Startups

Chcesz wymienić koszulkę, czyli rzecz o startupach

Grzegorz Marczak
10

Autorem tekstu jest Aleksandra Biolik. Chciałam dzisiaj przyjrzeć się dwóm nowym startupom, które pojawiły się na naszym rodzimym rynku. Jeden to SzybkaKoszulka.pl, a drugi Boome.pl. Zacznijmy może od SzybkaKoszulka.pl; jest to sklep internetowy oferujący koszulki z nadrukami, „dla kolegów i ko...

Autorem tekstu jest Aleksandra Biolik.
Chciałam dzisiaj przyjrzeć się dwóm nowym startupom, które pojawiły się na naszym rodzimym rynku. Jeden to SzybkaKoszulka.pl, a drugi Boome.pl.

Zacznijmy może od SzybkaKoszulka.pl; jest to sklep internetowy oferujący koszulki z nadrukami, „dla kolegów i koleżanek”. Tym co ma odróżniać ten sklep od innych jest, jak twierdzą twórcy, unikalność wzorów na koszulkach, których nie można "spotkać w każdym sklepie i na co drugim stoisku".

Wzory na koszulkach rzeczywiście są dosyć oryginalne, ale jakoś mam poczucie, że można znaleźć lepsze i również niepowtarzalne. Tym bardziej, że za cenę 30 pln i pozycjonowanie się sklepu jako nietypowego pod względem wzorów oczekiwałabym czegoś naprawdę powalającego (a chyba tylko wzór „Nie klaszczę u...” wydał mi się interesujący).
Nie wiem też dlaczego serwis nazywa się Szybka Koszulka, bo w dostawie sklep deklaruje wysyłkę (Pocztą Polską) do dwóch dni od przyjęcia zamówienia (wpłaty pieniędzy na konto). Wydaje mi się, że szybko to chyba jeden dzień, ale mogę się mylić. Jeśli chodzi o to co widać na ekranie to nie mam większych zastrzeżeń.

Poruszanie się po stronie nie sprawia większych trudności, górne menu informuje nas o wymiarach rozmiarów, jakości koszulek, twórcach strony, a w przyszłości (na razie te części są w konstrukcji) dowiemy się o histori T-Shirtu oraz Akcji projektanci (brzmi ciekawie, jeśli autorzy mają na myśli własne projekty). Po lewej stronie możemy wybierać kategorie koszulek (niestety większości kategorii zawiera tylko jeden, dwa wzory), z kolei prawa strona to miejsce na logowanie oraz koszyk.

Podsumowując, SzybkaKoszulka.pl to kolejna próba zarobienia na sklepie z koszulkami który oferuje nam możliwość wybrania nadruku. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze sporo funkcjonalności, które na przykład oferują takie sklepy jak spreadshirt.pl (z tym, że ten jest akurat dość drogi).

Drugim serwisem jest Boome.pl (czas na zamianę), czyli miejsce do wymiany przedmiotów. Na pierwszy rzut oka widać, że serwis dopiero zaczyna się rozwijać (m.in. mało rzeczy dostępnych do wymiany, braki w interfejsie – o nich za chwilę), ale jak zapowiadają twórcy w szybkim czasie ma się zbliżyć do funkcjonalności Allegro (które stanowi wzór dla Boome.pl).
Plusem serwisu jest zdecydowanie możliwość złożonej wymiany, czyli nie tylko jeden-do-jeden, ale też jedne-do-wielu, co oznacza, że za swoją starą płytę Iron Maiden, możecie otrzymać np. komiks o Klosie oraz przenośnego grilla. Chociaż, ja to bym chętnie wystawiła kilka moich starych gratów w jednej paczce. Może taka funkcjonalność też się pojawi jak serwis trochę okrzepnie.

Sporym wyzwaniem dla Boome.pl będzie zdobycie dużej liczby użytkowników, która zapewni to o czym marzą twórcy (żeby strona stała się „wykopaliskiem ciekawych przedmiotów, często niedostępnych w sklepach”). Będzie to o tyle trudne, że istnieją już podobne serwisy tego typu (m.in. Antea.pl, Machniom.pl).

Na szczęście dla Boome.pl, zarówno Antea jaki Machniom borykają się z podobnymi problemami (mało przedmiotów i mało użytkowników).

Wracając jeszcze do braków w interfejsie, z tego co zauważyłam problemem jest poruszanie się po menu (brak łatwego powrotu do wyższego poziomu kategorii). Poza tym, czerwony kolor i to z ukośnymi kreskami dosyć negatywnie oddziałuje na moje oczy, przez co dosyć szybko chce się opuścić stronę. Wydaje mi się również, że nie działa wyszukiwarka, a przynajmniej mi nie udało się znaleźć rzeczy, które były na liście wyróżnionych.

Z pełną oceną Boome.pl chyba trzeba będzie poczekać do jego kolejnej odsłony, gdyż jak na razie serwis jest kopią istniejących pomysłów ze słabym interfejsem, który może odstraszyć i tak nielicznych użytkowników.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup