VOD

Nie lubicie iTunes, a lubicie filmy i to w 4K? Mam dobre wieści

Konrad Kozłowski
Nie lubicie iTunes, a lubicie filmy i to w 4K? Mam dobre wieści
19

Kompletnie bez zapowiedzi serwis Chili wprowadza do swojej oferty filmy w rozdzielczości 4K. Tytuły można kupować i wypożyczać, ale ewidentnie widać, że jest to dopiero początek. Mimo to, to naprawdę miła niespodzianka.

Advertisement

Zakup telewizora z ekranem o niższej rozdzielczości 4K jest możliwy, ale podczas wizyty w sklepie nie jest to wcale tak łatwe. Niektórzy wybierają takie panele zupełnie świadomie, inni zdają się na rekomendację pracowników, ale trzeba zaznaczyć, że zakup telewizora 4K nie jest już dziś tak kosmicznym wydatkiem, jak te kilka lat temu.

W związku z tym, właściwym wydaje się więc maksymalne wykorzystanie możliwości takiego sprzętu, nawet jeśli jego specyfikacja nie będzie dorównywała urządzeniom z najwyższej półki. Obecnie, w kwestii treści w rozdzielczości 4K prym wiodą serwisy VOD, takie jak Netflix oraz Amazon Prime Video. Niektóre pozycje w 4K oferuje także Player (tylko na wybranych telewizorach), natomiast Ipla najwyraźniej z takiej nowinki się wycofała (swego czasu proponowali serial National Geographic pt. “Mars” właśnie w 4K).

Najmniej popularnym miejscem, lecz w mojej ocenie o największych możliwościach pod względem filmów w najlepszej jakości w ramach cyfrowej dystrybucji, jest iTunes. Niestety, do niedawna jedynym sposobem na uzyskanie do niego dostępu był zakup Apple TV 4K za około 800 zł, co w pewnym sensie zwróci się dopiero po pewnym czasie - ceny wypożyczeń i zakupu filmów w 4K w iTunes są naprawdę atrakcyjne w porównaniu do fizycznych nośników.

Mało kto jest zainteresowany taką propozycją i wcale się temu nie dziwię, dlatego mocno trzymam kciuki by wdrożenie aplikacji iTunes na telewizorach Samsunga oraz technologii AirPlay 2 (odpowiednik Chromecasta) w modelach telewizorów wielu innych firm odbyło się gładko i bezproblemowo. Nie wszystkie urządzenia takowe nowości otrzymają, ale jest to jakiś początek, a żadną tajemnicą nie jest to, że ruch Apple wynika przede wszystkim z planów uruchomienia zupełnie nowej usługi VOD jeszcze w tym roku.

Alternatywa dla iTunes - filmy 4K w Chili

Z przyjemnością przyjąłem więc informację o pojawieniu się w ofercie Chili Cinema filmów w rozdzielczości 4K. Usługa jest znacznie bardziej uniwersalna pod względem wspierania platform, a częste promocje pozwalają obejrzeć lub uzupełnić kolekcję o naprawdę dobre tytuły. Mógłbym narzekać na braki w dostępności kilku ścieżek audio (niestety, często występuje tylko ta z lektorem), ale przejdźmy do 4K na Chili Cinema.

Oficjalna lista tytułów dostępnych w 4K na Chili obejmuje następujące filmy:

 • Maze Runner The Death Cure – Więzień Labiryntu: Lek na Śmierć
 • Red Sparrow – Czerwona Jaskółka
 • Bad Times At The El Royale – Źle się dzieje w El Royale
 • The Darkest Minds – Mroczne Umysły
 • Deadpool 2
 • Ferdinand - Fernando
 • Isle Of Dogs – Wyspa Psów
 • Love Simon – Twój Simon
 • Murder On The Orient Express – Morderstwo w Orient Expressie
 • The Predator - Predator
 • The Shape Of Water – Kształt Wody
 • Snatched – Babskie Wakacje
 • Three Billboards Outside Ebbing Missouri – Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri
 • Kingsman The Golden Circle – Kingsman: Złoty Krąg

Każdy z nich nie pozwala na wybór innej rozdzielczości przy wypożyczeniu i czy zakupie, a ceny oscylują wokół kwoty 15 zł (wypożyczenie) i 55 zł (zakup). W specyfikacji podano, że dźwięk oferowany jest w jakości Dolby Digital Plus 5.1. Niestety, tutaj iTunes z Dolby Atmos pozostaje poza zasięgiem.

Według informacji zawartych w pomocy Chili Cinema, oto czego można oczekiwać po materiałach w 4K:

4K HDR: Ultra HD, Format 4096x2160 pikseli. Zalecamy szybkość łącza minimum 10,5/12,5 Mbps. 

Według naszych informacji oraz dzięki uprzejmości komentujących wiemy, że filmy w 4K na Chili dostępne są na platformach: Samsung Smart TV z Tizen oraz telewizory z Android TV (Sony, Philips). W pozostałych przypadkach, nawet jeśli w ofercie Chili w aplikacji na telewizorze zobaczycie oznaczenie 4K przy jednym z tytułów, film będzie odtwarzany w maksymalnej jakości HD+.

Osobiście bardzo cieszę się z tego kroku Chili Cinema, bo zdaję sobie sprawę, że gdyby nie subskrypcja Netfliksa, to w Polsce mało kto wykorzystywałby możliwości ekranów 4K. Grupa użytkowników Prime Video jest niewielka, podobnie jak liczba abonentów oferty 4K od nc+ w stosunku do całego rynku telewizji w Polsce. Nie wszystko poszło zgodnie z planem, bo jest kilka kwestii do naprostowania, ale taki debiut to zawsze pewna okazja do świętowania.

Wrażenia z seansu 4K na Chili

Mam za sobą pierwszy seans filmu w rozdzielczości 4K i HDR. Na tę okazję wybrałem "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" głównie dlatego, że jest to po prostu bardzo dobry film, ale nie mniej istotnym czynnikiem przy decyzji była cena filmu na nośniku 4K Ultra HD Blu-ray. Zacznijmy od delikatnego zgrzytu - po zmianie języka na angielski nie uświadczymy nawet polskich napisów, o oryginalnych (w języku angielskim) nie wspominając. Nadmienię jednak, że trzeba dokładnie czytać opisy przy filmach, by nie dać się zaskoczyć - specyfikacje filmów są różne, zależne od dystrybutora i innych czynników. Informacje o dostępnych ścieżkach językowych i napisach są łatwo dostępne.

Ustawienia odtwarzacza pozwalają na dostosowanie jakości, choć bardziej właściwym słowem byłoby tu "ograniczenie" - jeśli chcemy zaoszczędzić na transferze, to jest to możliwe, więc na pewno niektórzy będą zadowoleni. Jeżeli nasze łącze pozwala na płynne odtwarzanie treści w 4K, to najwyższa rozdzielczość jest zazwyczaj widoczna od samego początku, ale czasem zdarzy się, że potrzeba na to maksymalnie 3-4 sekundy. Wtedy jakość obrazu jest w pełni zadowalająca i ewidentnie widać różnicę względem jakości HD+, którą włączałem w celu porównania, oczywiście na korzyść 4K. Dźwięk przestrzenny 5.1 dla zwykłego widza będzie wystarczający, a dla posiadaczy kina domowego wrażenia będą porównywalne do tego, co znajdziemy na większości płyt Blu-ray, gdzie polska wersja najczęściej występuje w wersji Dolby Digital 5.1 (na Chili mamy Dolby Digital Plus).

W pojedynku z nośnikiem fizycznym, żadna usługa streamingowa nie będzie w stanie się równać. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że zakup płyty 4K Ultra HD Blu-Ray to wydatek rzędu 150 zł/film, to dla osób posiadających telewizory 4K, serwisy VOD jak Netflix czy Amazon Prime Video, a także sklepy i wypożyczalnie jak Chili, będą w pełni wystarczające - jakość obrazu jest na nich porównywalna i satysfakcjonująca, a tytuły są na wyciągnięcie ręki, bo płacimy online i film jest dostępny od raz. Dodatkowo, dosyć regularnie można skorzystać z kodów i innych promocji, które obniżają ceny filmów na Chili nawet o połowę.

Aktualizacja: pełna lista tytułów, wspierane platformy, wrażenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu