Komputery

Crucial BX500 będzie nowym królem budżetowego segmentu SSD

KP
Kamil Pieczonka
31

Crucial, który jest spółką zależną od Microna, jednego z trzech największych producentów pamięci NAND na świecie nie od dzisiaj oferuje bardzo atrakcyjne cenowo dyski SSD. Firma cieszy się dobra renomą, a dzięki dobrym cenom, jej produkty są też popularne. Nie inaczej będzie zapewne z najnowszą serią dysków - BX500.

Crucial BX500 dla tych, dla których liczy się cena

Od kilku dobrych lat budżetowa seria dysków Cruciala oznaczona jest symbolem BX. Zazwyczaj najpierw na rynku pojawiają się nieco wydajniejsze modele z rodziny MX, a kilka miesięcy później właśnie BX. Tak samo jest i tym razem, dyski MX500 są już na rynku od jakiegoś czasu i ich ceny już teraz są bardzo atrakcyjne. W tej chwili model o pojemności 500 GB można kupić już za nieco ponad 370 PLN. Seria BX500 ma być jeszcze tańsza.

Na rynek trafią trzy modele oferujące pojemność 120, 240 i 480 GB. Wszystkie będą wyposażone w kontroler SATA i zamknięte w obudowie 2.5 cala. Nie będą to zatem żadne demony prędkości, ale ich cena powinna ten niedobór zrekompensować. Dyski bazują na pamięciach 3D NAND od Microna (TLC) i współpracują z bliżej nieokreślonym na ten moment kontrolerem. Zaoferują prędkość odczytu na poziomie 540 MB/s oraz zapisu 500 MB/s.

Nie zabrakło też tutaj wszystkich popularnych technologii takich jak wielostopniowy algorytm sprawdzania integralności danych, monitoring temperatury, przyśpieszenie zapisu przez cache SLC, TRIM oraz oczywiście SMART. Trwałość dysków została oceniona na 40 TBW dla modelu o pojemności 120 GB, 80 TBW dla 240 GB oraz 120 TBW dla 480 GB, a producent udziela trzyletniej gwarancji (z ograniczeniem do podanych TBW). Jest to raczej standardowa wartość w tym segmencie rynku.

Jeśli zaś chodzi o ceny, to w tej chwili w europejskim sklepie Cruciala model 120 GB kosztuje 32 euro, 240 GB - 54 euro, a 480 - 86 euro, ceny uwzględniają podatek VAT. Niedługo wszystkie trzy modele powinny trafić do polskich sklepów, a patrząc na ceny modelu MX500, wygląda na to, że BX500 zdobędzie spory kawałek najtańszego segmentu. Model o pojemności 480 GB powinien kosztować około 350 PLN.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu