Felietony

Windows Phone 8 w natarciu - kolejne smartfony z platformą Microsoftu

Maciej Sikorski
Windows Phone 8 w natarciu - kolejne smartfony z platformą Microsoftu
7

Od kilku dni odnoszę wrażenie, że ten wrzesień nigdy się nie skończy – nadal pojawiają się doniesienia na temat kolejnych urządzeń, które mogą być zaprezentowane w ciągu najbliższych dwóch tygodni i dochodzę już do wniosku, że od przybytku głowa jednak może boleć. Jutro czeka nas zapowiadana od dawn...

Od kilku dni odnoszę wrażenie, że ten wrzesień nigdy się nie skończy – nadal pojawiają się doniesienia na temat kolejnych urządzeń, które mogą być zaprezentowane w ciągu najbliższych dwóch tygodni i dochodzę już do wniosku, że od przybytku głowa jednak może boleć. Jutro czeka nas zapowiadana od dawna impreza HTC oraz pokaz LG. Koreański koncern zaprezentuje zapewne model Optimus G (miejmy nadzieję, że na tym się nie skończy), a po tajwańskiej korporacji spodziewamy się nowych urządzeń z Androidem i przede wszystkim smartfonu (smartfonów?) z Windows Phone 8. Być może na tym kalendarz eventów się nie kończy...

Jutrzejsza prezentacja z pewnością nie wywoła takich emocji, jak konferencja Nokii czy Apple, ale jestem przekonany, iż sporo osób czeka na to, co zaprezentują Tajwańczycy. Przecieki pojawiają się już od dawna i nie zabrakło ich także na przestrzeni ostatnich dni/godzin. Na stronie HTC przez chwilę dostępne były informacje na temat smartfonu Elation, który ma współpracować z WP8. Ponoć mamy do czynienia z modelem, funkcjonującym wcześniej jako Zenith. W tym przypadku firma nie zdecydowała się na eksperymenty z designem i słuchawka przypomina urządzenia HTC z Androidem na pokładzie. Co znajdziemy w środku? Przede wszystkim czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,4 GHz (jeśli to prawda, to producent wyprzedzi pod tym względem konkurencję, ale nie jestem przekonany, czy zapewni im to sukces), 1 GB pamięci operacyjnej i 32 GB pamięci wbudowanej. Do tego należy dodać aparat 8 Mpix, akumulator o pojemności 2000 mAh i 4,7-calowy wyświetlacz Super LCD. Rozmiary? 134×70×8,9 mm. Waga? 136 g.

Już teraz pojawiają się doniesienia, iż mamy do czynienia z "fałszywką" i nie należy ponoć przykładać większej wagi do tych informacji, ale do końca też nie powinniśmy bagatelizować tych przecieków – jutro przekonamy się, na ile były one prawdziwe.

Co ciekawe, mniej więcej w tym samym czasie zaczęto rozpowszechniać informacje na temat urządzenia HTC Accord. Ponoć ten model ma się pojawić w ofercie operatora Verizon i będzie posiadał moduł LTE. Z dostępnych wcześnie pogłosek można wspomnieć m.in. o dwurdzeniowym procesorze o taktowaniu 1,2 GHz, 1 GB pamięci operacyjnej oraz 4,3-calowym wyświetlaczu. Podobieństwo do serii Lumia jest dość duże, więc i w tym przypadku ciężko stwierdzić, czy smartfon pokazany na zdjęciu kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.

Na prezentacji HTC świat się nie kończy (mam nadzieję). Ponoć 25 września swój pierwszy smartfon z WP8 zaprezentuje Huawei. Mowa o modelu Ascend W1. Na razie doniesienia na ten temat są dość skąpe – sprzęt ma się różnić pod względem designu od urządzeń z Androidem i będzie dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Do sklepów miałby trafić w listopadzie – grudniu bieżącego roku (podobno od początku będzie dostępny w USA oraz szeregu europejskich i azjatyckich państw).

Do Sieci trafiły także niewyraźne zdjęcia smartfonów ZTE, z których można wywnioskować, że i ta firma szykuje sprzęt z najnowszym systemem operacyjnym korporacji z Redmond. Mamy zatem kolejnego gracza, łasego na sukces tej platformy. Jeśli dorzucimy do zestawienia pewniaków (i zapewne liderów), czyli Nokię i Samsunga, to robi się bardzo ciekawie. Szanse Windows Phone 8 na zajęcie części rynku platform mobilnych (satysfakcjonującej części) rosną z każdym dniem i jest całkiem prawdopodobne, że Microsoftowi w końcu uda się to, o co walczy od dwóch lat. A jeśli i tym razem odzew będzie znikomy, to chyba znak, by dać sobie spokój z tym projektem.

Foto: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

HTChuaweiWindows Phone 8ZTE