E-commerce

Co nowego na Allegro? Nowa forma płatności za zakupy i... wyższe prowizje

GU
Grzegorz Ułan
43

Można by powiedzieć, że nic nowego, Allegro zdążyło już przyzwyczaić sprzedawców na swojej platformie do systematycznych podwyżek prowizji, niemniej nowa forma płatności dla kupujących, to nowość, która może się spodobać niektórym użytkownikom Allegro.

Zacznijmy jednak od prowizji. W całej kategorii Akcesoria samochodowe –> Elektronika samochodowa (do tej pory w kilku podkategoriach obowiązywała prowizja 5%) zostanie wprowadzona prowizja 9% dla przedmiotów o wartości do 150,00 zł. Przy sprzedaży droższych przedmiotów, powyżej 150,00 zł sprzedawcy zapłacą Allegro 13,5 zł + 6% z nadwyżki ponad 150,00 zł. W tej kategorii prowizja nie wyniesie więcej niż 50,00 zł, bez względu na koszt przedmiotu.

Zostajemy w kategorii Akcesoria samochodowe, gdzie w kolejnych podkategoriach czekają nas zmiany. Mowa o podkategoriach Dywaniki, Pióra wycieraczek, Pokrowce, Żarówki, w których aktualnie obowiązuje prowizja 8% i nie więcej niż 50,00 zł, po nowemu będzie 9% przy produktach o wartości do 50,00 zł, a powyżej tej kwoty 4,5 zł i 8% od nadwyżki. Pozostaje tu zasada, że prowizja nie wyniesie więcej niż 50,00 zł, bez względu na koszt sprzedawanego produktu.

Podwyżek doczekają się też przedmioty sprzedawane w kategorii Dziecko –> Zabawki (bez podkategorii Klocki i Gry). Było 10%, będzie 12% przy wartości do 50,00 zł, a powyżej tej kwoty 6,00 zł + 8% z nadwyżki.

Allegro informuje też o kosmetycznych zmianach w kategorii Tablety, która również może mieć wpływ na wysokość prowizji w tej kategorii, tym razem korzystną dla sprzedających. Otóż usunięta zostanie z niej kategoria z uszkodzonymi uradzeniami i przeniesiona zostanie do Tablety –> Urządzenia. Zabieg ten pozwoli zmniejszyć prowizję w tej kategorii z obowiązujących 9% do 4%.

Zmiany będą też w przypadku dodatkowej prowizji od przedmiotów z aktywną opcją Wyróżnienia lub Pakietu Wyróżnienie + Pogrubienie + Podświetlenie. Do tej pory prowizja od przedmiotów wyróżnionych wynosiła od% 40 do 50% wartości prowizji od sprzedaży, po nowemu we wszystkich kategoriach będzie obowiązywała prowizja 50%.

Allegro dla zobrazowania tej zmiany podaje następujący przykład:

  • Przed zmianą: przedmiot kosztuje 100 zł, przykładowa prowizja od sprzedaży wynosi 10% (10 zł). Dodatkowa prowizja w tej wyróżnionej ofercie wynosiła dotąd 40% od kwoty 10 zł, czyli 4 zł. Łączna prowizja w tym przypadku to 14 zł.
  • Po zmianie: przedmiot kosztuje 100 zł, prowizja od sprzedaży wynosi 10% (10 zł). Dodatkowa prowizja w tej wyróżnionej ofercie będzie wynosić 50% od kwoty 10 zł, czyli 5 zł. Łączna prowizja w tym przypadku to 15 zł.

Powyższe zmiany zaczną obowiązywać od 14 sierpnia 2019 roku.

To dla sprzedających, dla kupujących są dwie nowości. Pierwsza dotyczy zbierających Monety, sprzedający uzyskają możliwość wykluczenia z Programu Monetowego tych z nich, którzy po transakcji sprzedaży i uzyskaniu Monet odstępują od sprzedaży. Od 14 sierpnia będzie można anulować przyznane takim osobom Monety.

Druga z nowości to wspomniana w tytule i we wstępie nowa forma płatności - Zapłać Później.

Dodamy także definicję usługi Allegro Zapłać Później, którą udostępnimy na Allegro w najbliższych miesiącach. W ramach usługi klienci będą mogli płacić za zakupy w ciągu 30 dni. Sprzedający oczywiście otrzyma należność za towar natychmiast po zakupie, dokładnie tak samo, jak w przypadku innych form płatności. Usługa Allegro Zapłać Później pozwoli klientom robić zakupy wtedy, kiedy potrzebują i umożliwi im elastyczne zarządzanie domowym budżetem.

Nowa forma płatności zostanie udostępniona prawdopodobnie we współpracy z PayU, który to już od 2017 roku ma podobną usługę, o jej szczegółach pisaliśmy w osobnym wpisie - Nowy sposób na zakupy w sieci od PayU – Kup teraz, zapłać w ciągu 30 dni - PayU Płacę Później.

Na koniec nowa opcja, która dotyczy zarówno sprzedających, jak i kupujących - również od 14 sierpnia będzie możliwość usunięcia oceny Polecam, aktualnie możliwe jest usunięcie jedynie oceny Nie polecam za obopólna zgodą sprzedającego i kupującego.

Źródło: Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: