Windows Phone

Część użytkowników Windows Phone otrzyma jeszcze jedną aktualizację, reszta poczeka do dziesiątki

Jakub Szczęsny
Część użytkowników Windows Phone otrzyma jeszcze jedną aktualizację, reszta poczeka do dziesiątki
17

Microsoft potwierdził jeszcze jedną aktualizację dla Windows Phone - mowa o 8.1 Update 2 "GDR2", która wcześniej miała zostać rzekomo zarzucona z powodu bardzo bliskiej (relatywnie) daty premiery Windows 10 dla telefonów. To, kiedy zobaczymy nową aktualizację jest jeszcze niewiadome, natomiast pewne...

Microsoft potwierdził jeszcze jedną aktualizację dla Windows Phone - mowa o 8.1 Update 2 "GDR2", która wcześniej miała zostać rzekomo zarzucona z powodu bardzo bliskiej (relatywnie) daty premiery Windows 10 dla telefonów. To, kiedy zobaczymy nową aktualizację jest jeszcze niewiadome, natomiast pewne jest to, że Microsoft aktualnie pracuje nad tą aktualizacją i pierwsze efekty możemy zobaczyć już tuż po konferencji Build.

Ta wersja oprogramowania jest dostępna już dla dwóch, nowych urządzeń Microsoftu. Lumia 640 i 640 XL od momentu premiery działały już na najnowszym Windows Phone, który przy okazji podczas premiery powiedział nam nieco więcej o nadchodzącej aktualizacji. Nowością jest obsługa klawiatur Bluetooth, nieco ulepszone, usystematyzowane menu ustawień i dużo, dużo poprawek. Zmiany w tym systemie nie będą rewolucyjne i warte szczególnej uwagi. Wszystko właściwie rozbija się o szeroko pojętą kosmetykę.

Ja między innymi czekam na nowy stos Bluetooth, który naprawi błędy poprzedniego rozwiązania i mam szczerą nadzieję na to, że moje słuchawki będą nieco lepiej współpracować z telefonem - zdarza się, że czasami się "gubią", a i mam wrażenie, że na myPhone Infinity 3G, Samsungu Galaxy Tab Pro grają one nieco lepiej.

I chyba mam szczęście, że nie dopłaciłem dosłownie 2 stówek za Lumię 930, która wydaje się mieć poważne problemy z oprogramowaniem. Nieco tańsza, choć również niezła Lumia 830 na pewno otrzyma tę aktualizację, podobnie jak Lumia 735. Nieznana jest na razie przyszłość innych urządzeń Microsoftu. Co najciekawsze, nawet "szczęśliwcy" nie mają wielkich powodów do uciechy, jeżeli posiadają telefony w wariancie operatora komórkowego - ten po prostu może się tak ociągać z "obrobieniem" aktualizacji po swojej stronie, że wygodniej będzie poczekać na Windows 10. W najfajniejszej sytuacji są osoby z oprogramowaniem w Country Variant, ja nauczony doświadczeniami z Lumią 1320 szukałem przede wszystkim modelu nieobarczonym operatorską "skazą".

Dlaczego tak małe grono otrzyma aktualizację do Update 2? Cóż, fragmentacja Windows Phone niestety postępuje - wydanie aktualizacji dla większej ilości telefonów jeszcze tuż przed premierą Windows 10 to ogromne, często niepotrzebne z punktu widzenia wielkiej korporacji koszty. Stąd otrzymają ją telefony, gdzie wydanie aktualizacji będzie kosztować najmniej. A Lumia 930? Problemy z oprogramowaniem tego telefonu tyczą się prawdopodobnie także nowego Update'a. Microsoft nie będzie ryzykować "uceglonymi" słuchawkami tylko dla jednej aktualizacji.

Grafika: 1, 2

Źródło: Windows Central

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu