda Della na pewno jest komputerem bardziej efektownym. Waży poniżej 2 kg i ma grubość zaledwie 16 mm. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki z klawiaturze Mag-Lev. Ma ona skok zaledwie 0,7 mm, ale umieszczone pod klawiszami magnesy mają zadbać o odpowiednią wygodę pisania. Smukłość oznacza też obecność obok gniazda audio tylko portów USB-C. Dwa z łącznie czterech obsługują Thunderbolt 3. W zależności od tego, jaką wybierzemy rozdzielczość ekranu, możemy liczyć na dziewięć (4K) lub 12 godzin (Full HD) realnego czasu działania na baterii.

Ciekawostką jest aplikacja Dell Mobile Connect. Pozwala ona bezprzewodowo zintegrować swój komputer ze smartfonem (iOS lub Android). Program m.in. wyświetli informacje o smsach, przychodzących połączeniach i innych powiadomieniach. Ma być też dostępna funkcja dublowania ekranu pozwalająca na używanie smartfonowych aplikacji z poziomu komputera. Niby nic wielkiego, ale może to zwiększyć wygodę korzystania z komputera i smartfona na co dzień. Jak to działa, użytkownicy PC Della z rodzin XPS, Inspiron, Vostro i Alienware mogą się przekonać już w tym miesiącu.

Z pewnością gwiazdą Della jest nowy konwertowalny XPS 15. Ale i zmodernizowana seria Latitude ma sporo do zaoferowania. Konkurencja wśród biznesowych ultrabooków wyposażonych w czterordzeniowe procesory niskonapięciowe zaczyna się robić naprawdę spora.

Źródło: Dell, DellEMC

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu