Świat

Brazylijska konsola, mobilny Flash, Wrzutube i reszta

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Brazylijska konsola, mobilny Flash, Wrzutube i reszta
12

Początek tygodnia nie przyniósł nam jakiś spektakularnych wiadomości. Pojawiło się kilka informacji rozwijających znane już wątki. Poniżej zebrałem dla Was kilka najbardziej według mnie interesujących newsów. Jak zawsze zapraszam do wspólnej dyskusji w komentarzach. Brazylijska metoda na konsole...

Początek tygodnia nie przyniósł nam jakiś spektakularnych wiadomości. Pojawiło się kilka informacji rozwijających znane już wątki. Poniżej zebrałem dla Was kilka najbardziej według mnie interesujących newsów. Jak zawsze zapraszam do wspólnej dyskusji w komentarzach.

Brazylijska metoda na konsole do gier

http://www.engadget.com/2008/11/16/more-details-o...

Brazylia jest podobno krajem o stosunkowo wysokich podatkach. Według informacji podanych przez źródła Engadget, oryginalne gry na konsole, ze względu na tamtejsze stawki podatkowe kosztują w granicach 110$ (ponad 300 zł), co sprzyja szerokiemu piractwu. Firma Tectoy znalazła jednak sposób, aby "obejść" tą niekorzystną (głównie dla graczy) sytuacje oraz jednocześnie ograniczyć piractwo. ZeeBo to konsola, która nie korzysta z tradycyjnych fizycznych nośników dla gier. Zamiast płyt CD/DVD czy kartridży gry są dostarczane przez internet, za pośrednictwem sieci GSM 2/3G.

W Brazylii usługi telekomunikacyjne obarczone są dużo niższym opodatkowaniem niż gry wideo. Według Tectoy, gry na ZeeBo będą kosztowały w granicach 3-13$, co jest nieporównywalnie niższą kwotą od tradycyjnych tytułów. Cena to jednak nie wszystko. Co z samą konsolą i grami?

Zacznijmy od tego, że ZeeBo posiada wbudowany modem 2/3G. Tectoy porozumiała się z jednym z tamtejszych operatorów w celu zapewnienia darmowej transmisji danych dla tej konsoli. Jedyny koszt jaki poniesie gracz poza zakupem konsoli (ok. 260 $) będzie opłata za gry. Konsola sprzętowo przypomina coś pomiędzy PSP a iPhone. Wyposażona została w procesor ARM 528Mhz, 160MB RAM, 128MB DDR SDRAM oraz 32MB stacked DDR SDRAM, 1 GB zintegrowanej pamięci flash oraz jednostkę GPU Adreno 130 (??). Software konsoli oparty jest na języku BREW znanym również z telefonów komórkowych. Wśród pierwszych dostępnych gier znaleźć można "Resident Evil" czy "Need for Speed: Carbon".

Myślę że to może być model przyszłości w rozrywce elektronicznej.

Mobilny Flash w Windows Mobile oraz innych urządzeniach

http://www.mobilecrunch.com/2008/11/16/adobe-to-demo-flash-on-mobile...

Firma Adobe poinformowała, że już niedługo zaprezentowany zostanie Flash Player dla urządzeń z systemem Windows Mobile. Nas jednak zainteresowały bardziej dwie pozostałe informacje, które podał Product manager Adobe - Michele Turner.

Poinformował on, że jego firma cały czas pracuje nad Flashem dla iPhone. Wprowadzenie go do dystrybucji zależy tylko i wyłącznie od Apple. Erick Schonfeld pisze na MobileCrunch, że producent iPhone ma uwagi do współpracy Flash z procesorem ARM. Adobe poinformowało jednak zacieśni swoje kontakty z ARM w celu optymalizacji swoich produktów dla urządzeń opartych na tej technologii. Ponad to Turner powiedział również, że przygotowywany jest port Flasha dla systemu Android (Google zapewne nie robi takich problemów jak Apple).

Wyszukiwarka bez wyszukiwania - Wrzutube.pl

http://startups.pl/startup,1447,wrzutube

Znalazłem dzisiaj na Startups.pl nową polską wyszukiwarkę treści multimedialnych. Pomimo moich usilnych prób nie udało mi się nic znaleźć za jej pośrednictwem.

Uwaga do autorów: Wyszukiwarka służy do wyszukiwania.

AOL - Emeryt wśród portali

http://kaznowski.blox.pl/2008/11/AOL-pierwsz...

Dominik Kaznowski opublikował na swoim blogu notkę dotyczącą obecnej sytuacji portalu AOL. Trudno nie zgodzić się z jego opinią. AOL starzeje się z roku na roku. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że portal się nie rozwija. Wspomniane przez Dominika zamknięte sub-serwisy są tylko dowodem na brak pomysłów, które mogłyby pchnąć portal do przodu. Moim zdaniem, na drodze to podobnego stanu jest obecnie Yahoo! (o ile przetrwa).

Cofanie do przodu czyli prognozy reklamy internetowej według Rzeczpospolitej

http://mediacafepl.blogspot.com/2008/11/rzec...

Krzysztof Urbanowicz z Media Cafe Polska pisze dzisiaj na swoim blogu o prognozach dynamiki polskiego rynku reklamowego w 2009 roku. Według Rp na którą się powołuje, w przyszłym roku w naszym kraju zaobserwujemy zwolnienie tempa wzrostu wydatków na reklamę. Paradoksalnie proces ten nie powinien wpłynąć na polską reklamę on-line. Jednym słowem, kryzys nam nie straszny. Czas na startupy.

PiS POdbija internet

http://www.webinside.pl/news/5413

Postanowiłem nie prezentować na Antyweb własnych poglądów politycznych, dlatego też napiszę tylko, że partia braci Kaczyńskich postanowiła w specyficzny sposób uczcić pierwszą rocznicę koalicyjnego rządu PO-PSL. Pod adresem: www.porazkaroku.pl znajdziecie specjalną stronę z 20 filmikami konfrontującymi obietnice wyborcze z realnymi działaniami koalicji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu