Chmura to obecnie jeden z najgorętszych internetowych produktów. Wirtualne dyski, synchronizacje, integracje, migracje i inne acje. Chmura daje ogromn...
Cisco wprowadza chmurę do routerów. Nowy wymiar usługi i zagrożenie dla prywatności
Chmura to obecnie jeden z najgorętszych internetowych produktów. Wirtualne dyski, synchronizacje, integracje, migracje i inne acje. Chmura daje ogromne możliwości i wygodę użytkownikom, jej popularność wciąż rośnie i raczej nie przestanie, więc każdy, kto żyw, stara się wykorzystać moment i zaoferować własny pomysł na tę usługę i oczywiście na niej zarobić. Nie inaczej jest z Cisco, która postanowiła objąć chmurą routery.
Firma postanowiła, że routery z rodziny Smart Linksys, a dokładniej modele E2700, E3500 i E4500 otrzymają nowy, automatyczny update firmware’u wprowadzający usługę Cisco Connect Cloud. Usługa ta ma dać użytkownikom możliwość dostępu z każdego miejsca do ustawień routera oraz zestaw aplikacji, dzięki którym będzie można lepiej i wygodniej zarządzać domową siecią oraz łączyć różne urządzenia (nawet sprzęty kuchenne). Pojawić mają się więc aplikacje odpowiedzialne za rodzicielską kontrolę, konta gości, do testowania prędkości transferu, czy określania, na które urządzenia ma trafiać szybszy przesył danych. Generalnie zmiany wydają się na plus, jednak pojawiło się również sporo wątpliwości.
Przede wszystkim sprzeciw wzbudza sam fakt, że firma wprowadza te zmiany z automatu (tylko u tych użytkowników, którzy mieli włączoną opcję automatycznego update’u). Wprawdzie ostatecznie dostarczono instrukcję, jak powrócić do wcześniejszych ustawień, ale zastrzeżono sobie, że niektóre aktualizacje będą automatyczne, nawet jeżeli taka opcja zostanie zablokowana przez użytkownika.
Jednak większym problemem jest kwestia prywatności. Jak wiadomo, korzystanie z chmury, jakiejkolwiek, wiąże się z tym, że wysyłamy na wirtualne dyski prywatne pliki, co jest potencjalnie groźne. Jednak co innego, gdy świadomie wybieramy rzeczy, które do chmury mają trafić, a co innego, gdy cała nasza internetowa aktywność jest w takiej chmurze przetwarzana.
Router w chmurze to dla firmy możliwość gromadzenia istotnych danych. Ciso, według nowej polityki prywatności, nie zamierza gromadzić newralgicznych danych, a jedynie informacje o transferze, działaniu urządzenia i softu, wykorzystaniu aplikacji i błędach. Ale wymienia również wśród nich historię przeglądania.
When you use the Service, we may keep track of certain information related to your use of the Service, including but not limited to the status and health of your network and networked products; which apps relating to the Service you are using; which features you are using within the Service infrastructure; network traffic (e.g., megabytes per hour); internet history; how frequently you encounter errors on the Service system and other related information (“Other Information”).
Spotkało się to ze sprzeciwem użytkowników i firma usunęła ten paragraf, jednak zostawiła sobie prawo do zmiany zakresu analizy w dowolnym momencie. Dziś dane o ilości zużytego transferu, a być może jutro, gdzie ten został zużyty.
Oprócz tego firma dała sobie prawo do zablokowania konta użytkownika, jeżeli odkryje, że chmura wykorzystywana jest do obscenicznych, pornograficznych, obrażających celów, do naruszania praw innych włącznie z prawami autorskimi, etc, itp. Krótko mówiąc, koniec z dowolnym wykorzystywaniem routera, Cisco patrzy. Oczywiście kwestią sporną nie jest to, że takie działania są, w zależności od prawa danego państwa, zabronione i należy z nimi walczyć, ale to, że takie postępowanie może naruszać prywatność użytkowników.
Nagle router to już nie tylko narzędzie, dzięki któremu możemy połączyć się z Internetem. To sposób na to, aby zewnętrzna firma mogła gromadzić dane o nas w wybranym przez siebie zakresie lub kontrolować, co w sieci robimy. Nowa usługa Ciso nie musi wcale naruszać prywatności użytkowników, ale jak najbardziej może. Router staje się oknem, za pomocą którego możemy zobaczyć, co dzieje się w sieci, ale również oknem, przez które można nas podglądać.
Jak słyszę o routerze w chmurze, to zapala mi się czerwona lampka. Pomysł Cisco wcale nie musi być zły. W końcu rzeczywiście może usprawnić wykorzystywanie i zarządzanie domową siecią. I to nie dotyczy tylko tej firmy, gdyż nie mam wątpliwości, że coraz częściej będziemy się spotykać z taką formą wykorzystywanie chmury. Jednak daje również spore pole do popisu, jeżeli chodzi o gromadzenie informacji o użytkownikach.
Co sądzicie o routerach w chmurze? Wygoda czy zagrożenie dla prywatności?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu