Czym są kryptowaluty? Czy można stworzyć ranking kryptowalut ze względu na ich popularność, wartość lub "opłacalność"? Ten temat zdecydowanie nie jest prosty, ale na wiele pytań z tego tekstu można odpowiedzieć i to właśnie zrobimy. Zapraszam Was do tekstu, w którym dowiecie się takich rzeczy.
Wielu z Was zapewne jest w stanie wskazać, "czym jest kryptowaluta". Najprostszą, ale jednocześnie nie najbardziej wyczerpującą definicją będzie z pewnością "wirtualny pieniądz", "wirtualny środek płatniczy". Niekoniecznie wyjaśnia to jednak istotę kryptowaluty.
Czym jest kryptowaluta?
Kryptowaluta jest systemem. A zatem, można ją nazwać systemem księgowym uwzględniającym jego rozproszenie, bazujący na kartografii. W owym systemie znajdują się informacje o tym kto ile posiada danej kryptowaluty w danej jednostce. Stan posiadania związany jest z "portfelami", natomiast w kontekście portfeli krytpowalutowych istotny jest klucz prywatny, który znajduje się w dyspozycji posiadacza portfela. Innymi nazwami dla kryptowaluty są m. in. wirtualna moneta lub jeszcze rzadziej, waluta kryptograficzna, co odnosi się do istotnej w tym kontekście kryptografii.
Co to jest Bitcoin? Co warto o nim wiedzieć?
W tym momencie, większość państw nie uznaje kryptowalut jako jednostki walutowe, środki płatnicze czy też pieniądz elektroniczny. Cały czas powstają nowe kryptowaluty - szacuje się, że w tym momencie na świecie jest ich około 5000.
Bitcoin - najpopularniejsza kryptowaluta na świecie
Jeżeli myślicie: "kryptowaluty", to za chwilę zapewne również o Bitcoinie. Wprowadzony w 2009 roku przez niejakiego (albo niejakich) Satoshi Nakamoto zdecydowanie zrewolucjonizował ideę kryptowalut i udowodnił, że możliwe jest stworzenie takowej i jednocześnie uzyskanie przez nią niebotycznych wartości. W istotny sposób przyczynił się do kulturowej ekspansji kryptowalut w ogóle. Niektóre miejsca pozwalają na płacenie za jego pomocą nawet wtedy, gdy nie jest on uznawanym środkiem płatniczym przez lokalne prawo - tak jest na przykład w bydgoskiej kawiarni. W większości krajów na świecie jest on albo nieuregulowany, albo zwyczajnie "dozwolony".
W Polsce, sprzedaż BTC jest regulowana przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i takie transakcje należy traktować jako przychód powstały przy zbyciu praw majątkowych. Wydobywanie bitcoina, obrót nim nie jest zabroniony, aczkolwiek Ministerstwo Finansów odmawia mu przyznania jakiegokolwiek wiążącego statusu (np. jako instrument finansowy lub walutę).
Ale czy istnieje tylko Bitcoin? Ranking kryptowalut
Jak wspomnieliśmy wyżej, cały czas powstają nowe kryptowaluty - niektóre takie starty związane są np. z procedurą ICO. Jakie jeszcze wirtualne pieniądze można znaleźć?
Wśród najpopularniejszych zdecydowanie znajdują się (poza Bitcoinem rzecz jasna) Ethereum, XRP, EOS, Litecoin, Bitcoin Cash, Tether, Stellar, Tron, Binance Coin. Kolejność, którą tutaj obrałem nie jest w żaden sposób przypadkowa - w lutym 2019 roku właśnie tak przedstawiała się lista 10 najważniejszych kryptowalut ze względu na ich kapitalizację. Ich ceny różnią się jednak między sobą bardzo mocno - w tym zestawieniu BTC wiedzie absolutny prym z ceną na poziomie blisko 4 tys. dolarów za jednostkę. W przypadku np. takiego Trona jest to ok 0,02 dolara.
Kopanie kryptowalut. Jak to działa?
Zmiany na rynku kryptowalut są jednak bardzo dynamiczne i często zdarza się, że w kontekście ich wartości zdarzają się wręcz drastyczne wahania. Od czego one zależą? W przypadku kryptowalut w tym kontekście jest bardzo podobnie jak w przypadku tradycyjnych środków płatniczych. "Analogowe waluty" takie jak dolar, euro, czy nawet polski złoty są zależne od zaufania ludzi - aby przedstawić to w najbardziej przyjazny dla Was sposób - należy zastanowić się nad tym, ile osób aktualnie kupuje lub sprzedaje daną kryptowalutę. A zatem, działa tutaj prawo popytu i podaży.
Warto jednak wiedzieć o tym, że kryptowaluty rządzą się szczególnymi prawami. Doskonale wiadomo, że ich ceny są zależne od tego, ile należy zapłacić za... energię elektryczną. Koszty wydobycia są bezpośrednio związane z cenami prądu, ale zależą także od ceny sprzętów służących do wydobywania kryptowalut - producenci kart graficznych też mogą tutaj sporo namieszać.
Znowu przechodzimy do podobnej jak w przypadku tradycyjnych walut korelacji - wizerunek. To, jak zgromadzona wokół kryptowalut publika patrzy na konkretną jednostkę, wpływa na jej kondycję wyrażaną w cenie. W skrócie - im więcej osób chce kupić daną kryptowalutę, tym wyższa jest jej cena. Niestety (dla kryptowalut) oznacza to także, że wiadomości, które pojawiają się w przestrzeni publicznej są w stanie wpływać na kondycję konkretnych walut. Dajmy na to (to czysto hipotetyczna sytuacja), że w mediach pojawia się informacja o bliskim, nieuchronnym krachu Bitcoina, jego ceny mają polecieć na łeb i szyję, radzi się sprzedawanie tej waluty. Niech odbędzie się to w oparach wysokiego podobieństwa takiego zdarzenia - w takiej sytuacji wiele osób będzie próbować pozbyć się tej kryptowaluty - wtedy zadziała prawo popytu i podaży, a cena znacząco spadnie.
Spore wahania wartości kryptowalut oraz historie osób, które z dnia na dzień stały się bogaczami po zainwestowaniu w BTC spowodowały, że niesamowicie dużo ludzi interesuje się obrotem wirtualnym pieniądzem. W oczach niektórych ludzi jest to postrzegane jako sposób na bardzo łatwy zarobek - nie jest to jednak prawda. Trzeba pamiętać o tym, że każda inwestycja (a już szczególnie w kryptowaluty) jest obarczona bardzo wysokim ryzykiem i możliwa jest utrata nawet wszystkich zainwestowanych pieniędzy. Zyskami mogą pochwalić się głównie ci specjaliści, którzy mają bardzo wysoką wiedzę na temat kryptowalut, a jednocześnie na bieżąco śledzą ich kursy. Nie jest to więc łatwy kawałek chleba i myśląc o zyskach z wirtualnego pieniądza, należy przygotować się na ciężką orkę. Albo... po prostu straty.
W jaką kryptowalutę najlepiej inwestować?
To bardzo trudne pytanie i moglibyśmy się pokusić o ranking kryptowalut, w które warto inwestować - ale tego nie zrobimy. Dlaczego? Bo temat kryptowalut jest zwyczajnie zbyt trudny, decyzja co do inwestycji powinna być poddana szczególnej ocenie ryzyka, z wzięciem pod uwagę faktu, iż na każdej takiej operacji można stracić mnóstwo pieniędzy. Nie odradzamy Wam inwestowania w kryptowaluty, ale namawiamy raczej do przezorności oraz ostrożności w tym zakresie. Warto też poradzić się w tym temacie prawdziwych specjalistów, którzy nierzadko żyją z tego, że obracają kryptowalutami.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu