210

Chcesz wykonać czystą instalację Windows 10? Oto, co powinieneś zrobić

windows 10
Niektórzy z Was pytali nas wczoraj o możliwość czystej instalacji Windows 10 na swoich komputerach – jest to możliwe i można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli nie zależy Wam na poprzednich danych, lub po prostu chcecie rozpocząć pracę na komputerze sprowadzonym do stanu „tabula rasa”, powinniście skorzystać z tego poradnika. Choć mogę przyznać, że […]

Niektórzy z Was pytali nas wczoraj o możliwość czystej instalacji Windows 10 na swoich komputerach – jest to możliwe i można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli nie zależy Wam na poprzednich danych, lub po prostu chcecie rozpocząć pracę na komputerze sprowadzonym do stanu „tabula rasa”, powinniście skorzystać z tego poradnika. Choć mogę przyznać, że nawet aktualizacja z zachowaniem wszystkich danych nie powoduje, że Windows 10 działa w jakikolwiek sposób gorzej.

Microsoft zastrzegł, że użytkownicy Windows 7 oraz 8.1 są uprawnieni do darmowej aktualizacji do nowszej wersji systemu. Dla nich jednak ów proces zakłada wykonanie uaktualnienia, gdzie klucz licencyjny z poprzedniego systemu zostanie przeniesiony do Windows 10. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że wielu użytkowników próbowało już wpisywać klucze licencyjne z Windows 8.1 oraz Windows 7 podczas instalacji absolutnie czystego Windows 10 i jak zapowiadał Microsoft – to nie działało tak, jak należy. Instalator zwyczajnie nie rozpoznawał tego klucza.

Przed rozpoczęciem procesu instalowania Windows 10 warto wykonać kopię zapasową naszych danych. O tym chyba jednak pamiętamy – jeżeli już takową kopię mamy, możemy rozpocząć właściwą instalację „dziesiątki”.

W zupełnie innej sytuacji są osoby, które zakupiły licencję dla Windows 10 – one po prostu mogą zainstalować system na swojej maszynie i wpisać dostarczony im klucz licencyjny.

Natomiast osoby, które aktualizują poprzednie wersje muszą pamiętać o tym, co napisałem wyżej. Po wykonaniu poprawnego uaktualnienia i aktywowania Windows 10 na uprawnionej do tego maszynie, nawet po czystej instalacji systemu z klucza USB lub dysku DVD nie nastręczy nam większych problemów. Komputer zostanie „zapamiętany” przez Microsoft, a licencja z Windows 7 lub 8.1 zostanie w łatwy sposób przeniesiona do Windows 10.

Czysta instalacja Windows 10 dla takich użytkowników może zostać wykonana przez takich użytkowników na kilka sposobów:

1. Windows 8.1 posiada mechanizm, dzięki któremu możemy w prosty sposób przywrócić system do stanu początkowego (tak, jakby komputer został dopiero co wyjęty z pudełka). Na potrzeby tego rozwiązania, uznajmy, że jest to opcja „czystej instalacji” z pozbawieniem nas wszystkich danych. Po wykonaniu tej operacji w Ustawieniach, można rozpocząć aktualizację do Windows 10 na „gołym” Windows 8.1. Proces nieco czasochłonny, ale satysfakcjonujący.

hehehe

2. Drugim sposobem jest mechanizm zawarty w Media Creation Tool, który po kliknięciu automatycznej aktualizacji systemu zapyta nas, czy chcemy zachować nasze dane. Do wyboru będą trzy opcje – wymazywanie wszystkiego, zachowanie tylko plików osobistych oraz zachowanie zainstalowanych plików oraz programów. Nas interesuje opcja wykluczająca zachowanie czegokolwiek – po aktualizacji Windows 10 będzie wyglądał i zachowywał się tak, jakby po poprzednim systemie nie było śladu. I co więcej, uaktualnienie zostanie wykonane tak, jak „przykazał” Microsoft – licencja zostanie przeniesiona do nowego systemu operacyjnego. Ten sposób zalecany jest dla użytkowników Windows 7, którzy nie mają możliwości łatwego doprowadzenia Windows 7 do stanu początkowego.

w10inst

Jeśli już zainstalowaliśmy uaktualnienie do Windows 10 i mamy aktywowany system operacyjny, możemy udać się do strony Microsoftu i pobrać stamtąd Media Creation Tool.

Klikamy opcję: „Create installation media for other PC” i klikamy „Next” – jest to konieczne nawet w przypadku, gdy chcemy zainstalować Windows 10 na komputerze, z którego aktualnie korzystamy.

Po tym wybieramy edycję naszego systemu raz jego język – przyda się Wam ta tabelka, z której wybierzecie system, na który macie licencję, lub który odpowiada Waszej wcześniejszej wersji.

winver

Po ustaleniu tych danych, możecie wybrać gdzie chcecie umieścić instalator. Najwygodniej jest użyć klucza USB, który wybieramy w Media Creation Tool. Po zatwierdzeniu tej operacji system zostanie pobrany i zainstalowany na dysku USB.

Wykonanie tej operacji to właściwie koniec „zabaw” z Windows 10 – po tym należy umieścić dysk USB w porcie lub włożyć płytę do napędu (o ile wybraliśmy takową opcję). Przechodzimy przez proces instalacyjny (wybierając opcje niestandardowe – „Tylko zainstaluj system Windows”). Po tej operacji powinniśmy mieć „absolutnie czystą” instalację „dziesiątki” na naszych komputerach.

Uwaga! Upewnijcie się przez instalowaniem Windows 10 z płyty lub dysku USB, że poprawnie przeszliście proces przenoszenia licencji (sprawdźcie to w: Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Aktywacja). Po stronie Microsoftu występują jeszcze problemy z aktywowaniem licencji przenoszonych do Windows 10, lecz ten problem powinien zostać wyeliminowany już niebawem.

Cały czas czekamy również na Wasze pytania w specjalnie przygotowanym przez nas temacie, w którym rozwiązujemy Wasze problemy z Windows 10. Zapraszamy!