AntywebTV

Czego powinieneś oczekiwać od topowego smartfona?

Paweł Winiarski
Czego powinieneś oczekiwać od topowego smartfona?
14

Jaki powinien być flagowiec? W końcu wymagania są spore, skoro trzeba na niego wydać kilka tysięcy złotych.

Czego powinieneś oczekiwać od topowego smartfona?

Przyjmijmy, że mamy 3 tysiące złotych i szukamy dobrego smartfona. Za tę kwotę bez problemu kupicie topowe urządzenie. Ale czym powinno się ono charakteryzować?

Świetny design

Smartfon musi przykuwać wzrok, bo coraz częściej stanowi element naszego stylu. W najwyższym segmencie cenowym rzadko spotyka się już konstrukcje nijakie. Producenci stawiają na wyrazistość. W HTC U11 mamy na przykład krystaliczną powierzchnię odbijającą światło podczas ruchu, tworząc w ten sposób piękne refleksy.

To nie wszystko! Smartfon z wyższej półki cechuje się dziś bardzo cienkimi ramkami wokół ekranu. Użytkownicy lubią duże wyświetlacze, ale już nie przepadają za dużymi telefonami.
Dobrze też, gdyby obudowa była odporna na wodę i kurz. W topowym segmencie zgodność z normąIP67 powinna być absolutnym standardem.

Bezkompromisowa wydajność

Gdzie, jeśli nie w smartfonach z najwyższej półki oczekiwać najmocniejszych podzespołów? Tutaj od lat prym wiedzie firma Qualcomm, której najnowszy, ośmiordzeniowy chip Snapdragon 835 gwarantuje użytkownikowi nieskazitelnie płynną pracę urządzenia idącą w parze z wysoką wydajnością w grach 3D oraz aplikacjach (tu pazurki pokazuje GPU Adreno 540). Słowem, mając smartfona z takim układem, uruchomimy na nim praktycznie wszystko.

Nie możemy jednak bagatelizować roli pamięci. Odpowiednio dużo RAM-u pozwala na działanie większej liczby procesów w tle, a także multitasking. Komfort użytkowania zapewnia obecnie już poziom 4 GB RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Oczywiście dobrze, gdyby użytkownik miał też do dyspozycji slot na MicroSD.

Fantastyczny wyświetlacz

Jeśli chodzi o wyświetlacz, sprawa jest prosta. Musi być duży, jasny i cechować się wysoką rozdzielczością. Oczywiście ważne są też inne parametry, jak jasność, kontrast i odpowiednie odwzorowanie kolorów. 5,5 cala w rozdzielczości 1440 x 2560 px jest prawdopodobnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które w połączeniu z cienkimi ramkami wokół doskonale leży w dłoni.

Doskonały aparat

Niegdyś istniało przekonanie, że dobry aparat to dużo megapikseli. A tymczasem o wiele ważniejszy jest ich rozmiar, a także przysłona. W takim HTC U11 mamy f/1,7, co sprawia, że nawet przy słabym świetle powinniśmy z powodzeniem wykonać co najmniej przyzwoite zdjęcia. A nie zapominajmy o dodatkach, jak zaawansowana optyczna stabilizacja obrazu czy szybki, skuteczny autofocus. Producenci implementują też software’owe dodatki, jak np. Auto HDR Boost w HTC U11, który mierzy najciemniejsze i najjaśniejsze punkty, a także ulepsza tekstury i kolory, zwiększa widoczność szczegółów oraz redukuje szumy.

Efektowne dodatki

Kupując smartfona za ponad 3 tys. złotych, oczekujemy czegoś więcej – często wręcz fajerwerków. I tutaj producenci mają ogromne pole do popisu. Już podczas rozpakowywania naszego nowego smartfona możemy krzyknąć „Łał!”, widząc w pudełku np. słuchawki z aktywną redukcją szumów. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Oprogramowanie wykorzystujące elementy sztucznej inteligencji, interakcja ze smartfonem poprzez uciskanie obudowy – okazuje się, że sposób wchodzenia w interakcje z naszym urządzeniem można wymyślić na nowo.

Co jeszcze?

Oczywiście to tylko pewien wycinek elementów, które stanowią kluczową rolę w topowym smartfonie. Wiele bowiem zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Jeden skupi swoją uwagę na długim czasie pracy na baterii, kiedy inny będzie szukał krystalicznie czystego brzmienia wbudowanych głośniczków. A Wy, czego oczekiwalibyście od smartfona za 3 tys. złotych?

Materiał powstał we współpracy z HTC.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu