Takim trochę przewrotnym tytułem zaczynam ten wpis, ale nie bez przyczyny. Targi pracy wyglądają zwykle tak samo. Mnóstwo stoisk, uśmiechniętych twarz...
Takim trochę przewrotnym tytułem zaczynam ten wpis, ale nie bez przyczyny. Targi pracy wyglądają zwykle tak samo. Mnóstwo stoisk, uśmiechniętych twarzy, tony ulotek, gadżetów, a po wyjściu okazuje się, że tak naprawdę wyszliśmy nie z tym po co tam poszliśmy.
Career EXPO chce zerwać z tym schematem i oferuje dość innowacyjny model, zarówno dla wystawców, jak i osób odwiedzających targi, które naprawdę poszukują pracy. Zanim przejdę do niego, przybliżę Wam parę informacji o samych targach.
Career EXPO organizuje targi pracy co pół roku w 7 miastach w Polsce. Tegoroczna, wiosenna edycja zaczęła się w Poznaniu. 2 marca targi przeniosły się do Krakowa, następne w kolejce to Gdańsk, Łódź, Wrocław, Warszawa i na zakończenie Katowice 25 marca.
Wśród wystawców, których łącznie będzie na targach w całej Polsce ok. 350, znajdziemy takie firmy jak Grupa Lotos, IBM Global Services Delivery Centre, HP Global Business Center czy Nokia. Oprócz rozmów z potencjalnymi pracodawcami możemy liczyć na prelekcje i debaty wprost ze sceny z ust uznanych prelegentów, m.in. prezesi zarządu firm: PromoHolding, it Works, Nordea IT, CupSell.pl, Nazwa.pl.
Ponadto szereg szkoleń, których szczegóły znajdziecie pod tym linkiem. Ja już przejdę do najbardziej ciekawej części tych targów, o której wspominałem na początku, a mianowicie Strefy Szybkich Rekrutacji.
To nic innego jak specjalnie wyznaczone i odosobnione miejsce na terenie targów, gdzie dana firma może przeprowadzić szybką rekrutację z chętnymi osobami. Takich stanowisk jest łącznie dziesięć.
To niezwykła wartość dodana zarówno dla odwiedzających targi, którzy zdecydują się na takie rozmowy, których wynik może skutkować bezpośrednim zatrudnieniem kandydata, jak i dla wystawców. Każda z firm, która określi chęć skorzystania ze Strefy Szybkich Rekrutacji, będzie specjalnie oznaczona na swoim stoisku jak i w materiałach promocyjnych, stronie internetowej czy aplikacji mobilnej targów.
Warunkiem skorzystania ze Strefy jest gotowość firmy do podjęcia szybkiej decyzji co do rekrutacji kandydata: w przypadku pozytywnej opinii może to być np. zaproszenie kandydata do siedziby firmy na kolejną rozmowę, natomiast w sytuacji, gdy kandydat jednak nie spełnia naszych oczekiwań - poinformowanie go o umiejętnościach, które musi ulepszyć lub doświadczeniu, które musi zdobyć, aby miał szansę na otrzymanie pracy w danej firmie.
Nie ma więc żadnego zwodzenia typu "zadzwonimy do pana/pani", każdy kandydat opuści taką strefę z jasnym komunikatem, albo nadaje się i zostaje zatrudnionym już na targach albo konkretne informacje, w czym jeszcze musi się podszkolić, by uzyskać szansę zatrudnienia w danej firmie, na danym stanowisku w terminie późniejszym.
Jestem jak najbardziej za takim modelem organizacyjnym targów. Jeszcze przed udaniem się na nie mam świadomość, że będę mógł starać się o przyjęcie do wybranej firmy, a nie będę jedynie odsyłany przez przedstawicieli firmy do jakichś formularzy na stronach internetowych, co mogę przecież sam zrobić bez konieczności udawania się fizycznie na takie targi.
Gdzie i kiedy? Jak wspominałem, oprócz Poznania i Krakowa w edycji wiosennej targi odbędą się w miastach i w terminach według poniższej listy:
Terminy:
- 26.02 - Poznań - Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon nr 1
- 2.03 - Kraków - ICE Kraków
- 10.03 - Gdańsk - Amber EXPO
- 16.03 - Łódź - Expo-Łódź
- 17.03 - Wrocław - Hala Stulecia
- Warszawa
- 25.03 - Katowice - Spodek
Godziny trwania: 11:00-19:00
—
Tekst powstał we współpracy z firmą Career EXPO.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu