Gry

Co nowego w Oculus Rift po CES2014? Nowa funkcjonalność, zmieniony wyświetlacz, ale kiedy premiera?

Kamil Ostrowski
Co nowego w Oculus Rift po CES2014? Nowa funkcjonalność, zmieniony wyświetlacz, ale kiedy premiera?
6

Oculus Rift to z pewnością gadżet, który grzeje serca niejednego gracza i twórcy gier wideo. Nie przypominam sobie, kiedy ostatni raz głód innowacji był tak wielki,a  oczekiwania tak wyśrubowane. Podczas targów CES nie zabrakło twórców tego urządzenia, którzy zaprezentowali nowy prototyp. Co pokazan...

Oculus Rift to z pewnością gadżet, który grzeje serca niejednego gracza i twórcy gier wideo. Nie przypominam sobie, kiedy ostatni raz głód innowacji był tak wielki,a  oczekiwania tak wyśrubowane. Podczas targów CES nie zabrakło twórców tego urządzenia, którzy zaprezentowali nowy prototyp. Co pokazano?

Przede wszystkim zmienił się wygląd gogli. Zamontowano na nich szereg diod, których ruch wykrywa kamerka montowana nad monitorem (w wersji konsumenckiej będzie dostępna w zestawie, nie osobno). Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest śledzenie nie tylko ruchów głowy, ale także naszego położenia i nachylenia. Krótko mówiąc, możemy pochylić się nad jakimś przedmiotem, albo wyjrzeć zza rogu, przechylając całe ciało, bez konieczności używania kontrolera. Dzięki temu nasza obecność w wirtualnym świeciej jest o wiele bardziej naturalna.

Kolejną nowością jest zmiana wyświetlacza na OLED. Dzięki temu sprzęt może wyświetlać obraz w lepszej jakości, o wyraźniejszych kolorach, a także mniejszym opóźnieniu i bez efektu smużenia. Skoro o tym mowa, twórcy Oculus Rift chwalą się, że ciężko pracowali nad wyeliminowaniem „nudności”, które trapiły wielu użytkowników, a także problemów z obrazem, który rozmywał wizję. Podobno się udało. Mało Wam nowości? Firma potwierdziła, że poza wspieraniem zewnętrznych studiów deweloperskich, gry na Oculusa będzie tworzyć także sam John Carmack, który niedawno rzucił zupełnie pracę w id Software, aby skupić się na pracy w Oculus VR. Powodów, aby wróżyć temu gadżetowi świetlaną przyszłość jest coraz więcej.

Nie mogę się doczekać, aż Oculus Rift trafi do sprzedaży. Wciąż pozostaje szereg niewiadomych – problemem może być cena, ale przedstawiciele firmy zarzekają się, że chcą sprzedawać sprzęt tanio, aby był dostępny dla jak największego grona konsumentów. Nie wiemy też jaka będzie ostatecznie rozdzielczość ekranów zamontowanych w konsumenckiej wersji Oculusa. Dokładna data premiery nie jest znana, ale możemy mieć nadzieję, że będzie ona miała miejsce już w 2014 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu