Max Payne to jedna z "serii obowiązkowych", na którą każdy miłośnik gier wideo prędzej czy później się natknie. Co takiego ją wyróżnia? Dlaczego rozkochała w sobie graczy z całego świata?
Max Payne to seria, która rozkochała w sobie tysiące graczy na całym świecie. Co w niej tak niesamowitego?
Max Payne to jedna z tych serii, których raczej nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi gier wideo. Przygody tytułowego bohatera tuż po premierze rozkochały w sobie graczy i do tej pory dla wielu miłośników tej rozrywki pozostają numerem jeden w kwestii gier wideo w ogóle. Sam się do takowych nie zaliczam, choć za każdym razem kiedy do nich powracam — robię to z nieskrywaną przyjemnością. W czym tkwi fenomen serii?
Zobacz też: Gothic — wszystko co powinieneś wiedzieć o serii
Jaka była pierwsza gra z serii Max Payne?
Każda z części to nieco inna bajka — ale prawdopodobnie dla wielu prawdziwym i jedynym Maxem Paynem jest ten pierwszy. Na wskroś noirowy, mroczny, przesiąknięty złem, smutkiem, chęcią zemsty i "tym czymś", czego próżno szukać we wszystkich grach. Ekipa z Remedy Entertainment udźwignęła temat nie tylko od strony tworzenia bohaterów z krwi i kości, ale także doskonałej narracji. Tempo jest doskonałe, a sama intryga przykuwa do ekranu od początku do końca. Podobnie zresztą jak i rozgrywka — ta również stoi na najwyższym poziomie.
Każda z odsłon Maya Payne'a to strzelanina której akcja obserwowana jest z perspektywy trzeciej osoby. Tym co zachwycało wszystkich graczy był tzw. bullet time — czyli efektowne zwolnienia podczas strzelanin. Doskonale wpisywały się nie tylko w klimat, ale też dynamikę tamtejszej zabawy. Chwalone były też skoki w czasie, podczas których mieliśmy szansę nie tylko poznać historię tamtejszych bohaterów, ale też odpłynąć z Maxem w świat jego halucynacji.
Dalszy ciąg historii słynnej serii gier
Kilka lat po dwóch pierwszych odsłonach, na rynek trafiła wyczekiwana trzecia część opowieści która... rozwścieczyła fanów. Dlaczego? Twórcy postanowili całkowicie zmienić klimat — uciekli z Nowego Jorku do słonecznej Brazylii. To ogromna zmiana z porównaniem do mrocznych poprzedników — a nie da się ukryć, że to właśnie tamtejszy brudny klimat składał się w dużej mierze na niepowtarzalny charakter produkcji. Jednak — wbrew wielu niepochlebnym opiniom — moim zdaniem Rockstar udźwignął temat i mimo diametralnych zmian, udało im się stworzyć coś innego, ale stojącego na równie wysokim poziomie. Poza znanymi z poprzednich części sztuczkami, tym razem twórcy uraczyli nas dodatkowo systemem odsłon, automatycznym celowaniem, a także trybem zabawy wieloosobowej w której może bawić się do 16. osób jednocześnie.
Gdzie można zagrać w Max Payne?
Seria Max Payne rozkochała w sobie graczy i pozwoliło jej to nie ograniczać się do jednej czy dwóch platform. Każda z gier trafiła co najmniej na kilka z nich. Gdzie można zagrać w Max Payne?
- Max Payne — komputery z systemem Microsoft Windows oraz Mac OS X, Microsoft Xbox, Sony PlayStation 2, Sony PlayStation 3 (cyfrowa dystrybucja), Android, iOS. Warto też wspomnieć o uproszczonej adaptacji gry, która dostępna jest na konsolę Game Boy Advance;
- Max Payne 2: The Fall of Max Payne — komputery z systemem Microsoft Windows, Microsoft Xbox, Sony PlayStation 2, Sony PlayStation 3 (cyfrowa dystrybucja);
- Max Payne 3 — komputery z systemem Microsoft Windows oraz OS X, Microsoft Xbox 360, Sony PlayStation 3.
Jeżeli planujecie uruchomić starsze gry Max Payne na komputerach — warto mieć na uwadze, że tworzone one zostały z myślą o starszych wersjach systemu. Pierwszy Max Payne nie uruchomi się na Windows 10 wyłącznie dzięki skorzystaniu z trybu zgodności systemu. Jest to jednak na tyle kultowa produkcja, że fani znaleźli sposób. Jak uruchomić Max Payne na komputerach z Windows 10 krok po kroku? Odpowiedź znajdziecie pod tym linkiem!
Ciekawostki o kultowej serii
Jako że przez te wszystkie lata gry z Maxem Paynem zaskarbiły sobie sympatię użytkowników z całego świata — ci sporo dopytywali na temat serii. Oto kilka ciekawostek o których mogliście nie mieć pojęcia:
- gra Max Payne doczekała się adaptacji filmowej z Markiem Wahlbergiem oraz Milą Kunis w rolach głównych;
- główny utwór z gry ("The Late Goodbye") zainspirowany został wierszem Sama Lake'a. To zresztą on użyczył twarzy pierwszemu Maxowi (głosu zaś — James McCaffrey);
- Max Payne dwa miał dwa zakończenia — drugie mogliśmy odblokować po przejściu gry na najwyższym poziomie trudności.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu