Apple

Co potrafi Siri i kiedy zacznie mówić po polsku?

Konrad Kozłowski
Co potrafi Siri i kiedy zacznie mówić po polsku?
Reklama

Siri to obok Alexy i Asystenta Google najpopularniejszy inteligentny asystent. Usługa Apple nie mówi jeszcze po polsku, ale oferuje mnóstwo możliwości posiadaczom sprzętu z nadgryzionym jabłkiem.

?

Mamy 2020 rok, więc od premiery asystentki Siri minęło sporo czasu, bo około 9 lat. Nie jest dostępna we wszystkich krajach, a lista obsługiwanych języków jest jeszcze krótsza i nie ma na niej języka polskiego. Zwiększyła się za to liczba systemów, na których można z niej korzystać - oprócz iOS-a na smartfonach iPhone są to także komputery macOS (od macOS Sierra), tvOS na Apple TV, głośnik HomePod, watchOS na Apple Watch oraz w CarPlay w samochodach wspierających technologię Apple. Można z niej korzystać na zestawach.

Reklama


Sporządzenie listy wszystkich funkcji Siri jest niemożliwe, ponieważ są one dodawane i modyfikowane stale przez Apple, ale jej możliwości są porównywalne do pozostałych asystentów na rynku. Niektóre z funkcji są dla nich charakterystyczne, zaś inne działają zupełnie tak samo jak u konkurencji. By wybudzić asystentkę możesz powiedzieć "Hey Siri", które wybudzi asystentkę lub kliknij przycisk Home na starszych iPhonach, a na nowszych przytrzymaj klawisz blokady (na . Wtedy Siri będzie nasłuchiwać, a po uzyskaniu odpowiedzi naciśnij ikonę na dole ekranu, by zadać kolejne pytanie lub wydać polecenie.

Do funkcji Siri należy tłumaczenie fraz i zdań pomiędzy wspieranymi językami, uzyskiwanie wyników sportowych online, sprawdzanie pogody czy ustawianie budzika oraz przypomnień. W razie potrzeby może nawet rzucić monetą lub wytyczyć trasę do nawigacji. Jeśli chcesz, możesz też zarządzać ustawieniami w systemie jak Wi-Fi, Bluetooth czy tryb nie przeszkadzać. Jeżeli nie możesz sięgnąć po telefon, poproś Siri o wysłanie wiadomości - treść i odbiorcę podasz głosowo - albo wybranie numeru/kontaktu.

e


Lista urządzeń kompatybilnych z HomeKitem od Apple oraz Siri nie jest tak obszerna, jak w przypadku ekosystemu Amazona czy Google, ale cały czas się rozrasta. Wśród obsługiwanych akcesoriów znajdują się te od firm Logitech, Ecobee4, Philips, Yale, iHome, Fibaro, Belkin, Netatmo czy Emerson. Sterować inteligentnym domem możemy  aplikacji Dom, w której zastaniemy pełne menu do sterowania obecnymi w domu gadżetami albo oszczędzić czas i używać głośnika HomePod do komend głosowych. Wśród rodzajów kompatybilnych urządzeń znajdują się żarówki, lampki, zamki, kamery, czujniki, rolety, okna, termostaty i wiele więcej.

?

W kwestii prywatności Apple stawia wszystkie funkcje Siri bardzo jasno. Mimo, że asystentka nie jest dostępna w polskim języku, to strona poświęcona zagadnieniom związanym z prywatnością jest w całości po polsku. Przeczytamy tam, między innymi, że wszystkie dane synchronizowane pomiędzy urządzeniami a serwerami są przypisane do losowego identyfikatora, a nie naszego Apple ID, więc informacje są anonimowe.


Reklama

Co więcej, historia poleceń oraz ich transkrypcja będzie powiązana przez maksymalnie 6 miesięcy, a później będzie odłączona i zachowana maksymalnie do 2 lat przez Apple w celu rozwijania Siri. Warto pamiętać, że ustawienia Siri synchronizują się pomiędzy wszystkimi urządzeniami, a tylko od nas zależy, które z aplikacji będą miały dostęp Siri - w razie potrzeby można to całkowicie wyłączyć.

W przypadku aplikacji firm trzecich niektóre dane z tych aplikacji są wysyłane do Apple, by lepiej obsłużyć komendę - np. zamawiania przejazdu czy wysyłania wiadomości. Oprócz naszych komend w postaci plików dźwiękowych, do Apple wysyłane są nazwy kontaktów, ulubione treści multimedialne, nazwy urządzeń, albumów zdjęć i aplikacji zainstalowanych na telefonie.

Reklama

Siri po polsku

Jak na razie tylko jeden z asystentów od gigantów technologicznych obsługuje język polski i jest to Asystent Google. Cortana Microsoftu nabiera zupełnie nowych kształtów, a Alexa od Amazona jest chyba najbardziej odległym Polakom produktem tego rodzaju, mimo że rozwijany jest również w rozsianych po Polsce placówkach Amazona.


Wydaje się, że szanse na Siri po polsku są niewielkie. Apple nie spieszy się na przykład do otwarcia w naszym kraju oficjalnych sklepów Apple Store, a liczba smartfonów z iOS-em i innych kompatybilnych z Siri urządzeń nie jest tak duża, by firmie opłacało się wspierać użytkowników mówiących po polsku. Promykiem nadziei jest funkcja dyktowania w iOS, która na tle rozwiązań konkurencji działa prawdopodobnie najlepiej, świetnie radząc sobie z rozpoznawaniem całych zdań i poszczególnych zwrotów w naszym języku. Przełożenie ich na tekst to jednak zupełnie inna sprawa, aniżeli ich interpretacja.

 

 

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama