Felietony

Co u Bartasa słychać, czyli Poznaniak o swojej karierze po całym "boom"

Paweł Książek
Co u Bartasa słychać, czyli Poznaniak o swojej karierze po całym "boom"
0

Wicemistrzostwo świata w FIFA 12 zdobył w grudniu ubiegłego roku, później mówiły o nim tradycyjne media i ludzie zaczęli obawiać się, że niedługo wyskoczy z lodówki. Jak wygląda kariera Bartosza "Bartasa" Tritta po upływie kilku miesięcy? Zapraszamy do rozmowy ze zdobywcą drugiego miejsca podczas Wo...

Wicemistrzostwo świata w FIFA 12 zdobył w grudniu ubiegłego roku, później mówiły o nim tradycyjne media i ludzie zaczęli obawiać się, że niedługo wyskoczy z lodówki. Jak wygląda kariera Bartosza "Bartasa" Tritta po upływie kilku miesięcy? Zapraszamy do rozmowy ze zdobywcą drugiego miejsca podczas World Cyber Games 2012.

Patrząc z perspektywy czasu na zdobycie przez Ciebie wicemistrzostwa świata, nadal odczuwasz tą popularność, jaka spotkała Cię zaraz po sukcesie na World Cyber Games?

Muszę szczerze powiedzieć, że może i popularność nie jest już tak duża, ale ostatnio spotkałem się z przypadkiem rozpoznania na ulicy przez bliżej nieznajomego mężczyznę, co spotkało się u mnie z zaniemówieniem. Wydaję mi się, że mniejsza popularność wynika z tego iż gram dużo mniej (co nie znaczy że w ogóle), co jest spowodowane brakiem czasu.

Uważasz, że Twój temat został wystarczająco wyczerpany, by nadal przedstawiać Cię w mediach poza e-sportowych?

Żeby przedstawić cały temat mi poświęcony. to jeszcze pewnie znalazłoby się kilka chwil na wizji. Szkoda kilku projektów, które upadły, bo mogło być jeszcze lepiej, ale nie ode mnie to zależało.

Możesz powiedzieć konkretniej, o jakie projekty chodzi?

Nie ma sensu konkretnie roztrząsać o co chodziło, ale zdradzić mogę jedynie, że była szansa zagrać w FIF-ę na stadionie w :)

Wspomniałeś, że nie masz czasu na granie. Czujesz, że jesteś już mniej "zawodowym" graczem i poświęcasz się innym zajęciom?

Czuje się cały czas zawodowcem. Gdyby turnieje, które były. nie kolidowały z moim życiem prywatnym, to pewnie pojawiłbym się na nich, między innymi na zawodach w Poznaniu. Można powiedzieć, że jest teraz mało turniejów w FIF-ę, wszystko dzieje się online. Czekam na poważny event, do którego na pewno się dobrze przygotuję, a co za tym idzie, będę chciał go wygrać.

Właśnie, od WCG nie szło Ci już tak dobrze. Przeznaczenie mniejszej ilości czasu na grę jest tego powodem, czy coś innego wpływa na słabsze występy?

Nie zgadzam się z tym. Przyjechałem po WCG na turniej w Warszawie i zająłem na nim trzecie miejsce, pojechaliśmy do Danii i zająłem czwarte i nadal jestem zdania, że to przez inną szybkość gry niż standardowo. (Wszystkie turnieje i mecze online gra się na szybkości normalnej, a w Danii było to zmienione na "szybką"). Przez to gra zmienia się nie do poznania, a co ciekawe przez całe eliminacje ustawiałem na tryb "normalny", bo nikt nie przedstawił nam regulaminu. Także jestem święcie przekonany, że gdyby nie to, mógłbym powalczyć o wyższą lokatę.

Wracając do WCG. Czy ten szum wokół Ciebie skutkował ofertami od firm i organizacji?

Było kilka ofert, ale dopiero przed IEM w Katowicach zmieniłem MaxFloPlay na DragonBorns.net. Jeżeli chodzi o firmy, to było też ciekawie, ale ze względu na różne obostrzenia w kontrakcie nie dało się z nich skorzystać :)

Były to oferty od firm, związanych z e-sportem, czy zdarzyło się, że zgłosiły się do Ciebie marki z innych branży?

Związane z e-sportem, w innym przypadku pewnie widniałyby w zakładce partnerzy

Nie sądzisz, że te "5 minut" były krótkie? Był na Ciebie boom, a później cisza. Nie miałeś pomysłu na dalsze promowanie siebie?

Nie wydaje mi się, że było krótkie. Myślę, że wystarczające. Cały czas dostaje ciekawe oferty z zaproszeniami na turnieje jako gość, niestety nie z każdej mogę skorzystać.

Od kilku miesięcy współpracujesz też z dwoma firmami - Agito.pl i EA Sports. Czy można spodziewać się jeszcze jakichś projektów z tymi markami?

Cieszę się, że przyszło mi współpracować z tymi markami, bo jest to też naprawdę świetne doświadczenie. Z tego miejsca bardzo dziękuję za zaangażowanie się tych firm w moją osobę. Czy będą nowe projekty? Dużo na ten temat powiedzieć nie mogę, ale kto wie, kto wie...

A co jeśli chodzi o projekty z Twoją organizacją? Właściwa strona nadal nie wystartowała, choć powoli zaczyna się coś dziać.

Mogę powiedzieć tylko tyle, że trzeba poczekać jeszcze chwilę, ale będzie WARTO :).*

Planujecie zwerbowanie jeszcze jakichś Polaków do zespołu?

Jeżeli chodzi o FIFE, raczej wątpię. W inne dywizję nigdy się nie zagłębiam, bo to nie moja sprawa.

Czym była spowodowana zmiana logotypu?

Prosta sprawa - powiew świeżości.

Wróćmy do Ciebie - jako gracza - kiedy będzie znów można się spodziewać streamów i jakichś projektów z Twoim udziałem?

Niedługo pojawi się projekt który wprowadzi trochę ruchu na moim fanpage`u, a przy okazji będzie można wygrać ciekawe nagrody. Nie będę ujawniał o co chodzi, ale przedsmak można już było zobaczyć w zeszłym tygodniu.

Chodzi o turnieje?

Nie, podpowiem że pomaga mi w tym Michał "Versus" Majtyka :D

W takim razie czekamy na informacje. Czy w najbliższym czasie szykuje się jakiś turniej LAN-owy, na którym się pojawisz?

Bardzo możliwe, że po raz kolejny wyjedziemy do innego kraju, żeby pograć w FIF-ę.

Gdzie konkretnie? Jakiś większy turniej?

Prawdopodobnie Paryż, turniej rangą podobny do turnieju w Kopenhadze. Gościem na evencie ma być Bruce "Spank" Grannec - Mistrz FIFA Interactive World Cup z 2009 i 2013 oraz zwycięzca Electronic Sports World Cup 2013.

DragonBorns.net jest jedyną polską organizacją, która pomaga w zagranicznych wyjazdach?
Po kilku miesiącach gry dla tej drużyny, możesz w 100 procentach stwierdzić, że podjąłeś dobrą decyzję, przechodząc pod jej banderę?
Wcześniej jedyną organizacją, która wsparła mnie w wyjeździe zagranicznym (na WCG do Korei) była Delta, ale to nie było całkowite wsparcie. W DragonBorns.net każdy wyjazd jest w 100 procentach opłacony i nie ukrywam, że to też miało wpływ na zmianę organizacji. Nie żałuje tego kroku i jestem w pełni usatysfakcjonowany, że mogę być częścią tej organizacji, którą tworzą niesamowici ludzie.

Czyli uznałbyś ją za najlepszą polską drużynę, obecnie działającą?

Jest to najlepiej działająca polska drużyna, wszystko to jest spowodowane profesjonalnym i przemyślanym podejściem zarządu, a także dużą wiedzą na tematy związane z całym działaniem przy organizacji.

Kończąc naszą rozmowę, powiedz, czy po wielu latach w e-sporcie, zauważasz, że idzie w dobrym kierunku, właśnie pod kątem profesjonalizmu?

W momencie kiedy zaczynałem grać wszystko było zupełnie inne. W tamtych czasach każdy dałby się pociąć, żeby wygrać podkładkę w turnieju. Teraz nagrody muszą być cztery razy większe, żeby przyciągnąć graczy. Jeżeli chodzi natomiast o całą otoczkę e-sportu to idzie to w dobrym kierunku. Wszystko robi się bardziej profesjonalne, rodzi się zainteresowanie mediów tą pozytywną stroną. Zobaczymy, myślę że ci najwyżsi powinni spróbować utworzyć jakąś organizację, zrzeszającą graczy. Wtedy stałoby się to w pełni profesjonalne, tak jak wszystkie sporty, z szachami na czele ;D

Dzięki za rozmowę!

Dzięki bardzo! Przy okazji podziękowania dla DragonBorns.net i Steelseries za wsparcie i możliwość reprezentowania poza granicami naszego kraju oraz pozdrowienia dla czytelników Antyweb.pl!

*Strona dragonborns.net wystartowała w międzyczasie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

fifa