Microsoft

Co nowego zobaczymy w Windows Phone 8? Trochę szczegółów

10

W jakim kierunku podążać będzie platforma Windows Phone? Jak będą wyglądały smartphone'y z tym systemem, a jak sam system? Serwis PocketNow dotarł do informacji na temat kolejnej generacji Windows Phone z numerkiem 8, która nosić będzie nazwę kodową „Apollo”. Wewnątrz wpisu omawiam najciekawsze we...


W jakim kierunku podążać będzie platforma Windows Phone? Jak będą wyglądały smartphone'y z tym systemem, a jak sam system? Serwis PocketNow dotarł do informacji na temat kolejnej generacji Windows Phone z numerkiem 8, która nosić będzie nazwę kodową „Apollo”. Wewnątrz wpisu omawiam najciekawsze według mnie, elementy WP8.

Jak zapewne część z Was już słyszała, Microsoft pracuje nad pełną integracją Skype'a z przyszłymi edycjami Windows Phone. Zakupiony w ubiegłym roku przez koncern, komunikator ma stać się jedną z kluczowych usług dostępnych w ramach platformy mobilnej Microsoftu. Według informacji opublikowanych przez PocketNow, Skype zostanie zintegrowany w Windows Phone 8.

Nowa wersja Windows Phone ma również wspierać dwurdzeniowe układy ARM. Jeśli Microsoft zamierza ograniczyć się do dwóch rdzeni, może zostać w tyle za konkurencją, szczególnie w kontekście sprzętowym. Jestem oczywiście świadom, że faktycznie, dobrze napisany system będzie stabilnie i płynnie pracował nawet z jednordzeniowym układem. Na dłuższą metę nie da się jednak hamować rozwoju specyfikacji sprzętowych.

Kolejną kwestią jest wsparcie 4 rozdzielczości ekranów. Co prawda artykuł z PocketNow nie wymienia dokładnych rozdzielczości, ale sama informacja może być wskazówką odnośnie przyszłych modeli telefonów z Windows Phone. Obecnie, system ten wspiera rozdzielczości 480x320 oraz 800x480. Według mnie dołączą do nich 320x240 (dla modeli low-endowych) oraz 1280x720/800 (jako naturalna ewolucja wyświetlaczy).

Gigant z Redmond ma również zamiar zintegrować wsparcie NFC z możliwością wykorzystania go jako modułu płatniczego. Dodatkowo, doczekamy się wreszcie natywnego wsparcia kart microSD, dzięki którym możliwe będzie rozszerzanie zintegrowanej pamięci Flash. Według mnie, może to potwierdzać podążanie Microsoftu w kierunku low-endu. Wsparcie microSD umożliwi sprzedaży telefonów bez pamięci Flash.

Windows Phone 8, pod względem tworzenia aplikacji ma oferować dwie nowości. Pierwszą z nich będzie możliwości pisania aplikacji w tzw. „natywnym kodzie”. Według PocketNow umożliwi to łatwiejsze portowanie oprogramowania z Androida oraz iOS. Drugą nowością będzie możliwość przepisywania aplikacji desktopowych z Windows 8 dla Windows Phone 8. Podejrzewam, że chodzi tutaj o aplikacje interfejsu Metro.

Dla bardziej zainteresowanych, pełny artykuł na nowościach w Windows Phone 8 znajdziecie tutaj: http://pocketnow.com/windows-phone/exclusive-windows-phone-8-detailed

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

system operacyjnyWindows 8