Aplikacje webowe

Canva – genialne narzędzie do różnego rodzaju grafik, plakatów, ogłoszeń czy zwykłych wizytówek

Grzegorz Ułan
Canva – genialne narzędzie do różnego rodzaju grafik, plakatów, ogłoszeń czy zwykłych wizytówek
1

Jeśli prowadzimy swój mały biznes, sklepik czy organizujemy jakąś imprezę, zwykle obowiązkowym punktem programu z czasem okazuje się być przygotowanie jakiejś grafiki na różne okoliczności z tym związane. W przypadku sklepu mogą to być nowe promocje, a jeśli organizujemy konferencję, przyjęcie czy p...

Jeśli prowadzimy swój mały biznes, sklepik czy organizujemy jakąś imprezę, zwykle obowiązkowym punktem programu z czasem okazuje się być przygotowanie jakiejś grafiki na różne okoliczności z tym związane. W przypadku sklepu mogą to być nowe promocje, a jeśli organizujemy konferencję, przyjęcie czy prezentację, wypadłoby stworzyć przy tej okazji jakiś plakat czy zaproszenia.

Zwykle udajemy się z tym do profesjonalnego grafika, po gotowy projekt albo od razu do drukarni, po kompleksową usługę w tym zakresie lub zajmujemy się tym samemu. Okazuje się, że nie zawsze są potrzebne ku temu specjalne umiejętności graficzne. Ostatnio dostałem zaproszenie do testowania narzędzia webowego Canva, które pozwala na samodzielne stworzenie takiego typu projektów, a jeśli dysponujemy odpowiednią drukarką, na całościową realizację takich grafik.

Do dyspozycji mamy różnego rodzaju szablony, od plakatów, prezentacji wizytówek biznesowych po covery na Facebooka czy inne graficzne prezentacje do umieszczania w serwisach społecznościowych, a do każdego szablonu blisko milion okolicznościowych grafik, którymi możemy uatrakcyjnić nasze produkcje wraz z wygodnym edytorem do wypełnienia ich treścią.

Biznesowe zastosowania to oczywiście pierwsze, co mi przychodzi na myśl, ale jak wspomniałem, to też znakomite narzędzie do stworzenia własnego covera na swoim profilu na FB. Dosłownie w kilka minut możemy odmienić go oryginalną grafiką wzbogaconą o własną treść w wyszukanej czcionce.

Jeśli nie potrzebujemy do tego polskich znaków. Tutaj natrafiłem na jedyny błąd w serwisie. Mam nadzieję, że zostanie to poprawione zanim projekt zostanie udostępniony wszystkim użytkownikom. Mianowicie, w przypadku wyboru czcionki, która obsługuje polskie znaki, wprawdzie na podglądzie projektu dobrze się wyświetla, ale już w trakcie eksportu do jpg albo .pdf podmienia na "krzaki" i w efekcie mamy taki obrazek:

Ciekawą opcją w serwisie jest możliwość wspólnej edycji projektów. Po zakończeniu naszych zmagań możemy ich wynik udostępnić znajomemu z możliwością edycji i poprawienia przez niego naszego dzieła. Skończoną produkcję możemy zapisać jako zdjęcie lub wyeksportować do PDFa, no a później już tylko wydrukować lub umieścić w sieci.

Jeśli wykorzystamy w naszym projekcie grafiki premium, możemy za drobną opłatą wykupić licencję do ich osobistego lub komercyjnego użycia (przy czym mamy ograniczony czas na jej ponowną edycję i poprawienie) lub pobrać za darmo z widocznym watermarkiem.

Na szczęście mamy dostępną również opcję wgrania własnych zdjęć, dzięki czemu nadal mamy możliwość tworzenia projektów tym narzędziem bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Z chwilą poprawienia obsługiwanych czcionek, Canva będzie wręcz genialną opcją dla tego typu zastosowań i dla polskich użytkowników. Na tę chwilę pozostaje tylko czekać lub wykorzystywać go w anglojęzycznych projektach.

Obecnie projekt jest w fazie beta, ale zaproszenia są wysyłane już po kilku dniach, więc zapraszam do zapisywania się na stronie głównej Canva.

Udostępnię Wam też link do podglądu jednej z moich grafik - przetestowane, umożliwia założenie konta od razu. Tylko nie wiem jak długo to będzie możliwe, więc kto pierwszy ten lepszy:) - Zaproszenie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

zaproszeniawizytówki