Ciekawostki technologiczne

Data center pochłaniają wielkie ilości energii. A to dopiero początek...

Maciej Sikorski
Data center pochłaniają wielkie ilości energii. A to dopiero początek...
21

Jeżeli tłumy interesują się technologiami, to zazwyczaj chodzi o nowy smartfon Apple. Albo serwis streamingowy czy zmiany na Facebooku - głębiej większość z nas nie zagląda. I w gruncie rzeczy nie powinno to dziwić - przecież temat nie musi wszystkich interesować. To sprawia jednak, że na dalszy plan, czasem w bardzo głęboki cień schodzą wątki, które dotyczą każdego użytkownika Internetu. Każdego. Jednym z przykładów są centra danych. Będzie ich przybywać i będą konsumowały coraz więcej energii elektrycznej, ale dla społeczeństwa pozostaną niewidoczne.

Data center to biznes, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Albo inaczej: większość osób nie zdaje sobie sprawy z ich znaczenia lub nawet nie wie o ich istnieniu, więc potrafi to sobie wyobrazić. Gdyby jednak serwerownie nagle wyparowały i zaczęłaby się apokalipsa współczesnej, cyfrowej cywilizacji, to miliony jednostek zrozumiałyby znaczenie data center. Szybka lekcja. Nie twierdzę, że jest nam potrzebna, ale czasem warto wspomnieć o tej działce, by pokazać, jaki wpływ ma ona na różne sfery życia i gospodarki - np. na biznes energetyczny.

Konsumpcja robi wrażenie

Kilka lat temu Grzegorz pisał, że data center Google pochłaniają 1/4 energii produkowanej przez średniej wielkości elektrownię atomową. Od tego czasu sporo się pewnie zmieniło i nie zdziwiłbym się, gdyby ta jedna elektrownia już nie wystarczała do zasilania serwerowni korporacji z Mountain View. Dzisiaj przeczytałem o globalnym zapotrzebowaniu na energie elektryczną w przypadku centrów danych:

Zgodnie z raportem Green House Data, wszystkie centra danych na świecie zużywają 30 GW energii rocznie i w tej chwili obsługują ponad 1,8 zetabajtów danych. Stanowi to około 1,4 % światowego wykorzystania energii. To wartość, która pozwoliłaby na zasilenie wszystkich gospodarstw domowych na terenie Włoch przez 12 miesięcy.

Robi wrażenie, ale nie dziwi, gdy pomyślimy, jak duże są dzisiaj data center i ile ich funkcjonuje. A powstają kolejne:

Firma Apple, decydując się na zainwestowanie 1,25 miliardów funtów w budowę swoich dwóch centrów danych w Europie (w Irlandii i Danii), zapowiedziała, że chce, by były one zasilane wyłącznie energią odnawialną. Wypada nadmienić, że będą to jedne z największych centrów danych na świecie, gdyż powierzchnia każdego z nich będzie wynosić ok. 120 tys. metrów kwadratowych. To blisko 10 razy więcej niż wynosi łączna powierzchnia centrów danych należących do Atmana, największego operatora data center w Polsce.

Trafiłem kiedyś na informację, z której wynika, że data centre Apple ulokowane w Irlandii podniesie konsumpcję energii elektrycznej w tym kraju o ponad 8%! Jedna instalacja będzie miała tak duży wpływ na potrzeby energetyczne państwa. Może i nie jest to kraj wielkości Chin, daleko mu do populacji Niemiec, ale te 8% i tak przyciąga uwagę.

Nowe sposoby zasilania/chłodzenia i szersze korzyści z data center

Jakiś czas temu pisałem o wykorzystaniu serwerowni jako źródła energii cieplnej, Czytelnicy wspominali w komentarzach, że takie rozwiązania nie są bardzo młode i niespotykane, znajdziemy je na świecie, w Polsce też są wdrażane. Jednocześnie trwają prace nad projektami, w ktorych próbuje się nie tyle wykorzystać otrzymane ciepło, co mocno ograniczyć jego wpływ na otoczenie, zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną - przykładem projekt Natick:

Projekt Natick przewiduje, że serwery w specjalnych tubach trafią pod powierzchnię wody, będą zasilane „zieloną energią” pozyskaną np. z fal czy pływów i chłodzone przez ciecz otaczającą taką instalację. To ograniczałoby pobory energii, obniżało koszty. Zaletą rozwiązania jest fakt, że takie tuby mogą być szybko montowane i lokowane bliżej dużych skupisk ludności – kilkadziesiąt procent populacji mieszka w strefie przybrzeżnej. W teorii firma mogłaby zatem zamówić/kupić pakiet takich serwerów i zainstalować je we wcześniej upatrzonym miejscu. Trwałoby to krócej niż budowa wielkiej serwerowni, oznaczałoby też usprawnienie przepływu danych w Sieci.[źródło]

Brzmi ciekawie, a to niewielki skrawek doniesień z tego rynku. Korporacje pokroju Apple, Amazona, Facebooka czy Google inwestują setki milionów, czasem miliardy dolarów w instalacje tego typu i ciągle dzieją się w tym biznesie intrygujące rzeczy: pojawiają się niecodzienne lokalizacje, trwają prace nad wykorzystaniem OZE czy nowych systemów chłodzenia. A wszystko to w branży, na którą większość ludzi nie zwraca najmniejszej uwagi...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

data centerEnergia elektryczna