Gry

CD Projekt znowu na fali - firma niebawem będzie warta 10 mld zł!

MS
Maciej Sikorski
29

Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział mi, że polska firma robiąca gry będzie wyceniana na giełdzie na około 10 mld złotych, pewnie zrobiłbym wielkie oczy i pokręcił głową z niedowierzaniem. Potem jednak nadszedł Wiedźmin 3, zaczarował branżę, miliony graczy na całym świecie oraz inwestorów. Ten tytuł nadal przynosi CD Projekt duże pieniądze i można odnieść wrażenie, że taki stan rzeczy jeszcze się utrzyma. Tak, jak utrzymuje się zachwyt nad grą.

CD Projekt niedawno opublikował bardzo dobre wyniki finansowe:

W drugim kwartale 2017 roku przychody firmy wyniosły 155,5 mln zł, a zysk netto sięgnął 73,3 mln zł. To o kilkadziesiąt procent mniej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, ale specjaliści i tak spodziewali się gorszych wyników. Jak to wyglądało w całym pierwszym półroczu? CD Projekt osiągnął sprzedaż na poziomie 254,8 mln zł oraz zysk na poziomie 118,6 mln zł. W pierwszej połowie roku 2016 było to odpowiednio blisko 319 mln zł i ponad 134 mln zł. Należy jednak dodać, że przed rokiem firma wprowadziła na rynek duży dodatek – Wiedźmin 3: Krew i Wino, który podkręcił wyniki w połowie roku. Tym razem takiego silnika nie było. A jednak osiągnięto niezłe rezultaty. Gra, która wzbudzała takie emocje kilka lat temu, nadal dobrze się sprzedaje, swoje robi ponoć Edycja Gry Roku.[źródło]

To podziałało mobilizująco na inwestorów, którzy znowu ruszyli po akcje firmy. Efekt? Podczas dzisiejszego notowania kurs akcji przekroczył próg 100 zł, a to z kolei przybliża ten podmiot do kapitalizacji na poziomie 10 mld zł. Jasne, od kapitalizacji amerykańskich gigantów, którym często się przyglądamy, CD Projekt dzieli przepaść, lecz w polskich warunkach taka wycena robi już wrażenie. Nawet zatwardziali antyfani gry i całego tego biznesu musza przyznać, że stosunkowo młode przedsiębiorstwo wykonało kawał dobrej roboty. Czy to bańka? Nie sądzę - korporacja oprócz solidnych wyników ma sporo gotówki na kontach, ambitne plany, nowy ciekawy produkt (GWINT) i nadal cieszy się popularnością. W ramach dowodu przywołam rankingi najlepszych gier przygotowane przez redakcję PC Gamer i czytelników serwisu - w obu liderem jest Wiedźmin 3. Tak, polska gra wciąż wzbudza emocje i jest uznawana za majstersztyk. Oby trwało to jak najdłużej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu