Artykuł sponsorowany

Telewizja nowej generacji i domowe centrum multimedialne w jednym - sprawdzamy dekoder Smart 4K

Konrad Kozłowski
Telewizja nowej generacji i domowe centrum multimedialne w jednym - sprawdzamy dekoder Smart 4K
18

Za słowem telewizja kryje się dzisiaj znacznie więcej niż obraz nadawanych linearnie kanałów. Dziś telewizja nie jest przytwierdzona do jednego miejsca, nie opiera się tylko na ustalonej z góry ramówce, dekodery nie spełniają tylko jednej funkcji, a oferta telewizji kablowej nie jest już ograniczona zasięgiem jej kabli. Pierwsza internetowa telewizja kablowa Vectra ze swoją ofertą Telewizji Smart zabiera nas w świat nowoczesnej telewizji, którą stać po prostu na więcej, dlatego będziemy testować urządzenie z Android TV od Vectra, które oferuje rozdzielczość 4K, telewizję na żywo z dodatkowymi możliwościami jak przewijanie i odtwarzanie od początku, a także dostęp do treści na życzenie oraz serwisów VOD w dedykowanych aplikacjach, jak chociażby Netflix.

Dekoder posiada złącza HDMI (oferuje dźwięk przestrzenny i rozdzielczość 4K HDR ze wsparciem HDR 10 i Dolby Vision), S/PDIF (dla samego dźwięku przestrzennego), złącze Ethernet (gdybyśmy woleli nie polegać na Wi-Fi) oraz dwa porty USB: 3.0 oraz 2.0. Takie możliwości w połączeniu z obecnością Android TV pozwalają błyskawicznie zamienić dekoder Smart 4K w prawdziwe centrum multimedialne, które będzie dostarczać nam rozrywki na przeróżne sposoby. U podstaw dostępnych treści znajduje się telewizja na żywo (także w rozdzielczości 4K), którą znajdziemy na głównym ekranie (wśród najpopularniejszych kanałów), a także w dedykowanej zakładce “Telewizja”. Kanały są podzielone tematycznie, a jeżeli wolelibyśmy szybko przejrzeć aktualnie nadawane programy, to udamy się do sekcji “Program TV”.

Jak to wygląda w praktyce? Sprawdziliśmy najnowszy dekoder Smart 4K

Sercem nowej Telewizji Smart Vectra jest dekoder dostępny w wielu pakietach operatora Vectra, jak również w ofercie TV Smart, która wymaga do działania jedynie połączenia z Internetem od dowolnego dostawcy o przepustowości minimum 10 Mb/s. Dekoder to kompaktowych rozmiarów urządzenie, które skrywa sporo możliwości. Jednym z kluczowych atutów jest system Android TV, który oferuje wszechstronność i uniwersalność, o jakich starsze dekodery mogłyby jedynie pomarzyć. Zacznijmy od konfiguracji BOX-a, która dla posiadaczy konta Google i smartfona z Androidem jest bajecznie prosta. Na cały proces składają się wymówienie komendy głosowej do Asystenta Google, potwierdzenie kopiowania konta i podanie hasła. Nie ma nawet potrzeby wybierania sieci Wi-Fi czy podawania do niej hasła. W pozostałych przypadkach należy po prostu zalogować się na konto Google używając adresu e-mail i hasła.

Później zostaje tylko dostosować podstawowe ustawienia urządzenia i od razu jest gotowe do pracy. Świadczy o tym pełen treści ekran główny, gdzie czeka na nas zdecydowanie więcej materiałów niż kanały telewizyjne, a samouczek kończy się sugestią instalacji dodatkowych aplikacji – na liście znajdą się te najpopularniejsze, z których korzystasz na innych urządzaniach z Androidem np. TIDAL oraz rekomendowane przez Vectrę np. Netflix, HBO GO, Prime Video, ale także użyteczny menadżer plików, który na pewno przyda się dużej grupie widzów, bo pozwala na wygodne przeglądanie i oglądanie multimediów z zewnętrznych nośników, które podłączymy do dekodera.

Zawartość programu TV wczytuje się błyskawicznie, a przeskakiwanie pomiędzy kanałami nie powoduje doczytywania żadnych treści – to wszystko już na nas tam czeka. Warto dodać, że to tutaj najłatwiej znajdziemy programy, które będą dostępne do oglądania nie tylko na żywo, ale także w ramach powtórki na życzenie – zawinięta strzałka z ikoną “Play” wewnątrz niej informuje nas, że dany program można odtworzyć o dowolnej porze i oglądać niczym streamowany film lub serial w serwisie VOD. Nadrobiłem w ten sposób przegapioną drugą sesję treningową F1 Grand Prix Turcji na Eleven Sports 4K i oprócz samej opcji powtórki na życzenie spodobała mi się funkcja wymuszania najwyższej rozdzielczości streamu w 2160p przy 25 000 kbps, dzięki czemu miałem pewność, że oglądam transmisję bez spadków w jakości. W trakcie oglądania możemy podejrzeć, jakie programy nadawane są na innych kanałach – wystarczy kliknąć strzałkę w dół i w widoku poziomym przewijać dostępne kanały.

Oprócz telewizji i programu, górne menu nawigacyjne oferuje nam także dostęp do sekcji VOD, Kids oraz Aplikacji. Pierwsza z nich zawiera filmy i seriale znajdujące się w katalogu operatora, które można obejrzeć w ramach abonamentu lub za dodatkową opłatą. Bardzo duża część tytułów jest dostępna bezpłatnie i można je oglądać także w 4K. Sekcja Kids gromadzi z wielu źródeł najlepsze i polecane treści dla dzieci, więc najmłodsi widzowie mogą błyskawicznie przejść do dedykowanej im kategorii. Nawet na pilocie umieszczono dedykowany jej przycisk KIDS, który od razu zabiera nas do starannie wyselekcjonowanych programów dla najmłodszych widzów – to spore ułatwienie dla rodziców, ponieważ dzieci mogą bardzo szybko rozpocząć oglądanie. Aplikacje to oczywiście miejsce, gdzie trafiają wszystkie zainstalowane z Google Play programy oraz gry. Platforma Google posiada naprawdę obszerną ofertę aplikacji oraz gier, a przecież do dekodera możemy podłączyć dodatkowe akcesoria, na przykład kontroler, dzięki któremu rozgrywka będzie jeszcze wygodniejsza, a część gier będzie sprawiać więcej frajdy.

Dzięki Android TV i Google Play na dekoderze Smart 4K możemy więc oglądać znacznie więcej, niż oferta telewizyjna operatora i kanałów, bo do naszej dyspozycji są najlepsze serwisy VOD, jak Netflix i Prime Video, a także HBO GO i inne. Większość z nich posiada w ofercie treści 4K, więc jeśli posiadacie większy telewizor wspierający rozdzielczość 4K, to będziecie mogli go wykorzystać bezpośrednio dzięki dekoderowi Vectry. Bez przelogowywania, bez podłączania innych urządzeń, bez zmiany źródła sygnału.

Do sterowania Smart 4K od Vectra służy niewielkich rozmiarów pilot, który mieści się w jednej dłoni. Jest zadziwiająco lekki, ale wygodnie i pewnie leży w ręce. Posiada czterokierunkowy d-pad nawigacyjny w postaci koła oraz przycisk zatwierdzający w centralnej jego części z napisem OK. Nad nim znajdziemy trzy klawisze odpowiedzialne za sterowanie głośnością (od lewej: ciszej, wycisz i głośniej), zaś najwyżej – w prawym górnym rogu – położony jest wyłącznik. Pod klawiszami nawigacyjnymi znajdziemy przycisk “wstecz”, skrót do Asystenta Google oraz przycisk będący skrótem do ekranu głównego. Zgadza się, dekoder Smart 4K oferuje wyszukiwanie głosowe w języku polskim i jak na Google przystało działa to z sukcesami. Rozpoznawanie mowy stoi na wysokim poziomie, a odpowiedzi nie dotyczą tylko wyszukiwania treści, bo Asystenta można zapytać nawet o prognozę pogody czy wyniki sportowe. To naprawdę niesamowicie przydatne narzędzie, gdy podczas seansu chcemy szybko sprawdzić ostateczny rezultat innego meczu lub przekonać się, czy spakowane na weekend walizki zawierają odpowiednią garderobę. Ułożone poniżej przyciski jeden pod drugim to skróty do sekcji telewizji, VOD, Kids oraz serwisu Netflix. W ten sposób w mgnieniu oka można zrezygnować z właśnie przeglądanych lub oglądanych treści i przejść do innej kategorii.

 

Warto też odnotować, że na klientów czeka nie lada promocja, w ramach której można liczyć nawet na rok dostępu do Netflix w prezencie. Serwis ma w swojej ofercie mnóstwo hitów, którymi będzie można nacieszyć oczy i uszy w 4K i dźwięku przestrzennym. Wśród najchętniej oglądanych produkcji znajdują się "Stranger Things", "Gambit Królowej", "Dom z Papieru", "Wiedźmin" czy "W głębi lasu". Katalog serwisu jest bardzo obszerny, znajdziemy w nim kilka tysięcy filmów i seriali, z których najbardziej odpowiadające naszemu gustowi tytuły będą rekomendowane z podziałem na tematykę czy gatunek. Vectra jest pierwszym operatorem kablowym w Polsce, którego klienci mogą korzystać z oferty obejmującej dekoder 4K oparty o system Android TV, jak również wyjątkowej promocji będącej wynikiem współpracy z serwisem Netflix. Z Netflix oczywiście najwygodniej korzysta się na dużym ekranie, ale gdybyście zechcieli kontynuować oglądanie poza domem, to postęp odtwarzania każdej produkcji będzie synchronizowany z innymi urządzeniami dzięki mobilnym aplikacjom i serwisowi www.

Zresztą oferta Vectry poza dostępem do Netflix w prezencie na 12 miesięcy ma do zaoferowania dużo więcej. To bowiem aż 168 kanałów telewizyjnych (Pakiet Platynowy) z dekoderem Smart 4K, internet do 600 Mb/s oraz pakiety Eleven i Cinemax w cenie, co oznacza dla osób, które zdecydują się skorzystać z pakietu, oszczędności rzędu 599,76 zł w skali roku. A to wszystko za miesięczną opłatą w wysokości 124,99 zł, z czego sam voucher promocyjny wart jest aż 516 zł. Z kolei klienci szukający korzystnej oferty na usługi internetowe mogą skorzystać z oferty Internet 450 Mb za 49,99 zł, w ramach której również uzyskają dostęp do serwisu Netflix na 6 miesięcy w prezencie.

Po spędzeniu kilku dni z dekoderem Smart 4K zaczynam przekonywać się do telewizji przez Internet z kilku powodów. Po pierwsze, swoboda w urządzaniu pomieszczenia i zestawu na komodzie RTV jest na zupełnie innym poziomie ze względu na wykorzystanie sieci bezprzewodowej Wi-Fi zamiast tradycyjnego okablowania, bo jedynym przewodem o jaki musimy zadbać to ten od zasilacza. Po drugie, dekoder Vectry to prawdziwy hub multimedialny, któremu niewiele brakuje, by stał się jedynym używanym codziennie urządzeniem podłączonym do telewizora, przecież dzięki Android TV można też błyskawicznie przekazać treści ze smartfona dzięki Chromecastowi. Po trzecie, dla wielu osób spotkanie z taką telewizją może być szokiem, bo dodatkowe możliwości, jak nagrywanie treści w chmurze, które można obejrzeć na innych naszych urządzeniach z aplikacją Vectry oraz nadrabianie przegapionych treści odtwarzając je i pauzując na żądanie to funkcje, o których w szczytowych chwilach popularności TV jedynie marzono.

Informacje techniczne:

 • Chipset: AmLogic S902 X2 (16.56K DMIPS, Quad-core)
 • GPU: Mali-G31 MP2 OpenGL ES3.2 3D GPU
 • Pamięć:
  • RAM: 2 GB DDR3
  • FLASH: 16 GB eMMC
 • Rozdzielczość: 4K ze wsparciem HDR10 i Dolby Vision
 • Dźwięk przestrzenny: obsługa kodeków Dolby Digital+ (HDMI), Dolby Digital (S/PDIF)
 • Łączność:
  • Wi-Fi 802.11ac 2x2 dual band
  • Bluetooth 4.2
 • Wejścia/wyjścia:
  • 1 × karta microSD
  • 1 × USB 2.0 (typ A)
  • 1 × USB 3.0 (typ A)
  • 1 × RJ-45 (10/100 Mbps fast Ethernet)
  • 1 × S/PDIF (optyczne)
  • 1 × DC 5V (zasilanie)
  • 1 × HDMI 2.0a z HDCP 2.2
 • System operacyjny: Android TV 9.0

--

Materiał powstał we współpracy z marką Vectra

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu